محله بیکوز، بهشت گمشده استانبول

محله بیکوز استانبول


محله بیکوز یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق استانبول است که در قسمت آسیایی این شهر قرار دارد. این منطقه به دلیل طبیعت زیبا، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی متعدد و امکانات رفاهی و تفریحی فراوان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری و خرید ملک در استانبول است.

موقعیت جغرافیایی محله بیکوز

بیکوز از شمال با تنگه بسفر، از شرق با منطقه شیله، از جنوب با مناطق اسکودار و عمرانیه و از غرب با منطقه چکمه کوی همسایه است. این منطقه از نظر مساحت، بزرگترین منطقه در بخش آسیایی استانبول محسوب می‌شود.

پیشینه تاریخی محله بیکوز

بیکوز یکی از قدیمی ترین محله های استانبول است. از زمان های قدیم، حتی قبل از امپراتوری عثمانی، ساکن بوده است. نام “بیکوز” از دو کلمه “بیک” به معنای شاهزاده و “کوز” به معنای روستا گرفته شده است. این نشان می دهد که در گذشته محل تفریح و شکار سلاطین و شاهزادگان عثمانی بوده است. اگرچه دیگر برای این منظور استفاده نمی شود، اما هنوز هم می توانید ویژگی های قدیمی محله را ببینید.

جاذبه‌های گردشگری

بیکوز دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارک ملی بیکوز: این پارک زیبا با مساحت 3200 هکتار، یکی از بزرگترین پارک‌های ملی ترکیه است. در این پارک می‌توانید از طبیعت زیبا و آرامش‌بخش لذت ببرید و از امکانات تفریحی مختلف مانند قایق‌سواری، ماهیگیری و پیاده‌روی استفاده کنید.
  • قصر بیکوز: این قصر زیبا در قرن 19 میلادی به دستور سلطان عبدالمجید دوم ساخته شد. قصر بیکوز یکی از زیباترین قصرهای عثمانی است که امروزه به موزه تبدیل شده است.
  • مسجد فاتح: این مسجد زیبا در قرن 16 میلادی به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. مسجد فاتح یکی از بزرگترین مساجد استانبول است که از لحاظ معماری بسیار ارزشمند است
  • کلیسای سنت جورج: این کلیسا زیبا در قرن 18 میلادی ساخته شد. کلیسای سنت جورج یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارتدکس در ترکیه است.
  • حمام بیکوز: این حمام تاریخی در قرن 18 میلادی ساخته شد. حمام بیکوز یکی از زیباترین حمام‌های تاریخی استانبول است که امروزه به موزه تبدیل شده است .
  • روستای کازلیجا: این روستای زیبا در مجاورت پارک ملی بیکوز واقع شده است. روستای کازلیجا یکی از زیباترین روستاهای استانبول است که دارای خانه‌های چوبی رنگارنگ و طبیعتی سرسبز است.

مکان محله بیکوز استانبول

محله بیکوز استانبول در شمالی ترین بخش آسیایی استانبول واقع شده است. با تنگه بسفر، ناحیه شیله، منطقه چکمه کوی و بخش عمرانیه و اسکودر همسایه است. مساحت این محله حدود 66240 کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود 250 هزار نفر دارد.

محله بیکوز استانبول
محله بیکوز استانبول

ویژگی های منحصر به فرد

بیکوز به عنوان یکی از سرسبزترین مناطق استانبول شناخته شده است. نسبت به سایر محله ها فضای سبز بیشتری دارد و طبیعت آن دست نخورده باقی مانده است. در گذشته اقامتگاه ییلاقی سلاطین عثمانی بوده و امروزه نیز ییلاقی برای مردم استانبول محسوب می شود. در طول تابستان، افراد زیادی برای لذت بردن از فضای سبز بیکوز از آن دیدن می کنند.

ترکیب محله محله بیکوز استانبول

محله بیکوز استانبول ترکیب منحصر به فردی از محله ها دارد. هر دو جنبه سنتی و مدرن جامعه و فرهنگ ترکیه را منعکس می کند. این محله ترکیبی از محله های سنتی و مجلل دارد که به آن شخصیت متنوعی می دهد.

بیکوز، خود دارای 45 محله جداگانه است که می‌توانید نام هر یک را در فهرست زیر مشاهده فرمایید:

محله های منطقه بیکوز

محله آجارلارمحله آکبابامحله علی باهادیر
محله علی باهادیرمحله آنادولو حیصاریمحله آنادولو کاوائی
محله آنادولوفنریمحله باکلاجیمحله بوزخانه
محله چاملی باهچهمحله چنگل درهمحله چیفتلیک
محله چیدممحله چوبوکلومحله جمهوریت
محله دره سکیمحله المالیمحله فاتیح
محله گوکسومحله گولّومحله گورل
محله گوزتپهمحله گوکوش سویومحله اینجیرکوی
محله اسحاقلیمحله کانلیجامحله کاواجیک
محله کاینارجامحله کیلیچلیمحله محمود شوکت پاشا
محله مرکزمحله اوئومچهمحله اورنک کوی
محله اورتاچشمهمحله پاشاباهچهمحله پاشاماندیرا
محله پولونزکویپویرازکویمحله ریوا
محله روزگارلی باهچهمحله سوئوک سومحله توکات کوی
محله یالی کویمحله یاووز سلیممحله ینی محله

حمل و نقل

یکی از نقاط ضعف بیکوز سیستم حمل و نقل آن است. برخلاف سایر مناطق استانبول، این شهر به مترو، تراموا یا حمل و نقل دریایی دسترسی ندارد. تنها راه رسیدن به بکوز با تاکسی شهری، اتوبوس، Dolmus یا ماشین شخصی است. این پل بین پل 2 و 3 بسفر قرار دارد.

محله بیکوز استانبول

امکانات بیکوز

بیکوز دارای امکانات رفاهی مانند مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز خرید است. برخی از بهترین مراکز پزشکی استانبول در کنار کالج ها و دانشگاه های برتر در بکوز واقع شده اند. این محله دارای مراکز خرید معتبری مانند واتر گاردن، مرکز خرید استانبول، مرکز خرید ماوی زاده، و مرکز خرید کاپیتول است. همچنین دارای کالج ها و مدارس معروفی مانند کالج طبیعت، کالج TED استانبول، کالج بیلفن و مدرسه موفقیت است.

نتیجه گیری

اگر قصد خرید خانه در ترکیه، اخذ اقامت، یا گرفتن پاسپورت ترکیه را دارید، محله بکوز یک انتخاب عالی است. کیفیت زندگی بالا، فضاهای سبز زیبا و دسترسی به امکانات رفاهی درجه یک را ارائه می دهد. این محله ای است که سنت و مدرنیته را با هم ترکیب می کند و آن را به مکانی منحصر به فرد برای زندگی تبدیل می کند.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه