منطقه کوچوک چکمجه استانبول: طبیعت و جاذبه‌های گردشگری

منطقه‌ کوچوک چکمجه استانبول

کوچوک چکمجه یک محله کوچک واقع در بخش اروپایی استانبول، ترکیه است. در اطراف دریاچه ای زیبا به همین نام واقع شده است. این محله از غرب با محله آوجیلار استانبول، از شمال به محله باشاک شهیر و از شرق به چند محله دیگر نزدیک است.

حدود 770 هزار نفر در این محله زندگی می کنند. این یکی از پرجمعیت ترین محله های استانبول است. فاصله کوچوک چکمه جه تا میدان تقسیم، مرکز استانبول، حدود 40 کیلومتر یا 40 دقیقه رانندگی است.

منطقه‌ کوچوک چکمجه استانبول
منطقه‌ کوچوک چکمجه استانبول

تاریخچه کوچوک چکمجه

کوچوک چکمجه سابقه طولانی دارد که می توان آن را به یونان و روم باستان ردیابی کرد. با این حال، اطلاعات زیادی در مورد تاریخچه اولیه آن وجود ندارد. در سال 1930، یک باستان شناس سوئیسی به نام ارنست مامبوری کاوش هایی را در این منطقه انجام داد و خرابه های یک شهر باستانی به نام باتونیا را کشف کرد.

در دوران حکومت عثمانی، کوچوک چکمجه به یک محله برجسته تبدیل شد، اما رشد واقعی آن در دهه 1990 آغاز شد. از آن زمان، این محله شاهد ساخت و ساز سریع و افزایش جمعیت بوده است. برج های مسکونی زیادی شبیه به سکونتگاه اکباتان خودمان در اینجا یافت می شود. همچنین خانه بسیاری از مهاجران از جمله پناهندگان سوری است.

مناطق کوچوک چکمجه استانبول

آتاکِنتآتاتورکبش‌یول
جنّتجمهوریتفاتح
فوزی چاکماکگل تپههالکالی مرکز
این اونوایستاسیونکاناریه
کارتال تپهکمال پاشامحمد آکیف
سوئوتولو چشمهسلطان مرادتوفیق بیک
یاریم بورگازینی محلهیشیلووا

امکانات در کوچوک چکمجه

استانبول به خاطر امکانات عالی خود شناخته شده است و کوچوک چکمجه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا برخی از امکانات رفاهی موجود در این محله آمده است:

دسترسی و رفت و آمد کوچوک چکمه جه

کوچوک چکمجه دسترسی آسان به دو بزرگراه مهم E5 و E8 دارد. همچنین می توانید از خط قطار شهری Sirkeci-Halkali برای رسیدن به این منطقه استفاده کنید. در داخل محله، خطوط اتوبوس، تاکسی و دلموش برای حمل و نقل موجود است.

مراکز بهداشت

دو بیمارستان در کوچوک چکمجه وجود دارد: بیمارستان سلطان سلیمان، یک بیمارستان دولتی، و بیمارستان دوان، یک بیمارستان خصوصی. علاوه بر این، می‌توانید کلینیک‌های تخصصی و مراکز بهداشتی درمانی زیادی را در این محله پیدا کنید.

مراکز آموزشی و مطالعه

کوچوک چکمجه از نظر موسسات آموزشی غنی است. دارای 62 مدرسه ابتدایی، 10 لیسه، 8 مرکز فنی و حرفه ای و 12 مدرسه خصوصی است. برخی از دانشگاه های برتر ترکیه از جمله دانشگاه آرل، دانشگاه آیدین و دانشگاه صباح الدین زعیم نیز در این محله قرار دارند.

مراکز تفریحی و گردشگری

در حالی که کوچوک چکمجه به عنوان یک مقصد توریستی مهم شناخته نمی شود، اما هنوز مکان های جالبی برای بازدید ارائه می دهد. یکی از معروف ترین جاذبه ها، پلی است که توسط معمار سنان در زمان سلیمان کونی ساخته شد. دریاچه محله، موزه ماشین، مرکز فرهنگی جنت، و سافاکوی نیز از مناطق تفریحی محبوب هستند.

مراکز خرید

کوچوک چکمجه برخی از شیک ترین مراکز خرید استانبول را در خود جای داده است. آرنا پارک و هارمونی پارک از محبوب‌ترین مراکز خرید در این محله هستند.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه