روشهای اخذ شهروندی و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه 2024

روشهای اخذ شهروندی و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه 2023

در این پست قصد داریم در مورد نحوه دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه در سریع ترین زمان ممکن صحبت کنیم. ما همچنین قانون جدید 400000 دلاری را که اخیراً دولت ترکیه تصویب کرده است، بررسی خواهیم کرد.

سرمایه گذاران و برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه می توانند از میان طیف وسیعی از گزینه ها از جمله املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی یا ایجاد کسب و کاری که شهروندان ترکیه را استخدام می کند، انتخاب کنند.

محتوا نمایش

چرا پاسپورت ترکیه را انتخاب کنیم؟


ترکیه کشوری است که بین آسیا و اروپا واقع شده است که ترکیبی منحصر به فرد از میراث آسیایی و رشد و پیشرفت اروپایی به آن می دهد. در سال 1987 ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داد و در سال 1999 اتحادیه اروپا رسما ترکیه را به عنوان نامزد به رسمیت شناخت. به همین دلیل، ترکیه روابط اقتصادی ویژه ای با کشورهای اتحادیه اروپا دارد که این امر آن را در مسائل اقتصادی بسیار مهم می کند.

قانون گرفتن پاسپورت ترکیه


دولت ترکیه قوانین را در سال‌های 2019-2018 تغییر داد، بنابراین، شرایط به این صورت است:

اگر ملکی در ترکیه به ارزش 400000 دلار خریداری کنید، می توانید پاسپورت ترکیه بگیرید و شهروند شوید. پاسپورت ترکیه در سال 2022 با امتیاز 114 در رتبه 39 جهان قرار گرفت. اما صبر کنید، برخی از شرایط کلی وجود دارد که باید برای شهروندی ترکیه رعایت کنید.

ابتدا باید بزرگسال باشید و نشان دهید که می خواهید در ترکیه زندگی کنید. ثانیاً، شما نمی توانید هیچ بیماری واگیرداری داشته باشید که به سلامت جامعه آسیب برساند. و در نهایت، درک خوب زبان ترکی بسیار مهم است (اگرچه اگر از طریق سرمایه گذاری تابعیت دریافت می کنید، این امر اجباری نیست). اوه، و یک چیز دیگر: شما نمی توانید تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت ملی ترکیه باشید. بنابراین، تا زمانی که شما فردی مسئولیت پذیر و قانونمند هستید،میتوانید درخواست شهروندی ترکیه را از روی موارد بالا داشته باشید.

مراحل درخواست شهروندی ترکیه

 1. داشتن شرایط لازم: مطمئن شوید که تمام شرایط لازم برای درخواست شهروندی ترکیه را دارید.
 2. جمع آوری مدارک مورد نیاز: جمع آوری تمام اسنادی که برای فرآیند درخواست مورد نیاز است.
 3. پرداخت هزینه های لازم: شما باید هزینه های خاصی را برای خدمات دولتی مربوط به درخواست شهروندی خود بپردازید.
 4. درخواست خود را ثبت کنید: فرم درخواست خود را به دفتر فرمانداری محلی که در آن زندگی می کنید ارسال کنید.
 5. شرکت در مصاحبه: به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، یک جلسه و مصاحبه حضوری انجام دهید.

مزایای شهروندی ترکیه


مزایای سفر


شهروندان ترکیه می توانند بدون ویزا به 72 کشور سفر کنند و در صورت داشتن پاسپورت ترکیه می توانند پس از ورود به 42 کشور ویزا دریافت کنند. این امر ترکیه را به دلیل نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و ارزش ریال ایران در مقایسه با لیر ترکیه، مکانی عالی برای ایرانیانی است که قصد مهاجرت یا سرمایه گذاری در خارج از کشور را دارند. مدرن بودن ترکیه و هزینه کمتر زندگی در مقایسه با سایر کشورها نیز تعداد زیادی از مهاجران را به خود جذب کرده است.

منافع سیاسی


ترکیه دارای وزن سیاسی بین المللی قابل توجهی است و در اروپا، آفریقا و خاورمیانه مورد احترام است. این امر ترکیه را نه به عنوان کشوری پرتنش، بلکه به عنوان کشوری خوش‌آمد، به کشوری دوست برای مهاجران تبدیل می‌کند.

مزایای پاسپورت ترکیه


برخی از مزایای داشتن پاسپورت ترکیه عبارتند از:
پاسپورت و شهروندی ترکیه در مدت زمان نسبتاً کوتاهی (به طور متوسط 90 روز برای پردازش) تحویل داده می شود.
دسترسی به 77 کشور بدون ویزا و دسترسی آسان تر به 26 کشور شینگن.
بدون نیاز به حداقل اقامت
پاسپورت ترکیه در بین 30 پاسپورت برتر دنیا قرار دارد.
دارندگان پاسپورت ترکیه می توانند به عنوان شهروند ترکیه از برنامه های بازنشستگی بهره مند شوند.
برنامه های آموزشی رایگان در دسترس است.
حق رای در هر نوع انتخابات.
امکان استخدام در مشاغل ممنوعه مانند دندانپزشکی، وکالت و نیروی دریایی.
داشتن یک مهارت ارزشمند برای ترکیه، مانند کار در یک شرکت ترکیه ای، ورزشکار حرفه ای یا استاد دانشگاه، شانس شما را برای اخذ تابعیت افزایش می دهد.

پاسپورت ترکیه با خرید ملک

ترکیه کشوری دوستدار سرمایه گذاری است که مزایای زیادی را برای سرمایه گذاران ارائه می دهد. رشد اقتصادی آن منجر به تقاضای فزاینده برای املاک و مستغلات شده است که یکی از سرمایه گذاری های با رتبه برتر در ترکیه است. این به این دلیل است که ارزش املاک ترکیه در طول زمان افزایش می‌یابد و امکان سود قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات فراهم می‌کند.

خرید ملک در ترکیه یک راه عالی برای افزایش ثروت و ساختن یک آینده مالی خوب است. پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی این کشور با سرعتی قوی ادامه یابد، که به تضمین ارزش ملک شما در سال‌های آینده کمک می‌کند.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می شود، بهترین گزینه ها معمولاً آنهایی هستند که در نزدیکی مناطق توریستی  سطح بالا مانند آلانیا و آنتالیا و در شهرهای بزرگ  استانبول واقع شده اند. زیرا تقاضای زیادی برای مسکن در این مکان ها وجود دارد که به مرور زمان منجر به افزایش قیمت می شود.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، درک قوانین مالکیت و خرید املاک و مستغلات بسیار مهم است. تعدادی محدودیت وجود دارد، از جمله اینکه خارجی ها نمی توانند دارایی در مناطق امنیتی و مناطق ممنوعه نظامی داشته باشند. علاوه بر این، آنها ممکن است مالکیت ملکی با وسعت بیش از 30 هکتار نداشته باشند.

با وجود این محدودیت ها، انتظار می رود بازار املاک ترکیه همچنان به رشد خود ادامه دهد، زیرا افراد بیشتری به دنبال مکان بهتری برای زندگی هستند. این به دلیل امکانات عالی گردشگری، پزشکی و آموزشی این کشور است.

دولت ترکیه اخیراً تغییراتی را در شهروندی خود از طریق برنامه سرمایه گذاری اعلام کرده است که به خارجی ها اجازه می دهد پاسپورت ترکیه را از حداقل 400000 دلار آمریکا را دریافت کنند. این برنامه را به یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین و جذاب‌ترین برنامه‌های شهروندی در جهان تبدیل کرده است و برای هر کسی که علاقه‌مند به اخذ تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه است، گزینه‌ای عالی است.

اگر به دنبال اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه از طریق برنامه شهروندی با سرمایه گذاری 2023 هستید، مهم است که بدانید چگونه میتوانید شهروند ترکیه شوید.

این برنامه به راحتی قابل پیگیری است و شما می توانید بلافاصله پس از خرید ملکی که دارای حداقل مقدار مورد نیاز باشد، درخواست خود را شروع کنید. پس از تکمیل فرآیند درخواست، می توانید پاسپورت جدید خود را ظرف چند ماه پس از ارسال تمام مدارک لازم دریافت کنید. علاوه بر این، اگر همسر یا فرزندان زیر 18 سال با شما زندگی می کنند، آنها نیز می توانند تابعیت را به عنوان بخشی از روند درخواست شما دریافت کنند.

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری 2023
پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری 2023

ایجاد شغل و دریافت پاسپورت ترکیه

ترکیه مکانی عالی برای زندگی است و با داشتن تابعیت از طریق برنامه سرمایه گذاری، می توانید پاسپورت دوم خود را به سرعت و به راحتی دریافت کنید. این گزینه مخصوصاً برای افرادی است که می خواهند از بازارهای اوراسیا استفاده کنند گزینه خوبی می باشد.

اگر به دنبال مهاجرت به ترکیه هستید، اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی مشاغل موجود است. این را می توان با جستجوی آنلاین یا صحبت با سایر مهاجران در ترکیه انجام داد. همچنین ممکن است بخواهید یک آژانس کاریابی حرفه ای را استخدام کنید تا به شما کمک کند شغل مناسب خود را پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر به دنبال شغلی در صنعت خرده فروشی هستید، می توانید آگهی های روزنامه های محلی را بررسی کنید. از طرف دیگر، می‌توانید با دوستان و خانواده در مورد تجربیاتشان در بازار کار ترکیه صحبت کنید.

گزینه دیگر این است که به یک دوره آموزشی شغلی ملحق شوید. اینها معمولاً توسط آژانس های خصوصی ارائه می شوند و می توانند راهی عالی برای آشنایی با بازار ترکیه باشند.

علاوه بر این، مشاغل مختلفی وجود دارد که می توانید راه اندازی کنید. اینها می توانند از بوتیک های کوچک تا مجتمع های صنعتی در مقیاس بزرگ متغیر باشند. قبل از تصمیم گیری در مورد صنعت و شروع سرمایه گذاری، آگاهی از مقررات مختلف در هر بخش مهم است.

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری خوب هستید، می توانید در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید. ارزش ملک در ترکیه به مرور زمان افزایش می یابد. همچنین می توانید ملک خود را اجاره دهید و درآمد ماهانه کسب کنید.

علاوه بر املاک و مستغلات، می توانید در یک بیزنس نیز سرمایه گذاری کنید. با این کار بازدهی بالایی در سرمایه گذاری برای شما فراهم می کند.

یک تجارت خوب در آینده شغل های بیشتری را برای مردم محلی ایجاد می کند، به همین دلیل است که برای کسانی که قصد دارند شهروند ترکیه شوند، یک انتخاب عالی است. این همچنین به شما امکان می دهد از مزایای شهروندی ترکیه مانند واجد شرایط بودن برای خدمات بهداشتی و آموزشی برخوردار شوید.

در واقع، محبوب ترین نوع سرمایه گذاری برای کسانی که علاقه مند به اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری هستند، خرید ملک است. این یک فرآیند نسبتا آسان است، و بسیار سودآور است.

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری 2023
پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری 2023

سرمایه گذاری در یک کسب و کار

سرمایه گذاری در یک تجارت راهی عالی برای تبدیل شدن به یک شهروند ترکیه است. این فرصت را به شما می دهد که از طیف گسترده ای از مزایای بهره مند شوید. این شامل دسترسی به بازار بزرگ، قوانین وراثت، مزایای بازنشستگی و موارد دیگر است.

علاوه بر این، سرمایه گذاری در یک تجارت نیز می تواند ثروت شما را افزایش دهد. این به این دلیل است که ارزش املاک و مستغلات در ترکیه به مرور زمان افزایش می یابد و شما می توانید انتظار داشته باشید که وقتی در ملکی در اینجا سرمایه گذاری می کنید، پول زیادی به دست آورید.

حتی می توانید یک آپارتمان یا خانه در استانبول بخرید که یکی از بهترین مکان ها برای زندگی در این کشور است. ارزش این املاک طی پنج تا 10 سال دو برابر می شود، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که بازده خوبی از سرمایه خود داشته باشید.

با این حال، اگر می خواهید به عنوان بخشی از درخواست شهروندی خود سرمایه گذاری در املاک انجام دهید، باید قوانین را از قبل بدانید. زیرا دولت تغییراتی را در قوانین و مقررات خود اعلام کرده است که از تاریخ 1/1/2023 لازم الاجرا خواهد بود.

شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه یک برنامه منحصر به فرد است که به شما امکان می دهد پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. این یک فرآیند نسبتا آسان است و می تواند در چند ماه کوتاه تکمیل شود. برای واجد شرایط بودن برای این شهروندی، باید سرمایه ای به مبلغ 400000 دلار یا بیشتر در خرید ملک انجام دهید و سرمایه گذاری را حداقل برای سه سال حفظ کنید.

این برنامه برای خارجیانی که محکوم نشده اند و قوانین مهاجرت در ترکیه را نقض نکرده اند در دسترس است. همچنین امکان درخواست شهروندی از طریق سرمایه گذاری برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز وجود دارد.

برای اینکه شهروند ترکیه شوید، باید سهم اقتصادی قابل توجهی در این کشور داشته باشید. این می تواند شامل خرید املاک و مستغلات، سرمایه گذاری در اوراق بدهی دولتی و حتی سپرده گذاری در یک بانک ترکیه باشد.

در حال حاضر، شما باید 400000 دلار را برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه خرج کنید و سرمایه گذاری را حداقل به مدت 3 سال حفظ کنید تا بتوانید شهروندی ترکیه را حفظ کنید. شما همچنین می توانید سهام یک املاک و مستغلات یا صندوق سرمایه گذاری  به ارزش 500000 دلار خریداری کنید.

اگر قصد درخواست شهروندی ترکیه را دارید، مهم است که از آخرین قوانین و مقررات مطلع باشید. این تضمین می کند که بهترین شانس ممکن برای موفقیت را دارید.

قدرت و اعتبار پاسپورت ترکیه در میان سایر کشورها

یکی از مهمترین نکات برای درخواست گذرنامه در هر کشوری توجه به اعتبار این گذرنامه در سراسر جهان است. با توجه به اعتبار این گذرنامه می توان تعیین کرد که دریافت آن گذرنامه برای شخص چه مزایایی دارد.

طبق آخرین آمار سال ۲۰۱۹ در ارتباط با قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت ترکیه دارای رتبه ۳۹ در جهان است.

 با همراه داشتن پاسپورت ترکیه  امکان ورود بدون ویزا به ۷۲ کشور، ویزا در مقصد به ۴۲ کشور و ویزای آنلاین به ۷ کشور، را خواهید داشت .

اما شهروندان ترکیه با گذرنامه ترکیه برای ورود به 83 کشور باید ویزا بگیرند. علاوه بر موارد ذکر شده ، یکی از نکات مثبت در مورد گذرنامه ترکیه امکان حفظ تابعیت قبلی شخص است.

این بدان معناست که ترکیه با دو تابعیت موافقت می کند. اما با وجود همه این شرایط ، فرد باید به کشور مبدا خود اعلام کند که تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت کرده است. در تصویر زیر می توانید شرایط ویزا برای دارندگان گذرنامه ترکیه را بررسی کنید.

پاسپورت ترکیه چقدر معتبر است؟ راه های اخذ اقامت ترکیه و تابعیت و گذرنامه چیست؟ ممکن است سوالات زیادی در مورد دریافت این گذرنامه برای شما عزیزان وجود داشته باشد. 

چنانچه تصمیم به گرفتن اقامت دائم ترکیه ،  پاسپورت و دریافت شهروندی ترکیه را دارید تیم ترکیه خانه از ابتدا تا انتهای دریافت پاسپورت ترکیه در کنار شماست

با وضع قانون جدید خرید ملک و گرفتن پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی این کشور، ایرانیان زیادی برای اهدافی نظیر سرمایه‌گذاری و استفاده از مزایای مختلف خرید ملک در ترکیه  و خرید ملک در ازمیر، در این طرح شرکت می‌کنند . اما ممکن است برای شما هم این سوالات پیش بیاید که:

 • گرفتن شهروندی ترکیه از چه طریقی انجام می شود؟
 • ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه
 • اهمیت و مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

بدیهی است با اخذ تابعیت ، اقامت نیز بدست می آید اما صرف داشتن اقامت (چه دائم و چه موقت)، به معنی داشتن تابعیت یا گرفتن پاسپورت نیست. 

با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح جزئیات اعتبار پاسپورت کشور ترکیه و مزایای آن بپردازیم.

ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و شباهت های مذاهب این کشورها ، ممکن است مورد توجه بسیاری از عزیزان برای مهاجرت قرار گیرد و آنها علاقه مند به دریافت گذرنامه ترکیه باشند. موقعیت جغرافیایی ترکیه در آن قسمت از این کشور در آسیا و بخشی از آن در اروپا بسیار ویژه است.به همین دلیل ، این کشور را یک کشور اوراسیای می نامند. 

مساحت کشور ترکیه 783،562 کیلومتر مربع است و حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد. حدود 75 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند ، اما دولت به طور کلی سکولار است. 

گذرنامه ترکیه را می توان از طرق مختلف بدست آورد و این امر از طریق ازدواج ، کار ، سرمایه گذاری و … امکان پذیر است. بسته به کاری که انجام می دهید ، شرایط اخذ پاسپورت ترکیه متفاوت خواهد بود. از طریق این گذرنامه علاوه بر خود شخص ، به همراهان وی از جمله همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز پاسپورت ترکیه تعلق می گیرد. اما برای درخواست این گذرنامه باید بررسی کرد که دریافت پاسپورت ترکیه چه مزایایی دارد و برای چه مقدار اعتبار دارد؟ در ادامه ، اعتبار پاسپورت ترکیه را بررسی خواهیم کرد.

دارنده پاسپورت ترکیه مجاز به ورود به چه کشورهایی است؟

قاره اروپا
 آلبانی، مقدونیه، اوکراین، صربستان، آذربایجان، گرجستان
قاره آمریکا
 ونزوئلا، اروگوئه، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، بلیز، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پرو، نیکاراگوئه، پرو، نیکاراگوئه، هندوراس، گواتمالا، اکوادور، کاستاریکا
قاره آفریقا
 کنیا، گینه بیسائو، گامبیا، جیبوتی، بوتسوانا، سنگال، رواندا، موزامبیک، مراکش، موریتانی، ماداگاسکار، زامبیا، اوگاندا، تونس، توگو، تانزانیا، سودان، آفریقای جنوبی
قاره آسیا
 قرقیزستان، ژاپن، اندونزی، کامبوج، سنگاپور، فیلیپین، نپال، مغولستان، مالزی، تیمور، تایلند، تاجیکستان، سریلانکا، عراق، اردن، اردن، بحرین، قطر، عمان، لبنان، کویت
کشورهای کارائیب
 جمهوری دومینیک، دومینیکا، باربادوس، جامائیکا، هائیتی

در عین حال دارندگان پاسپورت ترکیه امکان سفر و ورود به کشورهایی نظیر استرالیا  را از طریق اخذ ویزای آنلاین خواهند داشت.

بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که بسیاری از کشورهایی که ورود به آن‌ها نیازمند دریافت ویزا است ، با شرایط و مقررات آسان‌تری نسبت به ایران ، برای شهروندان کشور ترکیه ویزا صادر می‌کنند.

بنابر رایزنی‌های دولت ترکیه ، این کشور در تلاش است تا با مذاکرات پی‌در‌پی ، عقد قرارداد و پیوستن به اتحادیه اروپا، در لیست کشورهای این اتحادیه معتبر و بین‌المللی قرار گیرد. از این رو هیچ بعید نیست تا در سال‌های آتی این مهم اتفاق بیافتد و دارندگان پاسپورت ترکیه هم‌چون دارندگان پاسپورت و ویزای شینگن ، مجاز به سفر به ۲۶ کشور حوزه اروپا و اغلب کشورهای معتبر دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا گردند.

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی ترکیه چیست؟

به طور کلی مزایای پاسپورت ترکیه به شرح زیر است:

 • اخذ تابعیت کشور ترکیه
 • تسهیل در اخذ ویزای شینگن و امریکا
 • تجارت آزاد و به دور از تحریم
 • سفر به 113 کشور جهان بدون دریافت ویزا
 • امکان دریافت نام و نام خانوادگی ترک
 • بهره مندی از مزایا و حمایت های دولتی (برابر با سایر اتباع ترک)
 • تحصیل رایگان فرزندان (در مراکز دولتی)، و وجود مراکز آموزشی بین المللی
 • راه اندازی کسب و کار یا استخدام در مراکز دولتی
 • تجارت آزاد به دور از انواع تحریم های در سراسر جهان
 • حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه های دولتی
 • داشتن حق رای
 • امکان داشتن دو تابعیت به طور همزمان با استفاده از طرح Turkuaz Card
 • یکی از ۴۰ پاسپورت برتر دنیا 
 • داشتن اعتبار ۱۰ساله پاسپورت و امکان تمدید آن برای مادام‌العمر

روش های اخذ پاسپورت ترکیه

گرفتن شهروندی ترکیه از چه طریقی انجام می شود؟

با توجه به رابطه مستقیم واژه های «دریافت پاسپورت و «اخذ شهروندی» در ادبیات سیاسی و قوانین مهاجرتی ، می توان گفت این واژگان تقریبا دارای معنای یکسانی در این حوزه می باشند.

در نتیجه ، بهترین و ساده ترین راه برای دریافت شهروندی یا همان پاسپورت کشور ترکیه ، از طریق خرید ملک در استانبول به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار ممکن می باشد؛

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ شهروندی و اقامت ترکیه با خرید ملک  ۴۰۰ هزار دلار

مدارک مورد نیاز برای اخذ شهروندی ترکیه با خرید خانه

 • فرم درخواست
 • گذرنامه معتبر
 • 4 قطعه عکس گذرنامه برای هر عضو خانواده خود
 • گواهی تولد
 • مجوز اقامت یا ویزای معتبر توریستی در گذرنامه
 • اگر قابل اجرا باشد، اسنادی که رابطه شما را با همسر و فرزندانتان ثابت می کند (سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)
 • رسید پرداخت مالیات
 • گزارش ارزیابی
 • رسید بانکی با پرداخت حداقل ۴۰۰/۰۰۰ دلار
 • سند ملکی 

شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

در این مقاله از نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه و شهروندی ترکیه از طریق ازدواج نکاتی را به شما خواهیم گفت .

درصورتی که اتباع خارجی با اتباع کشور ترکیه ازدواج کنند ، میتوانند بدین واسطه جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد.

برای نمونه اتباع ایرانی متقاضی ازدواج در خاک این کشور می بایست از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند.

نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها

اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند، هر دو باید شخصأ به کنسولگری مراجعه کرده و پس از واریز ۹ یورو برای هر نفر در ایش بانک ترکیه ، برگه تجرد دریافت کرده و جهت تائید به وزارت امور خارجه ببرند.

لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران باید اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد ، اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و ۳ قطعه عکس خواسته می شود .

تائیدیه از وزارت امور خارجه ترکیه

برگ تجرد صادر شده از سوی کنسولگری به وزارت خارجه ترکیه ارائه شده و در تائیدیه وزارت خارجه باید اخذ شود. در این مرحله ۱۵ لیر ترک برای هر برگه درخواست می گردد.

آزمایش خون

برای آزمایش خون متقاضیان ازدواج باید به بیمارستان های دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام پذیرد.

آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی می باشد ولی برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی کنند که در اینصورت می توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرده و نتیجه آزمایشات که معمولا روز بعدی مشخص می شود را به مراکز ویژه برای تائید ارجاع داد . در این مرحله زوجین باید حضور داشته باشند.

امضای فرمهای ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی

فرمهای ویژه از شهرداریها گرفته شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود. می توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر یا دفاتر ثبت اسناد تائید کنید.

پیشنهاد مطالعه  قصد مهاجرت به ترکیه رو دارم از کجا شروع کنم؟ 

تعیین وقت عقد رسمی

پس از انجام این امور ۲۰ لیر برای کمک به درختکاری پرداخت می کنید و بسته به نوع سالن نکاح مبلغی از ۴۰ لیر تا ۳۰۰ لیر پرداخت می کنید. در صورتیکه خواهان حضور عاقد در محلی غیر از شهرداری باشید باید هزینه های ایاب و ذهاب او نیز پرداخت شود.

ثبت رسمی در ایران

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه شما در این کشور رسمأ زن و شوهر محسوب می شوید.

برای ثبت رسمی در ایران باید برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

مدارک مورد نیاز شهروندی از طریق ازدواج

مدارک لازم برای هر کدام از زوجین

 • پاسپورت
 • ۴ قطعه عکس
 • گواهی تولد ( درمورد کسانی که ایرانی الاصل هستند همان شناسنامه کافی است )
 • دریافت گواهی تجرد

هرچهار مدرک برای هر دو نفر به انضمام ترجمه ترکی آنها برای این اقدام لازم است.

*گواهی تجرد برگه مبنی بر مجرد بودن میباشد که از کنسولگری کشور خود شخص قابل دریافت است و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق ، فسخ نکاح ، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر نشده باشد.

**ممکن است پروسه کسب شهروندی از طریق ازدواج ( ویزای پیوستن به همسر ) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت ترکیه

 • اصل گذرنامه متقاضی و همراهان وی برای اخذ پاسپورت ترکیه مورد نیاز است.
 • متقاضی اخذ پاسپورت ترکیه باید بالای 18 سال باشد.
 • ارائه سند ازدواج و یا طلاق متقاضی اخذ پاسپورت ترکیه ترجمه ترکی
 • ارائه شناسنامه متقاضی ترجمه ترکی

پاسخ به س سوالات متداول درباره گذرنامه و پاسپورت ترکیه

روشهای اخذ پاسپورت ترکیه چگونه است؟

راه های دریافت گذرنامه ترکیه شامل کار ، تحصیلات ، سرمایه گذاری و خرید ملک است.

ترکیه آیا ویزای تحصیلی ترکیه می تواند پاسپورت ترکیه شود؟

ویزای دانشجویی به گذرنامه ترکیه تبدیل نمی شود و نوع اقامت باید تغییر کند. پس از تحصیل به شما فرصت یافتن شغل و اقامت در ترکیه داده می شود.

آیا اگر در ترکیه نوزاد متولد شود می تواند شهروند ترکیه شود؟

قانون تابعیت در ترکیه از اصل خون پیروی می کند و به فرزندان اتباع خارجی متولد این کشور تابعیت نمی دهد.

با گذرنامه ترکیه می توانید به کدام کشورها سفر کنید؟

با گذرنامه ترکیه می توانید بدون ویزا به کشورهایی مانند برزیل ، بلاروس ، اوکراین ، آذربایجان و لبنان سفر کنید.

پیوست به گفتگو

One thought on “روشهای اخذ شهروندی و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه 2024”

 • رسولی

  برای گرفتن پاسپورت باید یک ملک بخریم یا جمع چندتا هم میشه پاسپورت گرفت ؟

  پاسخ
  • Turkey khane

   درود جمع مبلغ سند مهم است تعداد مهم نیست

   پاسخ

مقایسه ملک ها

مقایسه