کشور ترکیه

کشور ترکیه

کشور ترکیه

 کشور ترکیه یکی از مهمترین کشورها در خاورمیانه و اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در منطقه ای بین آسیا و اروپا واقع شده است و به عنوان منطقه ای با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می شود.مهمترین شهر این کشور استانبول و پایتخت آن آنکارا  و سومین شهر بزگ ان ازمیر است.

این کشور با مساحت 783،360 کیلومتر مربع ، سی و ششمین کشور بزرگ جهان است و با جمعیتی در حدود 80810،000 نفر ، شانزدهمین کشور پرجمعیت است.

ترکیه با یونان و بلغارستان از شمال غربی ، جورجیا از شمال شرقی ، ارمنستان از شرق ، جمهوری خودمختار نخجوان و ایران از شرق ، عراق و سوریه از جنوب مرزهای مشترک دارد.

 کشور ترکیه

کشور ترکیه

در سالهای اخیر ، اقتصاد ترکیه بسیار پیشرفت کرده است. این امر زمینه رشد و توسعه فناوری ، علوم و مشاغل مختلف را فراهم کرده است. مهمترین شهر ترکیه استانبول است که حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا است.

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد ترکیه مبتنی بر چندین فعالیت مهم و حیاتی است. صنعت كشاورزي از يك سو و صنعت گردشگري از سوي ديگر ، دو محور اصلي كنترل ارزش و اقتدار اقتصاد تركيه هستند.

صنعت و دانشگاه در این کشور ارتباط تنگاتنگی دارند و به همین دلیل است که بخش عمده ای از صنایع آن پیشرفت چشمگیری داشته اند. از طرف دیگر ، مزایای این رابطه قوی برای دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می کنند ، بعد از فارغ التحصیلی چشم انداز شغلی درخشانی را ایجاد می کند. 

به دلیل تحریم ها و مسائل سیاسی که طی سالهای اخیر بین ایالات متحده ، ترکیه و ایران به وجود آمده است ، قیمت ارز ترکیه دستخوش تغییرات زیادی شده است و از این رو اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است. یک دلار آمریکا معادل 8 لیر ترکیه است. با گسترش گردشگری در تمام شهرهای ترکیه ، صنعت بانکداری ، هتلداری و حمل و نقل مهمترین نقش را در ارتقا اقتصاد ترکیه دارند.

تاریخ ترکیه

ترکیه در طول تاریخ همیشه شاهد تغییرات و تحولات بسیاری بوده است. این کشور یکی از قدیمی ترین سرزمین های باستان است و اکنون بیشتر شبه جزیره آناتولی به ترکیه تعلق دارد.

در دوران باستان دو شهر بسیار مهم وجود داشت ، لیدیا و یونیا ، که بعدا توسط کوروش بزرگ فتح شد. به همین دلیل ، در این زمان ، ترکیه  مقر امپراتوری هخامنشی بود. پس از انقراض حکومت هخامنشیان توسط اسکندر بزرگ ، ترکیه به تصرف دولت روم درآمد.

پس از انحطاط رومی ها ، امپراتوری کنستانتین ظهور کرد و این دولت شهر قسطنطنیه یا همان استانبول کنونی را مرکز حکومت خود قرار داد. این تحولات تاریخی در سال 395 میلادی اتفاق افتاد. یكی از مهمترین حوادثی كه باعث بوجود آمدن تركیه امروزی شد ، شاید حمله سلجوقیان به پادشاهی آلب ارسلان در سال 463 هجری قمری بود كه با غلبه بر دولت بیزانس ، قسمت شرقی این كشور را به دست سلجوقیان واگذار كرد.

حمله ترکمنهای مسلمان ایرانی به بیشتر ترکیه و تشکیل صدها دولت در نزدیکی آنکارا منجر به تشکیل کشور بزرگ عثمانی شد. مهمترین این قبایل قای نامیده می شدند و رهبر آن شخصی به نام عثمان بود و بعداً دولت عثمانی به نام وی نامگذاری شد.

مصطفی کمال پاشا ، ملقب به آتاتورک ، جمهوری ترکیه را ایجاد کرد. این امر پس از حمله انگلیس و متحدانش پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی صورت گرفت. آتاتورک لیبرال بود و قاعده خود را بر اساس جدایی دین و سیاست بنا نهاد. تلاش های وی برای صنعتی سازی ترکیه و رقابت با سایر کشورهای پیشرفته اروپایی همیشه بسیار ستوده شده است. در طول تاریخ ، وی به عنوان نماد رسمی ترکیه شناخته شده است و همچنین پدر ترکیه نامیده می شود.

 

 

این پست چه قدر برایتان مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

Related Posts

مقایسه

شروع گفت و گو
1
تماس با ما
درود
جهت مشاوره درباره مهاجرت به ترکیه سوالات خود را اینجا مطرح کنید. در مورد اجاره هیچ فعالیتی نداریم

Enter your keyword