کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا، یکی از مناطق جذاب و سحرآمیز در قلب ترکیه قرار دارد. این منطقه با تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و فرهنگی بی‌نظیر، بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند.

کاپادوکیا سرزمینی رویایی پر از صخره های زیبا است. تصور کنید در یک بالون هوای گرم بالای شهری پوشیده از سنگ های بزرگ و کوچک شناور هستید. این مکان منحصر به فرد است زیرا در گذشته توسط فوران های آتشفشانی شکل گرفته است. اگر عاشق طبیعت و افسانه های باستانی هستید، پس به خواندن این مقاله از سایت ترکیه خانه ادامه دهید تا در مورد یکی از اسرارآمیزترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری ترکیه اطلاعات کسب کنید.

کاپادوکیه یا کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا در ترکیه قرار دارد. قبلا بخشی از امپراتوری روم باستان بوده و تاریخچه ای به 4000 سال قبل دارد. مردمی که در گذشته در اینجا زندگی می کردند شروع به ساختن سازه ها و مکان هایی برای زندگی در میان این صخره ها کردند. در نتیجه شهری به وجود آمد که به نظر می رسید از سنگ ساخته شده است. برخی از جاذبه های معروف این شهر توریستی شامل کلیساهای درون غارها با معماری منحصر به فرد، تونل های زیرزمینی، موزه فضای باز گورمه و شهرهای زیرزمینی درینکویو و کایماکلی است.

کاپادوکیا ، یک منطقه تاریخی در ترکیه ، مورد توجه گردشگران و همچنین باستان شناسان قرار گرفته است. این منطقه قدمتی طولانی دارد و یکی از معدود شهرهای سنگی جهان است.

نام این منطقه همواره در طول تاریخ به ویژه در متون مسیحی ذکر شده است و به عنوان مکانی پر از شگفتی شناخته می شود.

فوران آتشفشانی در این منطقه باستانی ، خاک را با خاکستر غلیظ پوشانده است. این سنگهای آتشفشانی نرم به ضخامت 10 متر ، توف نامیده می شوند. با گذشت سال ها ، باد و آب این سنگ ها را فرسایش داده و تنها سخت ترین قسمت ها به جا مانده است. با این حال ، به غیر از باد و باران ، دست انسان کارهای کاملاً باورنکردنی در کاپادوکیا ، ترکیه انجام داد. در حقیقت ، هشت داستان متفاوت درباره مجتمع های تونلی زیرزمینی وجود دارد که می توانید در صورت بازدید از کاپادوکیا ترکیه مطلع شوید.

کاپادوکیا تنها به خاطر ویژگی مناظر خود جذاب نیست. انسانها همچنین آثار با ارزش را ایجاد کرده اند : انبارها ، اصطبل ها و خانه های سنگی و حتی شهرهای سنگی کاملاً زیرزمینی. امروزه در بسیاری از این خانه ها هنوز سکونت دارند و انبارهای سنگی آن پر از منابع غذایی است.

قدمت کاپادوکیا به HITTIE (بیش از 4000 سال پیش) باز می گردد و زمانی بخشی از امپراتوری روم بود. این کشور در مرکز ترکیه بین AKSARAY در غرب ، KAYSERI در شرق و NIDGE در جنوب واقع شده است.

در زمان های قدیم ، مسیحیان که در کاپادوکیا زندگی می کردند ، هزاران  کلیسا و صومعه سنگی بنا کردند. بسیاری از این کلیساها با نقاشی های روحانیان قرون وسطایی تزئین شده اند که هنوز بقایای آنها بر روی دیوارها مانده است. در قرن بیست و یکم ، این کلیساهای باستانی یکی یکی به وجود آمدند. این کلیساها به عنوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کپادوکیا شناخته می شود.

کاپادوکیا کجاست؟
کاپادوکیا کجاست؟

مناطق دیدنی کاپادوکیا

دره سرخ کاپادوکیا

این دره زیباترین دره کپادوکیا است که بین دو روستای گورم و کاوزین واقع شده است. سنگهای این دره به رنگ صورتی ، زرد و نارنجی است. همچنین در بین صخره ها ، باغ های سرسبز ، تاکستان ها و زمین های کشاورزی زیادی وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی است. در داخل صخره ها کلیساهای پنهانی وجود دارد که قدمت آن به دوران بیزانس باز می گردد.

گورمه

روستای گورمه در چندین نظرسنجی به عنوان زیباترین روستای جهان انتخاب شده است. بیشتر بازدید کنندگان برای بالن های هوایی این روستا به اینجا می آیند. این بالن ها هر روز در روستا گردش می کنند.

شهر زیرزمینی کایماکلی

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا در عصر مفرغ ساخته شده اند ، اما کائیماکلی مشهورترین شهر زیرزمینی است که قدمت آن به دوران بیزانس باز می گردد. در آن زمان مسیحیان مجبور شدند برای محافظت از خود در برابر هجوم اعراب و ایرانیان در زیر زمین زندگی كنند.

این شهر نمونه ای عالی از یک بنای زیرزمینی است که توسط تونل ها به یکدیگر متصل شده است. همچنین از هشت طبقه تشکیل شده است که چهار طبقه آن برای گردشگران  قابل بازدید است.

کاپادوکیا کجاست؟
کاپادوکیا کجاست؟

نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیه

فاصله قسمتهای اصلی این منطقه از فرودگاه نوشهیر حدود 75 کیلومتر است که با اتوبوس می توان به راحتی به آن رسید.همچنین می توانید از سایر شهرهای اطراف مانند آکسارای به مرکز کاپادوکیا برسید ، اما بهترین راه نوشیر است. 

سایر دیدنیهای کاپادوکیا

 • سایت موزه GOREME : کلیساهای سنگی با نقاشی های دیواری
 • سایت موزه ZELVE : شهر سنگی متروک با کلیساها
 • شهر زیرزمینی DERINKUYU : عمیق ترین شهر زیر زمینی
 • دره IHLARA : ترین دره ANATOLIA
 • UCHISAR : قلعه سنگی رومی
 • AVANOS : مرکز سفال از زمان HITTIE ها
 • PASABAG : سازه هایFAIRY CHIMNEY قارچی شکل ، دره راهبه ها
 • DEVRENT : سازه های FAIRY CHIMNEY که شبیه حیوانات هستند ، دره imagination
 • HACI BEKTAS : مرکز فرقه BEKTASI اسلام
 • GULSEHIR : اولین محل سکونت در کاپادوکیا
 • کلیساهای سنگی فراموش شده : کلیساهای بنا شده در دره ها
 • کاروانسراها : هتل های قرن 13 در مسیر جاده ابریشم

آشنایی با غذاهای محلی در کاپادوکیا

کاپادوکیا، یکی از مناطق شگفت‌انگیز ترکیه است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. اما چه چیزی بیش از دیگر مکان‌ها در این منطقه مورد توجه است؟ غذاهای محلی کاپادوکیا!

کاپادوکیا از لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوای نسبتاً سرد، شرایط خاصی را برای رشد برخی از محصولات کشاورزی به ارمغان می‌آورد. این منطقه به خاطر تنوع غذاهای محلی و لذیذش، برای طعم‌آزمایی و آشنایی با فرهنگ غذایی محلی، واجد شرایط بسیار خوبی است.

غذاهای محلی کاپادوکیا شامل انواعی از غذاهای سنتی ترکیه می‌شود. بین غذاهای محلی کاپادوکیا می‌توان به “مانتی”، یک نوع راویولی ترکیه‌ای با پر کردن از پیاز و گوشت، “اوربا”، یک نوع نوشیدنی سرد محلی میوه‌ای، “گوزل‌گوبه”، یک نوع شیرینی کاپادوکیایی، و “تمبر کهیسار”، یک نوع دسر محلی، اشاره کرد.

آب و هوای کاپادوکیا

یکی از ویژگی‌های جذاب کاپادوکیا آب و هوای منحصر به فرد آن است. منطقه‌ای که به دلیل ساختارهای طبیعی سنگی همچون ارپی‌ها و سنگ‌های هودو طلایی شناخته می‌شود، دارای فصول گرما و سرما متفاوت است. بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از کاپادوکیا هستند، زیرا هوا معتدل و منظره‌ها رنگارنگ می‌شود.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه