کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید

کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید

به کاپادوکیا، شهری مسحورکننده که در قلب کشور ترکیه قرار دارد، خوش آمدید. کاپادوکیا با مناظر منحصر به فرد، تاریخ غنی و فرهنگ پر جنب و جوش، مقصدی است که شما را شگفت زده خواهد کرد. چه عاشق تاریخ باشید، چه یک جوینده ماجراجویی، یا صرفاً به دنبال غوطه ور شدن در زیبایی طبیعت هستید، کاپادوکیا چیزی برای همه دارد.

این منطقه که در مرکز آناتولی واقع شده، با تپه‌ماهورهای سنگی مشهور به “کلیساهای صخره‌ای”، شهرت جهانی پیدا کرده است. این سازه‌ها، هزاران سال پیش، به دست انسان‌ها در درون سنگ‌های نرم وولکانیکی حفر شده‌اند که نتیجه فرسایش و عمل اروزیون طبیعی زمین است.

طی قرون و اعصار، کاپادوکیا سکونتگاه تمدن‌های متعددی بوده که هر کدام بخشی از میراث فرهنگی و تاریخی خود را به جا گذاشته‌اند، از هیتی‌ها و پارس‌ها گرفته تا امپراتوری‌های رومی و بیزانس. کلیساها، مساجد، و زیارتگاه‌ها با نقاشی‌های دیواری زیبا و جسورانه شاهدی بر این تاریخ غنی هستند.

در کل، کاپادوکیا مجموعه‌ای است از زیبایی‌های طبیعی، پیچیدگی تاریخی و تجربیات کم‌نظیرانه که امروزه به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در ترکیه تبدیل شده است. برای کسانی که می‌خواهند قدم در جاده‌های تاریخ بگذارند و همزمان از یک منظره بی‌بدیل لذت ببرند، کاپادوکیا یک انتخاب بی‌مانند است. اگر عاشق طبیعت و افسانه های باستانی هستید، پس به خواندن این مقاله از سایت ترکیه خانه ادامه دهید تا در مورد یکی از اسرارآمیزترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری ترکیه اطلاعات کسب کنید.

کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید
کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید

کاپادوکیه یا کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا در ترکیه قرار دارد. قبلا بخشی از امپراتوری روم باستان بوده و تاریخچه ای به 4000 سال قبل دارد. مردمی که در گذشته در اینجا زندگی می کردند شروع به ساختن سازه ها و مکان هایی برای زندگی در میان این صخره ها کردند. در نتیجه شهری به وجود آمد که به نظر می رسید از سنگ ساخته شده است. برخی از جاذبه های معروف این شهر توریستی شامل کلیساهای درون غارها با معماری منحصر به فرد، تونل های زیرزمینی، موزه فضای باز گورمه و شهرهای زیرزمینی درینکویو و کایماکلی است.

کاپادوکیا ، یک منطقه تاریخی در ترکیه ، مورد توجه گردشگران و همچنین باستان شناسان قرار گرفته است. این منطقه قدمتی طولانی دارد و یکی از معدود شهرهای سنگی جهان است.

نام این منطقه همواره در طول تاریخ به ویژه در متون مسیحی ذکر شده است و به عنوان مکانی پر از شگفتی شناخته می شود.

فوران آتشفشانی در این منطقه باستانی ، خاک را با خاکستر غلیظ پوشانده است. این سنگهای آتشفشانی نرم به ضخامت 10 متر ، توف نامیده می شوند. با گذشت سال ها ، باد و آب این سنگ ها را فرسایش داده و تنها سخت ترین قسمت ها به جا مانده است. با این حال ، به غیر از باد و باران ، دست انسان کارهای کاملاً باورنکردنی در کاپادوکیا ، ترکیه انجام داد. در حقیقت ، هشت داستان متفاوت درباره مجتمع های تونلی زیرزمینی وجود دارد که می توانید در صورت بازدید از کاپادوکیا ترکیه مطلع شوید.

کاپادوکیا تنها به خاطر ویژگی مناظر خود جذاب نیست. انسانها همچنین آثار با ارزش را ایجاد کرده اند : انبارها ، اصطبل ها و خانه های سنگی و حتی شهرهای سنگی کاملاً زیرزمینی. امروزه در بسیاری از این خانه ها هنوز سکونت دارند و انبارهای سنگی آن پر از منابع غذایی است.

قدمت کاپادوکیا به HITTIE (بیش از 4000 سال پیش) باز می گردد و زمانی بخشی از امپراتوری روم بود. این کشور در مرکز ترکیه بین AKSARAY در غرب ، KAYSERI در شرق و NIDGE در جنوب واقع شده است.

در زمان های قدیم ، مسیحیان که در کاپادوکیا زندگی می کردند ، هزاران  کلیسا و صومعه سنگی بنا کردند. بسیاری از این کلیساها با نقاشی های روحانیان قرون وسطایی تزئین شده اند که هنوز بقایای آنها بر روی دیوارها مانده است. در قرن بیست و یکم ، این کلیساهای باستانی یکی یکی به وجود آمدند. این کلیساها به عنوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کپادوکیا شناخته می شود.

کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید
کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید

مناطق دیدنی کاپادوکیا

دره سرخ کاپادوکیا

این دره زیباترین دره کپادوکیا است که بین دو روستای گورم و کاوزین واقع شده است. سنگهای این دره به رنگ صورتی ، زرد و نارنجی است. همچنین در بین صخره ها ، باغ های سرسبز ، تاکستان ها و زمین های کشاورزی زیادی وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی است. در داخل صخره ها کلیساهای پنهانی وجود دارد که قدمت آن به دوران بیزانس باز می گردد.

گورمه

روستای گورمه در چندین نظرسنجی به عنوان زیباترین روستای جهان انتخاب شده است. بیشتر بازدید کنندگان برای بالن های هوایی این روستا به اینجا می آیند. این بالن ها هر روز در روستا گردش می کنند.

شهر زیرزمینی کایماکلی

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا در عصر مفرغ ساخته شده اند ، اما کائیماکلی مشهورترین شهر زیرزمینی است که قدمت آن به دوران بیزانس باز می گردد. در آن زمان مسیحیان مجبور شدند برای محافظت از خود در برابر هجوم اعراب و ایرانیان در زیر زمین زندگی كنند.

این شهر نمونه ای عالی از یک بنای زیرزمینی است که توسط تونل ها به یکدیگر متصل شده است. همچنین از هشت طبقه تشکیل شده است که چهار طبقه آن برای گردشگران  قابل بازدید است.

کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید
کاپادوکیا کجاست؟ شهر مسحور کننده کاپادوکیا، ترکیه را کشف کنید

نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیه

نزدیک‌ترین فرودگاه به کاپادوکیا فرودگاه نوشهیر کاپادوکیا (NAV) است که در نزدیکی شهر نوشهیر واقع شده و حدود 30 دقیقه تا گورمه، که یکی از اصلی‌ترین نقاط گردشگری در کاپادوکیا است، فاصله دارد. این فرودگاه بین‌المللی پروازهای داخلی و بین‌المللی از مقاصد مختلفی را ارائه می‌دهد.

یک فرودگاه دیگر که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد فرودگاه کایسری (ASR) است که حدود یک ساعت با کاپادوکیا فاصله دارد. این فرودگاه نیز به طور منظم پروازهای داخلی را از استانبول و آنکارا دارد و گزینه‌ای برای گردشگرانی است که قصد دارند به کاپادوکیا سفر کنند.

سایر دیدنیهای کاپادوکیا

 • سایت موزه GOREME : کلیساهای سنگی با نقاشی های دیواری
 • سایت موزه ZELVE : شهر سنگی متروک با کلیساها
 • شهر زیرزمینی DERINKUYU : عمیق ترین شهر زیر زمینی
 • دره IHLARA : ترین دره ANATOLIA
 • UCHISAR : قلعه سنگی رومی
 • AVANOS : مرکز سفال از زمان HITTIE ها
 • PASABAG : سازه هایFAIRY CHIMNEY قارچی شکل ، دره راهبه ها
 • DEVRENT : سازه های FAIRY CHIMNEY که شبیه حیوانات هستند ، دره imagination
 • HACI BEKTAS : مرکز فرقه BEKTASI اسلام
 • GULSEHIR : اولین محل سکونت در کاپادوکیا
 • کلیساهای سنگی فراموش شده : کلیساهای بنا شده در دره ها
 • کاروانسراها : هتل های قرن 13 در مسیر جاده ابریشم

آشنایی با غذاهای محلی در کاپادوکیا

کاپادوکیا نه تنها به خاطر مناظر زیبا و تاریخی‌اش معروف است، بلکه دارای یک سنت غذایی غنی و منحصر به فرد نیز می‌باشد. در اینجا برخی از غذاهای محلی رایج در کاپادوکیا را بیان می‌کنم:

 1. تستی کباب (Testi Kebab): این یکی از مشهورترین غذاهای کاپادوکیا می‌باشد که در آن گوشت، سبزیجات و ادویه درون یک گلدان خاص سرامیکی به نام “تستی” پخته می‌شود و در مقابل مشتری بصورت نمایشی باز می‌شود.
 2. مانتی (Manti): نوعی راویولی ترکی است که معمولاً با مخلوطی از گوشت و سبزیجات پر می‌شود و با سس گوجه‌فرنگی، ماست و ادویه‌هایی مانند سیر و سوماق سرو می‌شود.
 3. گوزله‌مه (Gözleme): یک نوع پنکیک ترکی است که با مواد مختلفی مانند پنیر، سبزیجات و گوشت پر می‌شود و روی صفحه داغ پخته می‌شود.
 4. خوبزده (Közde): نوع انواع غذاها و مخصوصاً سبزیجاتی مانند بادمجان و فلفل که روی زغال گریل شده و به عنوان مزه یا بخشی از غذای اصلی سرو می‌شوند.
 5. آشوره (Aşure): یک نوع دسر ترکی است که از آب‌پز کردن غلات، حبوبات و میوه‌های خشک با مقدار زیادی شکر و ادویه تهیه می‌شود و به عنوان دسری سالم و مقوی شناخته می‌شود.
 6. زر واتی (Zerde): یک دسر برنجی محلی است که با زعفران، شکر و میوه های خشک تهیه می شود و رنگی زرد و براق دارد.
 7. بولاما (Bulama): نوعی اسنک که با پیچیدن خمیر و سپس سرخ کردن آن تهیه شده و گاهی با پنیر یا سبزیجات دیگر سرو می‌شود.
 8. یارپاک سارماسی (Yaprak Sarma): برگهای انگور که با برنج و مواد دیگر پر شده و پیچیده می‌شوند.
 9. چوربا (Çorba): سوپ‌های متنوعی که می‌توانند از سبزیجات، لوبیا، عدس یا گوشت تهیه شده و معمولاً با اضافه کردن ماست یا نعناع خشک تزیین و طعم‌دار می‌شوند.

این غذاها نمایانگر تنوع و پیچیدگی تاریخی و فرهنگی آشپزی در کاپادوکیا و کل ترکیه هستند.

.

بالون سواری

کاپادوکیا به خاطر بالون سواری نفس گیرش معروف است که چشم اندازی بی نظیر از مناظر خیره کننده منطقه را ارائه می دهد. با طلوع خورشید، صدها بالن رنگارنگ به آسمان می روند و منظره ای واقعا جادویی را خلق می کنند. شناور در بالای دودکش ها، دره ها و تاکستان ها، احساس می کنید که در رویا هستید. این تجربه ای است که برای همیشه با شما خواهد ماند.

بالون سواری

ماجراهای فضای باز

کاپادوکیا بهشتی برای علاقه مندان به فضای باز است. این منطقه طیف گسترده ای از فعالیت ها مانند پیاده روی، اسب سواری و دوچرخه سواری را ارائه می دهد. دره‌های زیبا را کاوش کنید، در دره رز قدم بزنید یا در مناظر ماه مانند سوار بر اسب شوید. پارک ملی گورمه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و مکانی محبوب برای پیاده روی و کاوش در کلیساهای غار باستانی است.

آب و هوای کاپادوکیا

آب و هوای کاپادوکیا نیمه خشک است و تاثیر زیادی از اقلیم قاره‌ای می‌پذیرد. این منطقه تحت تأثیر تغییرات دمای شدید بین فصول قرار دارد.

تابستان‌ها در کاپادوکیا به طور کلی گرم و خشک هستند. دما می‌تواند در طول روز به بالای 30 درجه سلسیوس (86 درجه فارنهایت) برسد، اما شب‌ها به دلیل ارتفاع بالا نسبتاً خنک می‌شود.

زمستان‌ها سرد هستند و دما گاهی اوقات به زیر صفر می‌رود. بارش برف در زمستان‌ها شایع است و می‌تواند به خصوص در مناطق بلندتر شاهد کولاک بود.

بهار، فصل رویش و گلدهی است، و نه تنها دما معتدل‌تر می‌شود بلکه بارش باران‌های بهاری نیز شاهد است که به طبیعت منطقه جلا می‌بخشد.

پاییز نیز دارای دمای معتدل و زمان مناسبی برای جستجوی مناظر طبیعی و تجربه میراث فرهنگی کاپادوکیا به شمار می‌آید. باران‌های پاییزی می‌توانند سبب رشد مجدد گیاهان شده و منظره‌ای زیبا را به نمایش بگذارند.

اگرچه کاپادوکیا در طول سال بازدیدکننده دارد، اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه به‌طور معمول بهار و پاییز است، زمانی که دمای هوا نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است. این شرایط آب و هوایی ایده‌آل برای فعالیت‌های فضای باز مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری کوهستان و پرواز با بالن‌های هوای گرم است.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه