دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

شهر زیبای آلانیا ترکیه با داشتن غارهای متنوع به یکی از شهرهای مهم این کشور از نظر ساختار غار تبدیل شده است. به طوری که می توان آلانیا را «شهر غارها» نامید و در سفر به آن در دنیای متفاوت این زیبایی طبیعی غرق خواهید شد. 

غارهای آلانیا
دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

غار داملاتاش در آلانیا (Damlataş Cave)

غار داملاتاش تا سال‌ها پیش در آلانیا ناشناخته بود. به طوری که به طور اتفاقی در سال 1948 در حین ساخت بندر کشف شد. این غار زیبا در ساحل غربی قلعه تاریخی آلانیا و در پای غربی شبه جزیره هلد قرار دارد.

ورودی آن تقریباً 50 متر طول دارد و پس از عبور از دروازه اصلی به فضای استوانه ای درونی راه پیدا می کنید. با عبور از این قسمت می توانید به انتهای غار رفته و آن را کاوش کنید. نام غار داملاتاش برگرفته از استالاکتیت هایی است که از قطرات آب تشکیل شده اند. به گفته زمین شناسان، استالاکتیت ها و استالاگمیت های داخل غار در 15 هزار سال به وجود آمده اند. این غار به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی آلانیا شناخته می شود.

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

این غار جدا از زیبایی منحصربفردش به خاطر جو و هوای خود به افراد مبتلا به آسم کمک می کند تا راحت تر و حتی تا حد زیادی نفس بکشند.به طوری که عده ای از افراد آگاه به این موضوع زیر نظر پزشک وارد غار داملاتاش آلانیا می شوند و یک دوره درمانی 21 روزه را در آن سپری می کنند! هوای این غار از 71 درصد نیتروژن و 20.5 درصد اکسیژن تشکیل شده است و مابقی آن شامل گازهای دیگری مانند دی اکسید کربن و … است .

نکته جالب این است که آب و هوای غار در فصول سال تغییر نمی کند و دمای آن به طور کلی ۲۲ درجه سانتی گراد است.رطوبت این غار 95 درصد و فشار هوای ثابت در آن 760 میلی متر جیوه است.علاوه بر گشت و گذار در غار داملاتاش، می توانید از بازار اطراف دیدن کنید و برای خود و دوستانتان سوغاتی بخرید. همچنین یک ساحل زیبا در مقابل غار وجود دارد که امکان شنا را برای علاقه مندان فراهم می کند.

 

غار دزدان دریایی در آلانیاKORSANLAR MAĞARASI (KIZLARYARIĞI)

یکی دیگر از غارهای جذاب و دیدنی آلانیا غار دزدان دریایی است که در زیر شبه جزیره تاریخی و محل قلعه آلانیا قرار دارد. این غار در زبان ترکی با نام کورسانلار به معنی دزدان دریایی نیز شناخته می شود.ارتفاع سقف این غار در حدود 78 متر است و همین امر گشت و گذار در آن را برای گردشگران آسان کرده است.

علاوه بر جاذبه های طبیعی، به خاطر داستان هایی که در مورد آن گفته می شود نیز شهرت دارد. طبق داستان‌هایی که در زمان‌های قدیم نقل می‌شد، دزدان دریایی از این غار به عنوان انبار غنیمت و نگهداری دختران ربوده شده استفاده می‌کردند. بر اساس شایعات گفته می شود که این غار راه ارتباطی به قلعه داشته و سپس پس از گذشت صدها و شاید هزاران سال این مسیر فروریخته و بسته شده است.

غارهای آلانیا
دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

یکی از جاذبه های غار دزدان دریایی این است که گردشگران می توانند با قایق وارد آن شوند و قسمت های مختلف این مکان طبیعی شگفت انگیز را کشف کنند.قایق سواری در این منطقه یکی از بهترین تفریحات آلانیا است. همچنین در صورت تمایل می توانید برای ورود به غار شنا کنید که علاوه بر بازدید از آن مفرح و لذت بخش خواهد بود.

غار فسفرلو در آلانیا (Fosforlu Cave)

غار بعدی یکی از زیباترین غارهایی که در آلانیا فرصت بازدید از آن را خواهید داشت غار فسفرلو است. چیزی که غار فسفورلو را خاص تر می کند، قرار گرفتن آن در دسته غارهای دریایی است.برای ورود به آن باید از قایق های کوچک استفاده کرد. به دلیل ساختار زمین شناسی، زمین در شب به دلیل انعکاس نور ماه تقریباً به رنگ فسفری است و درخششی بسیار چشم نواز دارد.

غارهای آلانیا
دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

همین موضوع باعث شده تا این غار در آلانیا به فسفورلو به معنای غار فسفری معروف شود. غار فسفرلو علاوه بر جنبه های زیبایی و گردشگری دارای بخش هایی برای استراحت و شنا است تا تجربه ای خوش را برای شما ثبت کند.

غار عاشقان در آلانیا (Aşıklar Cave)

غار عاشقان در ضلع جنوب غربی شبه جزیره تاریخی آلانیا قرار دارد و بافتی بسیار خاص و دیدنی دارد. ورودی این غار بسیار باریک است و برای ورود به آن باید به صورت انفرادی از آن عبور کنید.گفته می شود که این غار را معمولا زوج های عاشق برای قرارهای مخفیانه انتخاب می کردند. به همین دلیل از آن به عنوان غار عاشق نامگذاری شده و امروزه یکی از پربازدیدترین جاذبه های شهر آلانیا به شمار می رود.

غارهای آلانیا
دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

آدرس :

غار دیم در آلانیا (Dim Cave)

دیم دومین غار بزرگ ترکیه است که در آلانیا فرصت بازدید از آن را خواهید داشت.این غار بزرگ و دیدنی در 11 کیلومتری آلانیا و در دامنه کوه Cebel-i Reis در ارتفاع 1649 متری قرار دارد و یکی از مقاصد گردشگری آلانیا است.

ارتفاع غار دیم حدود 232 متر است و دروازه آن برای اولین بار در سال 1377 به روی گردشگران گشوده شد و قدمت غار دیم  حدود 1 میلیون سال تخمین زده شده است.

غارهای آلانیا
دیدنی‌ترین غارهای آلانیا

در داخل غار دو مسیر وجود دارد که یکی به طول 50 متر و دیگری 360 متر است. دریاچه کوچکی نیز در کنار غار وجود دارد و همین امر به آن جذابیت و زیبایی دو چندان بخشیده است. البته این دریاچه برای شنا مناسب نیست اما جذابیت بصری زیادی دارد.اگرچه مسیر 360 متری غار کمی طولانی تر است، اما گردشی دلپذیرتر را با مناظر شگفت انگیز استالاگمیت ها و استالاکتیت ها به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

آدرس:

غار کادلینی در آلانیا (Kadıini Cave)

این غار زیبا در نزدیکی محله اوبا، Kadıpınarı و تقریباً 15 کیلومتری شمال شرقی آلانیا قرار دارد.در بازدید از این غار استخوان های انسان به جای مانده از هزاران سال پیش را می بینید که جذابیت غار را برای گردشگران چند برابر کرده است. این فسیل ها در تحقیقات انجام شده در سال 1957 یافت شدند و تخمین زده می شود که متعلق به اولین انسان هایی باشد که در آلانیا ساکن شدند.

غار کادلینی در منطقه ای قرار دارد که پس از بازدید از غار می توانید به گشت و گذار در مناطق اطراف بپردازید و از دیدنی های آلانیا و تفریحات موجود در این منطقه لذت ببرید. همچنین در صورت تمایل می توانید به پیک نیک های نزدیک غار بروید و روز متفاوتی را در کنار خانواده سپری کنید.

این غار هنوز در بین گردشگران چندان شناخته شده نیست و به همین دلیل در بیشتر روزهای سال خلوت است. نکته جالب اینجاست که تمام قسمت های غار کدلینی کشف نشده و زمین شناسان اطلاعات دقیقی از طول دقیق آن ندارند. به همین دلیل تنها قسمت خاصی از غار برای بازدید عموم باز است و شما این فرصت را خواهید داشت که بافت های بسیار زیبا و دیدنی از استالاکتیت ها و دیکته های پر زرق و برق را در این قسمت ها مشاهده کنید. به طوری که شکوه آنها سه برابر غار داملاتاش است.

آدرس :

منبع:

www.alanya.bel.tr

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه