ساردیس ازمیر ترکیه Sardis

ساردیس ازمیر ترکیه Sardis

زادگاه پول در جهان کجاست؟ با ساردیس ازمیر ترکیه آشنا شوید

یکی از جذابیت های افسانه ای و پر از داستان در تاریخ جهان باستان ، ساردیس ازمیر ترکیه است که در وبسایت ترکیه خانه برای شما از این شهر می گوییم. این شهر که نه تنها زادگاه  سکه های طلا و نقره در جهان است ، بلکه داستان های بسیاری در مورد پادشاهان آن وجود دارد.

ساردیس ازمیر ترکیه Sardis
ساردیس ازمیر ترکیه Sardis

ساردیس پایتخت پادشاهی باستان لیدیا بود که توسط پادشاه کروسوس در 560-560 پیش از میلاد مسیح فرمانرایی شد. اما پس از آن تبدیل به یک شهر رومی شد. شهر ساردیس ، مستقر در ترکیه امروزی ، در 90 کیلومتری شرق ازمیر ، در نزدیکی شهر سارتماحموت واقع شده است.

اگر می خواهید از ساردیس ترکیه دیدن کنید ، ابتدا باید به شهرهایی مانند کوش آداسی یا ازمیر برسید. از این شهرها مسیر برای شما راحت تر است و دسترسی امکان پذیر است.

این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای آسیای میانه بود و در امتداد یک مسیر کاروانی در شهر فارسی سوسا (شوش) آغاز شد و به موازات رودخانه دجله حرکت می کرد ، از کاپادوکیای ترکیه می گذشت ، سرانجام به ساردیس رسید.

ساردیس ازمیر ترکیه Sardis

نام شهر ساردیس از واژه یونانی ساردیوس گرفته شده است. این سنگ نیمه قیمتی به رنگ نارنجی قهوه ای است اما با عبور نور از آن ، به رنگ قرمز تغییر رنگ میدهد. شهر ساردیس  در بالای کوه در دره ساخته شده است تا دستیابی دشمنان را مشکل تر کند.

شهر اصلی پایین دست بود و تمام درآمد آن از صنایع پشم گرفته می شد. امروز ، شهر پایین دست ویران شده است ، اما هنوز دهکده کوچکی به نام سارت وجود دارد. 

پادشاهی ساردیس

ساردیس در قرن سیزدهم قبل از میلاد برای پادشاهی لیدیایی بسیار مهم بود. پادشاهی لیدیا ، ساردیس را در اواسط 700 سال قبل از میلاد پایتخت خود قرار داد.

اولین پادشاه سلسله مرمناد در 658-662 قبل از میلاد ، پادشاه گیگز بود. King Geeks اولین کسی بود که پول و سکه اختراع کرد.

اولین سکه ها از الکتروم ساخته شده بودند. ترکیب الکتروم از آلیاژهای طلا و نقره بود. کاوشگر های موجود در منطقه در اوایل دهه 1980 بسیاری از این سکه ها را در ساختمان های قدیمی در دوره لیدیان پیدا کردند.

 

تسخیر ساردیس توسط کوروش کبیر

پادشاهان لیدی تصور می کردند که شهر ساردیس ترکیه غیرقابل نفوذ و شکست ناپذیر است تا اینکه کوروش بزرگ آن را در سال 546 پیش از میلاد فتح کرد. مورخ مشهور هرودوت تمام داستان شکست لیدیا را ثبت می کند. اما چگونه کوروش کبیر وارد شهری شد که به دلیل نفوذ ناپذیر بودنش مشهور بود؟

طبق گفته مورخان باستان ، داستان به شرح زیر بود. سربازان ایرانی در دره زیر شهر بودند. ناگهان یک سرباز لیدیایی در بالای برج شهر کلاه خود را روی سنگها و تخته سنگها انداخت. سربازان ایرانی این سرباز لیدیایی را تعقیب كردند. این سرباز لیدیایی که برای برداشتن کلاه خود به آنجا آمده بود توسط سربازان ایرانی به اسارت درآمد و سرانجام کوروش کبیر با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط سرباز لیدیایی توانست وارد شهر ساردیس شود.

در آن زمان ، پس از تصرف شهر ، شاه کروس زندانی شد. سرانجام ، شهر ساردیس ترکیه ، در انتهای مسیر تجارت شوش ، به دست ایرانیان افتاد و بعدها به یکی از مهمترین شهرهای فارسی در آسیای میانه تبدیل شد.

در زمانی که ایرانیان در حال ضعف بودند و رومی ها به آنها حمله کردند. این شهر در سال 334 پیش از میلاد به دست رومیان و پادشاه اسکندر کبیر افتاد. سرانجام ساردیس ترکیه ، شرقی ترین شهر و مرکز سلسله سلیوسید در زمان سلطنت پادشاهان روم شد. به طور کلی ، در سالهای بعد ، این شهر دائماً بین ایرانیان و رومی ها مورد جنگ و جدال بود. هنوز هم می توانید آثاری از معماری سنگ رومی با ستون های سنگی و پایتخت های یونی را در این شهر پیدا کنید.

 نحوه دسترسی به ساردیس

اگر در جاده و بزرگراه ازمیر – اوشک رانندگی کنید ، از این شهر عبور خواهید کرد. در اطراف این شهر می توانید جاذبه هایی از جمله کلیسای بیزانس ، یک ویلای رومی ، یک ساختمان آرتمیس در یک کیلومتری جنوب ، یک حیاط خانه و صومعه مرمر (ساخته شده از مرمر) در منطقه شمالی را پیدا کنید. همچنین طلا در رودخانه ای در بخش غربی شهر پیدا شده است. حدود 75 دقیقه طول می کشد تا از ازمیر به این جاذبه برسید.

منبع: turkeytravelplanner.com

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه