با شکوه کاخ دولما باغچه در استانبول آشنا شوید

کاخ دولما باغچه که در امتداد بسفر اروپایی استانبول قرار دارد، آخرین خانه سلطان های امپراتوری عثمانی بود. اثاثیه خیره کننده، آثار هنری و دیگر گنجینه های گرانبها را به نمایش می گذارد. 

بازدید از این کاخ باشکوه ضروری است. با این حال، اگر زمان کافی ندارید، بهتر است یک تور با راهنما رزرو کنید زیرا بازدیدهای فردی مجاز نیست.

 معرفی کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه (به ترکی: Sarayi Dolmabahce) که جایگزین کاخ قرون وسطایی توپکاپی به عنوان محل اقامت سلطان شد، قصری مجلل است که یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این سایت میراث جهانی یونسکو برای هر مسافری که به استانبول می‌رود باید ببیند و برای هر کسی که می‌خواهد درباره تاریخ ترکیه بیشتر بداند، باید تجربه کند.

این کاخ در قرن نوزدهم بین سال های 1843 و 1856 به دستور سلطان عبدالمجید اول به عنوان جایگزینی برای کاخ قدیمی توپکاپی ساخته شد. این کاخ به عنوان یک خانه مدرن و راحت برای پاسخگویی به نیازهای سلاطین و دربار آنها طراحی شده است.

این ساختمان مجلل به سه بخش اصلی تقسیم شده است. اتاق های اداری، تالار تشریفات و حرم امپراتوری. اتاق‌های اداری یا مابین همایون یکی از مهم‌ترین بخش‌های کاخ دولما باغچه است که به‌خاطر پلکان کریستالی، لوسترها و فرش‌های هرکه شهرت دارد.

یکی دیگر از بخش‌های کاخ دولما باغچه، تالار تشریفات است که برای برگزاری مراسم مهم سلاطین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بخش شاهد بسیاری از وقایع مهم در تاریخ ترکیه بود، از جمله اعلام اولین قانون اساسی عثمانی، I. Mesrutiyet یا “قانون اساسی” در 31 اوت 1876، زمانی که سلطان عبدالحمید دوم بر تخت نشست. و افتتاح Meclisi Mebusan، همچنین به عنوان اتاق نمایندگان، در 19 مارس 1877.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاخ هستید، چندین تور با راهنما موجود است که به شما نگاهی داخلی به دکوراسیون و طراحی مجلل این بنای نمادین عثمانی می دهد. توصیه شخصی من این است که یک تور 3 ساعته را رزرو کنید که به شما امکان می دهد با کمک یک راهنمای متخصص که اهمیت و تاریخچه پشت هر قطعه را توضیح می دهد تزئینات هر اتاق را کشف کنید.

با شکوه کاخ دولما باغچه در استانبول آشنا شوید

تاریخچه کاخ دولما باغچه

دیدنی ترین و چشمگیرترین مکان برای دیدن در استانبول، کاخ دولما باغچه زمانی محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است. این کاخ باشکوه که به خاطر شکوه و تجمل بیش از حد خود شناخته شده است، اکنون یکی از پربازدیدترین مکان های ترکیه است.

این بنا بین سال های 1843 و 1856 ساخته شد، زمانی که زندگی در استانبول برای افراد عادی آسان نبود. زمانی بود که امپراتوری عثمانی در رکود بود و سلطان عبدالمجید اول نیاز به ایجاد یک کاخ جدید با استفاده از روندهای مدرن غرب را احساس کرد.

او با کمک سچان، طراح داخلی فرانسوی، کاخی را ساخت که امروزه به نام دولما باغچه شناخته می شود. این کاخ گرایش‌های معماری غربی را منعکس می‌کند، اما برخی از جنبه‌های سنت‌های عثمانی در سرتاسر آن حفظ شده است.

او برای افزودن بر عظمت، اقلامی از اروپا شامل لوسترهای کریستال، شمع، ابریشم و فرش‌های پوست خرس را به عنوان هدیه برای سلاطین عثمانی وارد کرد. این هدایا توسط ملکه ویکتوریا انگلستان، تزار الکساندر دوم روسیه و بسیاری دیگر از رهبران اروپایی فرستاده شد.

این کاخ به سه بخش اصلی تقسیم می شود: اتاق های اداری، تالار تشریفات و حرمسرا. این بخش دارای 285 اتاق، 46 گالری و سالن پذیرایی به همراه 6 حمام یا حمام ترکی و 68 سرویس بهداشتی است.

از مهم ترین اتاق های کاخ دولما باغچه می توان به اتاق های اداری اشاره کرد که به مابین همایون نیز معروف است. این اتاق ها محل اتخاذ تصمیمات مهم در دوران امپراتوری عثمانی بودند.

این بخش از کاخ همچنین جایی است که مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، آخرین روزهای زندگی خود را قبل از مرگش در سال 1938 گذراند. اتاقی در کاخ دولما باغچه به او داده شد، جایی که درگذشت و ساعت هنوز هم در آنجا تنظیم می شود. زمان دقیق درگذشت او 09:05 صبح.

با شکوه کاخ دولما باغچه در استانبول آشنا شوید
با شکوه کاخ دولما باغچه در استانبول آشنا شوید

معماری و طراحی

معماری کاخ دولما باغچه ترکیبی از پلان خانه سازی سنتی ترکیه و سبک غربی است. این نمونه عظیمی از رویکردهای زیبایی شناسی است که در قرن نوزدهم غالب شد و نمونه خوبی از نحوه ادغام سنت های عثمانی در طراحی غربی است.

وقتی صحبت از معماری به میان می آید، کاخ دولما باغچه به خودی خود یک شاهکار و یکی از معروف ترین جاذبه های استانبول است. این بنا بین سال‌های 1843 تا 1856 به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد، کسی که می‌خواست معماری سنتی کاخ عثمانی را بشکند و یک ساختار تک بلوکی بسازد که سبک‌های معماری عثمانی و اروپایی را منعکس کند.

به گفته گولر کاراهوسین، رئیس اداره موزه شناسی و تبلیغات اداره کاخ های ملی، کاخ دولما باغچه یک مکان تاریخی مهم است که نمادی از دوره گذار بین امپراتوری عثمانی و جمهوری ترکیه بوده است. این کاخ یکی از بزرگترین کاخ های استانبول است و ویژگی های معماری نئوکلاسیک، باروک و روکوکو آن است.

این کاخ با استفاده از آخرین تکنیک ها و مصالح ساختمانی آن زمان مانند بتن مسلح و چدن ساخته شده است. همچنین مجهز به امکانات مدرنی مانند گرمایش مرکزی و برق بود که آن را به یکی از پیشرفته‌ترین ساختمان‌های زمان خود تبدیل کرد.

فضای داخلی کاخ حتی چشمگیرتر است و دارای مجموعه وسیعی از اتاق ها، تالارها و اتاق های تزئین شده است. پلکان بزرگ کاخ که از سنگ مرمر ایتالیایی ساخته شده و با ورق طلا تزئین شده است، یکی از خیره کننده ترین ویژگی های کاخ است. این کاخ همچنین دارای چندین لوستر چشمگیر است، از جمله بزرگترین لوستر کریستالی بوهمیایی جهان که بیش از 4.5 تن وزن دارد.

طراحی و تزئینات کاخ گواهی بر ثروت و دستاوردهای هنری امپراتوری عثمانی است. این کاخ دارای مجموعه ای خیره کننده از نقاشی ها، مجسمه ها و هنرهای تزئینی، از جمله آثار هنرمندان مشهور اروپایی و عثمانی است.

علاوه بر فضای داخلی، کاخ دولما باغچه دارای باغی دیدنی است. این شامل حوض ها و تخت های بیضی شکل است که به اشکال هندسی چیده شده اند و بازتابی از درک لذت و سرگرمی در زمان عثمانی است.

برای افزودن به شکوه، این کاخ با تزئینات و اثاثیه نفیس، از جمله فرش و قالیچه آراسته شده است. این یک منظره دیدنی است و ارزش وقت گذاشتن برای گشت و گذار را دارد.

همچنین شامل مجموعه بزرگی از نقاشی ها است که در موزه نقاشی به نمایش گذاشته شده است. برخی از آنها شامل آثار هنرمندان مشهوری مانند گوستاو بولانجر، ژان لئون ژروم و یوجین فرومنتین است.

کیوسک مشاهده با پوشش شیشه ای و پلکان کریستالی یکی دیگر از موارد برجسته است. این یک مکان عالی برای تماشای مناظر تنگه بسفر استانبول از بالا است و از زمانی که برای اولین بار در سال 1853 به روی بازدیدکنندگان باز شد، یک جاذبه توریستی محبوب بوده است.

نکات برجسته کاخ دولما باغچه

یکی از نمادین ترین مناظر معماری استانبول، کاخ دولما باغچه (همچنین به عنوان کاخ سلطان احمد شناخته می شود) آخرین اقامتگاه سلطنتی سلاطین عثمانی است. این ترکیب خیره کننده ای از طراحی نئوکلاسیک و الهام گرفته از عثمانی است و خانه شش سلطان بین سال های 1856 و 1922 بوده است.

در حالی که این روزها برای معماران و منتقدان متاثر از زیبایی‌شناسی کمتر استادان باهاوس مد است که به ساختمان‌هایی مانند Dolmabahce تمسخر کنند، توده‌هایی که در اینجا هجوم می‌آورند به وضوح این تحقیر را ندارند. نمای بیرونی نئوکلاسیک و فضای داخلی بیش از حد این کاخ هر ساله هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کند و این نشان از محبوبیت آن به عنوان یک مقصد گردشگری است.

برای بالا بردن سطح شکوه، هر لامپ و لوستر از کریستال باکارات فرانسوی ساخته شده است، از دو راه پله سالن ورودی تا اتاق های آتاتورک و سایر مهمانان مشهور. دو تور با راهنما وجود دارد که هرکدام بازدیدکنندگان را به بال‌های مختلف کاخ می‌برد و من شدیداً توصیه می‌کنم به هر دوی آن‌ها بروید – یک مراسم ساعتی تعویض نگهبانان وجود دارد که ارزش تماشا را نیز دارد.

یکی دیگر از ویژگی های برجسته کاخ دولما باغچه مجموعه ساعت چشمگیر آن است که دارای 71 ساعت مربوط به قرن 18 و 19 است. این مجموعه زمانی در انبارها پنهان شده بود اما پس از انجام کارهای مرمتی گسترده به روی عموم باز شد.

چه از طرفداران معماری باشید و چه از علاقه مندان به تاریخ، کاخ خیره کننده Dolmabahce مطمئناً تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. با معماری باورنکردنی و فضای داخلی مجلل، این یکی از مواردی است که در هر سفر گردشگری استانبول باید ببینید.

برای اینکه کاخ را مانند یک مردم محلی تجربه کنید، باید یک تور با راهنمای متخصص رزرو کنید. این تور 3 ساعته با راهنما شما را به مهم ترین اتاق ها و جاذبه های کاخ دولما باغچه می برد و همه چیز را در مورد سلاطینی که در اینجا زندگی می کردند یاد خواهید گرفت. همچنین این فرصت را خواهید داشت که از برج ساعت و مسجد دولما باغچه بازدید کنید و تور را در سکوی تماشای تپه Camlica که دارای مناظر وسیع استانبول است، پایان دهید.

نکات بازدید

کاخ دولما باغچه که در لبه تنگه بسفر واقع شده است، یکی از مشهورترین بناهای دیدنی استانبول است. اندازه چشمگیر، طراحی داخلی بزرگ و مناظر باغ آخرین روزهای امپراتوری عثمانی را به تصویر می کشد. همچنین نماد مهمی از تاریخ پرتلاطم ترکیه است.

این کاخ شگفت انگیز در اوایل قرن نوزدهم ساخته شد. نمای بیرونی آن با سنگ و آجر محلی ساخته شده است. فضای داخلی با سبک اروپایی طراحی شده است. این در اتاق ها، مبلمان و دکوراسیون مشهود است.

کاخ دولما باغچه را یک شاهکار نامیده اند و در سفر به استانبول باید از آن دیدن کنید. طراحی و معماری منحصر به فرد آن، آن را به مکانی مورد علاقه برای گردشگران از سراسر جهان تبدیل کرده است.

ما یک تور با راهنما را توصیه می کنیم تا بیشترین بهره را از بازدید خود ببرید. این تورها به زبان‌های انگلیسی و ترکی در دسترس هستند و توسط راهنمایان متخصص هدایت می‌شوند که شما را در اتاق‌های مهم در هر بخش راهنمایی می‌کنند و هر چند وقت یکبار توضیح می‌دهند. با این حال، اگر می خواهید به یک تور خودراهنما بروید، باید توجه داشته باشید که تعداد افرادی که وارد می شوند بسیار زیاد است.

البته به غیر از ساختمان اصلی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، ساختمان های دیگری در این مجتمع وجود دارند نظیر:

 • آشپزخانه های سلطنتی
 • اتاق های ولیعهد
 • پادگان
 • اصطبل ها
 • داروخانه
 • آسیاب آرد
 • مرغداری
 • تولیدی شیشه
 • ریخته گری
 • گیاه خانه
 • گلخانه
 • کارگاه فرش
 • برج ساعت و…

هزینه ورودی :

موزه Selamlık، حرمسرا و نقاشی با هم (اعتبار به مدت 1 هفته)

قیمت بلیط بازدیدکنندگان داخلی:
110 لیر
قیمت بلیط بازدیدکنندگان خارجی:
450 لیر
قیمت بلیط با تخفیف:
35 لیر
Selamlık (فقط برای بازدیدکنندگان محلی با Müzekart)

قیمت بلیط بازدیدکنندگان داخلی:
70 لیر
قیمت بلیط با تخفیف:
20 لیر
گروه‌های دانش‌آموزی مدرسه (مسیر دانش‌آموزی منطقه سالن آبی)

قیمت بلیط با تخفیف:
20 لیر
[بلیت ترکیبی I] پاس کامل کاخ های ملی. کاخ دولما باغچه + کاخ‌ها، عمارت‌ها و غرفه‌های جانبی آناتولی و اروپایی (به استثنای کاخ توپکاپی و منطقه تفریحی کوچوکسو)

قیمت بلیط بازدیدکنندگان داخلی:
150 لیر
قیمت بلیط بازدیدکنندگان خارجی:
600 لیر
قیمت بلیط با تخفیف:
55 لیر
[بلیت ترکیبی II] کاخ دولما باغچه + کاخ، عمارت و غرفه‌های جانبی اروپایی

قیمت بلیط بازدیدکنندگان داخلی:
130 لیر
قیمت بلیط بازدیدکنندگان خارجی:
520 لیر
قیمت بلیط با تخفیف:
45 لیر
[بلیط ترکیبی III] کاخ دولما باغچه + کاخ، عمارت‌ها و غرفه‌های جانبی آناتولی (به استثنای منطقه تفریحی غرفه کوچوکسو)

قیمت بلیط بازدیدکنندگان داخلی:
130 لیر
قیمت بلیط بازدیدکنندگان خارجی:
520 لیر
قیمت بلیط با تخفیف:

بازدید از موزه های کاخ: ۹ تا ۱۷ (موزه های کاخ در یکشنبه ها تعطیل هستند.)

آدرس: Dolmabahçe Cd., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه