روستای بیرگی ازمیر

روستای بیرگی ازمیر

روستای بیرگی ازمیر (BİRGİ KÖYÜ)

روستای بیرگی ازمیر که در دوران بیزانس و با نام « پیرگیون » شناخته می شده ، در دوارن « خان آیدین اوغولاری » پایتخت بوده است. در طول این مدتی که بیرگی بهترین دوران خود را سپری می کرده ، در اژه بعنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی ، علمی و دینی نیز محسوب می شده که توانست آن را در دوران عثمانی نیز همچنان ادامه بدهد . اما در سال 1922 ، و در دوران جنگ بزرگ که یونانیان در حال خروج از منطقه بودند ، آنها با آتش زدن این روستا ، آن را تَرک کرده و متاسفانه بیرگی با خاک یکسان شد.

در نتیجه این آتش سوزی بسیاری از بناهای تاریخی از بین رفت و امروزه از آن به عنوان یک منطقه مسکونی استفاده می شود که در آن از معماری سنتی ، بناهای تاریخی ، مدارس ، مساجد و زیارتگاه ها تا حد امکان محافظت می شود.

روستای بیرگی از توابع اودمیش که در دامنه بوزداغ گسترده شده ، با ویژگی هایی چون :

  • مکان های تاریخی
  • میراث فرهنگی با تاریخچه 2000 ساله (پیش از میلاد)
  • درختان چنارِ چند صد ساله و خانه های سنگی با پنجره های چوبین ، نه تنها زیباترین روستای ازمیر ، بلکه یکی از قشنگ ترین روستاهای ترکیه نیز می باشد.
روستای بیرگی ازمیر
روستای بیرگی ازمیر

جاذبه های روستای بیرگی ازمیر

از جمله مکان های دیدنی در بیرگی ، می توان به عمارت های چاکیرآقا و صاندیک اوغولاری ، مسجد جامع ، مسجد درویش آقا و زیارتگاه بیرگی ، اشاره کرد.

با وجود ویرانگری ها و آتش سوزی های رخ داده در سال های دور ، هنوز نیز میراث تاریخی و فرهنگی این روستای کوچک ، انسان را متعجب میکند.

« کمال کیا » که یک وبلاگ نویس نامی در سطح جهان می باشد ، نوشته ای زیبا در مورد بیرگی دارد که در آن اظهار داشته :

« لذت منحصر به فرد این منطقه خوردن «پیده» منحصر به فرد تونگول و به شیوه پخت اودمیش ، می باشد »

روستای بیرگی در 110 کیلومتری از مرکز ازمیر می باشد که فاصله اش با اودمیش نیز 11 کیلومتر و در حدود نیم ساعت است.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه