منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

منطقه علی آقا ازمیر با سواحل ، مکان های تاریخی و مسیرهای گشت و گذار ، گزینه های مختلف گردشگری را برای مسافرین این شهر و علاقمندان به خرید ملک در ازمیر ارائه می کند.

منطقه علی آقا ازمیر ،علاوه بر مهمترین منطقه صنعتی ازمیر ،  واقع در قسمت شمالی شهر ازمیر ، یکی از 12 شهر ایونی است که توسط هرودوت صحبت می شود.

این ناحیه در منطقه اِیولیس که میزبان تمدن های مهم بشری بوده ، تاسیس شده است و شهرهای مهم ایولی از قبیل : کینه ، میرینا و گرینِئون ، را در خود گنجانده است.

سواحل

سواحل علی آقا ، میزبان بسیاری از دریا دوستانی است که روزانه از مرکز شهر یا حومه به آن سر می زنند. می توانید از جلوی ایستگاه علی آقا با مینی بوس های شهریِ ویژه ساحل ، به این سواحل شنی دسترسی یابید.

سواحل شاکران (Sakran Plajları)

منطقه شاکرانِ علی آقا واقع در جاده ازمیر – چاناک کاله که دسترسی به آن از مرکز نیز بسیار ساده است ، با دریای پاکیزه و طبیعت دست نخورده اش ، یکی از مناطق درخشان گردشگری شمال اژه می باشد.

می توانید توسط : اتوبوس های بین شهری ازمیر – برگاما و ازمیر – دیکیلی ، مینی بوس های شاکران ، اتوبوس های ای شات که از ایستگاه علی آقا حرکت می کنند یا با مینی بوس های دیکیلی – چاندارلی ، به سواحل شاکران دسترسی داشته باشید.

آبشار اوچان سو (Ucansu Uelalesi)

منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

اوچان سو با ارتفاع 40 متر و عمق 2 متر ، بزرگترین آبشار ازمیر می باشد که در منطقه واقع بین علی آقا ، مانیسا و مِنه مَن قرار گرفته است. این آبشار که با نام های گوناگونی از قبیل : علی آقا ، سو اوچان ، سو اوچوران و ترکمن نیز شناخته می شود ، با زیبایی بکر خود مانند بهشتی کشف نشده به شمار می رود. اخیرا این آبشار و اطراف آن تبدیل به یکی از مکان هایی شده که کوهنوردان و گروه های پیاده روی آن را انتخاب می کنند.

برای رفتن به این آبشار ، می توانید از : روستای کاراکوزوی علی آقا ، روستای چوکورجای منه من یا روستای ترکمن مانیسا ، دسترسی یابید. جهت دسترسی با ماشین ، می بایست راه علی آقا را انتخاب کنید و برای رسیدن به آبشار نیز باید مسیر 4 کیلومتری را دنبال نمایید.

بهشت پرندگان علی آقا (Aliaga Kus Cenneti)

منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

دلتای گوزل حیصار واقع در اطراف رودخانه گوزل حیصار با بهشت پرندگان واقع در بخش ساحلی علی آقا ، در منطقه تالاب قرار گرفته که می توان در آن تمام زیبایی های زندگی طبیعی را نظاره کنید. همراه با تغییرات فصول ، از 425 نوع پرنده موجود در ترکیه ، 103 نوع آن در بهشت پرندگان و دلتا زندگی می کنند.

به دلیل خشکی در ماه های تابستان ، این بخش در زمستان به یکی از مقصدهای مورد توجه عکاسان طبیعت تبدیل شده است. منظره ای که توسط فلامینگوهای مهاجر در فصل زمستان که برای یافتن غذا به آنجا می آیند ایجاد می شود ، ارزش دیدن دارد.

گونه های مشاهده شده در پرنده بهشت : پلیکان سفید ، سلیم کوچک ، آنقوت ، کشیم شانه دار بزرگ ، اردک خاکستری ، حواصیل سفید بزرگ ، خوتکا ، گیلان شاه بال سفید ، اردک سر حنایی ، گیلار ، فلامینگو ، حواصیل خاکستری ، کاکایی شاه ماهی خوار ، سلیم خاکستری ، مرغ نوروزی منقار باریک ، کشیم گردن سیاه ، تلیله شکم سیاه ، کاکایی سر سیاه ، باکلان بزرگ ، اردک ملاقه ای ، گیلان شاه معمولی ، فیلوش ، آبچلیک معمولی ، قو ، حواصیل کوچک ، کشیم کوچک ، باکلان کوتوله ، تلیله کوچک ، اردک بلوطی غواص ، غاز پیشانی سفید بزرگ ، چنگر اوراسیایی ، تنجه ، یلوه کوچک ، اردک ماهی خوار کاکلی و اردک سرسبز ، می باشند.

شهر باستانی آئیگای (Aigai Antik Kenti)

منطقه علی آقا ازمیر ترکیه
منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

آئیگای واقع بر روی کوه گون که با خرابه های باشکوه و کم و بیش بازمانده اش مورد توجه قرار می گیرد ، طبق گفته برخی مورخان قدیمی 1100 سال پس از میلاد از سوی ایولی هایی که از یونان آمده اند ، تاسیس شده است. این شهر که به لحاظ جغرافیایی به علی آقا و روستای کوسِلِر نزدیک می باشد ، امروزه در داخل محدوده مانیسا قرار گرفته است. این شهر که دوستداران تاریخ و طبیعت را با خود به سفری در زمان می برد ، با بقایای سالم خود توانسته همه بازدیدکنندگانش را تحت تاثیر قرار دهد.

کیمه (Kyme)

منطقه علی آقا ازمیر ترکیه
منطقه علی آقا ازمیر ترکیه

خرابه های شهر باستانی کیمه ، در جاده منتهی ازمیر به بِرگاما و در 6 کیلومتری جنوب علی آقا واقع شده است. براساس روایات ، این شهر در اواخر 2000 سال پیش از میلاد از طرف افرادی که از شمال هِلاس آمده اند ، روی دو تپه واقع در جنوب خلیج چاندارلی ساخته شده است. کیمه به دلیل دسترسی به دریا و دشت حاصلخیز در پس کرانه های آن ، در مدت زمان کوتاه تبدیل به مهمترین و بزرگترین شهر آیولیس شده است.

کیمه که یک شهر بندری مهم محسوب می شود (اسکله ای به طول تقریبی 200 متری هنوز هم قابل مشاهده است) ، خواستگاه اصلی بسیاری از شهرها است که در بین آنها « سیده » واقع در بخش کیلیکیا و « جوما » واقع در جنوب ایتالیا قرار دارند و جزو نخستین اجتماعات بشری هستند که سکه ضرب کرده اند.

در سال های 1876 – 1877 جواهرات کشف شده از یک قبر به موزه بریتانیا (British Museum) ، در سال 1881 مجسمه ها و کتیبه های جمع آوری شده به موزه باستان شناسی استانبول و سایر یافته ها نیز به موزه لوور فرستاده شده اند. در حفاری های اخیر : مزارع ، کارگاه های تولیدی روغن زیتون و نیز گورستان هایی از قرن هفتم پیش از میلاد تا دوران بیزانس کشف شده اند؛ همچنین ، تعداد زیادی آثار گران قیمت به عنوان نشانه ای از میزان پیشرفت جواهرسازی که اهالی کیمه به آن دست یافته بودند ، پیدا شده است. یافته های مذکور مؤکد نقش مهم کیمه در ساخت جواهرات به ویژه در دوره هلنیستی می باشد.

منبع‌:

visitizmir.org

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه