میدان سلطان احمد استانبول

میدان سلطان احمد استانبول

میدان سلطان احمد که با نام میدان مسجد آبی نیز شناخته می شود، یکی از نمادین ترین نشانه ها در استانبول ترکیه است. این میدان در قلب منطقه تاریخی سلطان احمد واقع شده و بسیاری از جاذبه های گردشگری مشهور دیگر آن را احاطه کرده اند. 

اطلاعات میدان سلطان احمد استانبول

این میدان میزبان مسجد آبی باشکوه، یکی از پر بازدیدترین مساجد استانبول است. معماری چشمگیر و کاشی کاری های پیچیده آن، آن را به یک جاذبه گردشگری برای بازدیدکنندگان از این شهر تبدیل کرده است. درست در آن سوی مسجد آبی، موزه “هاجیا سوفیا” قرار دارد. کلیسای قدیمی تبدیل به موزه شده که از نظر تاریخ و فرهنگ غنی است. این میدان که به‌عنوان هیپودروم شناخته می‌شود، زمانی محل مسابقات ارابه‌سواری و سرگرمی برای دربار سلطنتی شهر و شهروندان بوده است.

جاذبه های اطراف میدان سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد در قرن هفدهم ساخته شد و یکی از نمادین ترین سازه های استانبول به حساب می آید. این مسجد به دلیل شش مناره و کاشی‌های آبی زیبای آن که به آن لقب «مسجد آبی» داده‌اند، متمایز است. این مسجد همچنین یک مکان محبوب در بین گردشگران است، زیرا به بازدیدکنندگان فرصتی می دهد تا در داخل مسجد، از جمله نمازخانه های فراوان، کاوش کنند و طراحی داخلی خیره کننده آن را تحسین کنند.

  شیرین‌ترین موزه استانبول

ایاصوفیه

ایاصوفیه که درست روبروی مسجد سلطان احمد قرار دارد، یکی دیگر از دیدنی‌های ضروری برای بازدیدکنندگان این منطقه است. ایاصوفیه که در قرن ششم ساخته شد، در ابتدا یک کلیسای جامع بود، اما بعداً به مسجد و سپس موزه تبدیل شد. امروزه، بازدیدکنندگان می توانند موزه را کاوش کنند و سنگ مرمر و موزاییک های چشمگیر دیوارهای آن را تحسین کنند.

میدان سلطان احمد استانبول ایاصوفیه
میدان سلطان احمد استانبول ایاصوفیه

موزه کاخ توپکاپی

در کنار ایاصوفیه، موزه کاخ توپکاپی، مجموعه ای چشمگیر از ساختمان ها قرار دارد که به عنوان اقامتگاه رسمی سلاطین عثمانی عمل می کرد. این موزه شامل بسیاری از آثار جذاب، از مجسمه‌ها و نقاشی‌ها گرفته تا جواهرات و سلاح‌ها است. بازدیدکنندگان می توانند کاخ و محوطه آن را کشف کنند، در مورد تاریخ امپراتوری عثمانی بیاموزند و معماری زیبا را تحسین کنند.

بازار بزرگ

درست روبروی موزه کاخ توپکاپی، بازار بزرگ، یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان قرار دارد. در این بازار بیش از 4000 مغازه وجود دارد که از فرش و جواهرات گرفته تا سوغاتی و ادویه جات می فروشند. این یک مکان عالی برای کاوش و خرید است.

موزه موزاییک

موزه موزاییک کاخ بزرگ نیز در میدان سلطان احمد قرار دارد. این موزه شامل مجموعه ای چشمگیر از موزاییک های دوره بیزانس است که برخی از معروف ترین موزاییک های جهان را شامل می شود. بازدیدکنندگان می توانند طرح های پیچیده و رنگ های پر جنب و جوش موزاییک ها را تحسین کنند و در مورد تاریخ شهر بیشتر بدانند.

موزه باستان شناسی استانبول

در نهایت موزه باستان شناسی استانبول نیز در این میدان قرار دارد. این موزه شامل مجموعه بزرگی از آثار باستانی از گذشته شهر، از جمله سفال های باستانی، سکه ها و مجسمه ها است. این یک مکان عالی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ شهر است.

  محله کوزگونجوک استانبول

چگونه به میدان سلطان احمد برویم

رسیدن به میدان سلطان احمد در استانبول نسبتا آسان است. راحت ترین راه برای رسیدن به آنجا تراموا است. خط تراموای T۱ درست در میدان توقف می کند و با گشت و گذار در این منطقه به راحتی می توانید سوار و پیاده شوید. همچنین، می توانید برای رسیدن به آنجا تاکسی یا اتوبوس بگیرید، اگرچه ترافیک در استانبول می تواند بسیار سنگین باشد، بنابراین این گزینه ممکن است بیشتر طول بکشد.

در پایان باید گفت که میدان سلطان احمد مقصدی مناسب برای هر کسی است که به استانبول سفر می کند و با معماری چشمگیر، تاریخ غنی و جاذبه های گردشگری متعدد، مطمئنا بازدیدکنندگان را با خاطرات فراموش نشدنی از زمان خود در ترکیه همراه خواهد کرد.

به بحث وارد شوید

0 thoughts on “میدان سلطان احمد استانبول”

  • آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern | trustinvestr

    […] انبار باسیلیکا در سلطان احمد در سمت اروپایی استانبول و روبروی ایاصوفیه واقع شده […]

    پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه