آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا استانبول  Basilica Cistern یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین ساختمان های استانبول ترکیه است که در جنوب غربی مسجد ایا صوفیه واقع شده است. 

کاوش در آب انبار مسحور کننده باسیلیکا در استانبول

آب انبار باسیلیکا یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی استانبول است. این آب انبار زیرزمینی یک نقطه عطف تاریخی با نورپردازی و جلوه های صوتی خاص است.

آب انبار باسیلیکا سه بار بازسازی شده است: در سال های 1723، قرن 19 و بین سال های 1985 و 1987. در طول این مرمت ها، کارهای زیادی مانند تمیز کردن مکان و نصب سکوهای چوبی برای بازدیدکنندگان انجام شد.

معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول

اگر قصد بازدید از استانبول این شهر جذاب را دارید، کاوش در آب انبار باسیلیکای مسحور کننده در استانبول ضروری است. این مخزن آب زیرزمینی چشمگیر توسط رومیان شرقی در قرن ششم ساخته شد و توسط امپراتوری های بیزانس و عثمانی مورد استفاده قرار گرفت.

این آب انبار از 336 ستون مرمری و سقف های طاقدار تشکیل شده است. این مخزن حدود 453 فوت طول و 212 فوت عرض دارد و می تواند تا 80000 متر مکعب آب را ذخیره کند.

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این آب انبار بزرگ، دو سر مدوسای آن بر پایه گوشه شمال غربی است. طبق افسانه ها، مدوسا یکی از سه گورگون است که در عالم اموات زندگی می کنند و اگر به چشمان او نگاه کنند می توانند انسان ها را به سنگ تبدیل کنند.

این ستون های دوقلو نقطه کانونی آب انبار هستند و انبوهی از گردشگران را به خود جذب می کنند. راهنماها همچنین به ستونی متمایز اشاره می کنند که با تصاویر حکاکی شده ای که شبیه چشم و اشک است تزئین شده است.

آب انبار باسیلیکا به دستور ژوستینیانوس اول ، امپراتور بیزانس که بین سالهای 565 تا 527 میلادی زندگی می کرد ساخته شد.  برای رسیدن به این مخزن ، باید 52 پله به زیر زمین بروید.

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern
آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

آب این مجموعه بزرگ زیرزمینی از مرکز توزیع آب در 19 کیلومتری شمال شهر تأمین می شد و آب آن از طریق دو قنات به طول 970 و 115 متر به شهر منتقل می شود. به دلیل مسافت طولانی بین مرکز تأمین و مخزن آب و احتمال آلودگی آب ، رومی ها برای حفظ سلامت آن اقدام هوشمندانه ای انجام دادند. همانطور که گفته شد مدتهاست که ماهی ها در این مخزن نگهداری می شوند ، بنابراین اگر دشمن می خواست مردم را بکشد و تصمیم به مسموم کردن آب بگیرد ، مسئولان مخزن آب با مردن ماهی ها متوجه می شدند.

این آب انبار برای قرن ها فراموش شد و در قرن شانزدهم توسط جهانگرد و محقق هلندی، پتروس گیلیوس، دوباره کشف شد. از آن زمان تاکنون، برای حفظ اهمیت تاریخی و معماری خود، مورد مرمت و بازسازی بسیاری قرار گرفته است.

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern
آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

 تاریخ و معماری اب انبار باسلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا در استانبول یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری برای گردشگران است. این یک تاسیسات شگفت انگیز آب زیرزمینی است که در دوران بیزانس ساخته شده است.

این یک شاهکار معماری چشمگیر با 336 ستون، هر کدام نه متر طول، و دو سر مدوسا است. این یک مقصد عالی برای کسانی است که عاشق تاریخ و معماری هستند.

در گوشه شمال غربی آب انبار، پایه‌های دو ستون از بلوک‌های حکاکی شده با چهره مدوسا، یک شخصیت اساطیری معروف یونانی استفاده مجدد می‌کنند. منشا این دو سر همچنان یک راز باقی مانده است، اگرچه اعتقاد بر این است که آنها از یک ساختمان عتیقه در اواخر دوره روم بازیافت شده اند.

اگر می خواهید بهترین های این آب انبار جذاب را ببینید، توصیه می شود یک تور با راهنما رزرو کنید. این به شما امکان می دهد از یک صف طولانی جلوگیری کنید و از بازدید خود نهایت استفاده را ببرید.

سرهای مدوسا: یک جاذبه مرموز

یکی از جذاب ترین ویژگی های آب انبار باسیلیکا، دو سر مدوسا است که در پایه دو ستون قرار دارد. این سرها که گمان می‌رود از یک معبد بت پرستان آورده شده‌اند، در راز و اسطوره‌ای پوشیده شده‌اند. طبق یکی از افسانه ها، سرها را در مخزن قرار می دادند تا ارواح شیطانی را دفع کنند. افسانه دیگری حاکی از آن است که سرهای مدوسا به عنوان یادآوری قدرت و قدرت امپراتوری بیزانس در آب انبار قرار داده شده است.

مدوسا یکی از سه گرگونیای افسانه ای یونان است که چهره ای زشت و جسم بالدار دارد و بسیاری از مارها به جای مو در سر وی زندگی می کردند. گورگون ها در واقع موجودات نیمه انسانی ، نیمه حیوانات و ترسناکی بودند که رابطه خواهر با یکدیگر داشتند.

بازدید از آب انبار باسیلیکا: نکات و توصیه ها

بازدید از آب انبار باسیلیکا یک تجربه منحصر به فرد است که نباید از دست داد. برای لذت کامل از بازدید خود، در اینجا چند نکته و توصیه وجود دارد:

بلیط های خود را از قبل خریداری کنید تا از صف های طولانی جلوگیری کنید
کفش های راحت بپوشید زیرا زمین ممکن است لغزنده باشد
دوربینی به همراه داشته باشید تا از معماری چشمگیر آب انبار و سرهای مدوزا عکس بگیرید
برای جلوگیری از شلوغی، صبح یا اواخر بعد از ظهر از آب انبار بازدید کنید
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه و اسرار مخزن، یک تور با راهنما داشته باشید.

قیمت ورودی آب انبار باسیلیکا 

قیمت بلیت ورودی این آب انبار باسلیکا استانبول ۳۰۰ لیر میباشد.

ساعت و روزهای بازدید از آب انبار

موزه آب انبار باسیلیکا همه روزه از ساعت 09:00 تا 19:00 پذیرای بازدیدکنندگان است.

حقایق جالب در مورد آب انبار بازیلیکا

آب انبار باسیلیکا پر از حقایق جذاب است که آن را به مقصدی ضروری برای علاقه مندان به تاریخ و مسافران کنجکاو تبدیل می کند. در اینجا چند واقعیت جالب در مورد آب انبار آورده شده است:

آب این مخزن توسط قنات والنس که بیش از 250 کیلومتر طول داشت تامین می شد.
این مخزن به عنوان لوکیشن برای فیلم جیمز باند، “از روسیه با عشق” استفاده شد.
ستون های آب انبار از مواد مختلفی از جمله سنگ مرمر، گرانیت و پورفیری ساخته شده اند.
این آب انبار دارای اتاق مخصوصی به نام «چشم مرغ» است که در گوشه شمال غربی آب انبار قرار دارد و دارای ستونی با چشمی کنده کاری شده است.
این مخزن زمانی به عنوان محل تخلیه زباله مورد استفاده قرار می گرفت و تا قرن بیستم تمیز و بازسازی نشد.

آدرس آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا در سلطان احمد در سمت اروپایی استانبول و روبروی ایاصوفیه واقع شده است. با استفاده از اتوبوس عمومی یا تراموا می توان به راحتی به آن رسید.

این آب انبار یک جاذبه زیرزمینی است به این معنی که کم نور است. این ممکن است گرفتن عکس را سخت کند – پس مطمئن شوید که دوربین مناسبی دارید!

Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul

yerebatansarnici.com

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه