آب انبار باسیلیکا استانبول: یکی از بزرگترین آب انبارهای زیرزمینی جهان | Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا استانبول: سفری به اعماق تاریخ و معماری بیزانس

در زیر هیاهوی شهر پرجنب‌وجوش استانبول، گنجینه‌ای باستانی نهفته است که بازدیدکنندگان را به سفری شگفت‌انگیز در زمان می‌برد: آب انبار باسیلیکا، یا به ترکی استانبولی “Yerebatan Sarnıcı”، شاهکاری از مهندسی و معماری بیزانسی که در قرن ششم میلادی به دستور امپراتور ژوستینیانوس اول ساخته شد. این آب انبار با شکوه، با ستون‌های مرمرین بلند، طاق‌های آجری زیبا و نورپردازی‌های هنرمندانه، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی را برای گردشگران رقم می‌زند.

آب انبار باسیلیکا استانبول: سفری به اعماق تاریخ و معماری بیزانس
آب انبار باسیلیکا استانبول: سفری به اعماق تاریخ و معماری بیزانس

تاریخچه آب انبار باسیلیکا: از منبع حیاتی آب تا جاذبه گردشگری

آب انبار باسیلیکا در ابتدا با هدف تأمین آب کاخ بزرگ و ساختمان‌های مهم قسطنطنیه (استانبول امروزی) ساخته شد. این سازه عظیم با ظرفیت ذخیره 80 هزار متر مکعب آب، نقش حیاتی در تأمین آب این شهر پرجمعیت و مهم در دوران بیزانس ایفا می‌کرد. آب از طریق قنات والنس، که بیش از 250 کیلومتر طول داشت، به آب انبار منتقل می‌شد.

اما با گذشت زمان و تغییر پایتخت امپراتوری، آب انبار به تدریج به فراموشی سپرده شد و تا قرن شانزدهم میلادی، زمانی که توسط یک محقق هلندی به نام پتروس گیلیوس کشف شد، به عنوان یک مخزن زیرزمینی متروکه باقی ماند. از آن زمان به بعد، آب انبار باسیلیکا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول و نمادی از تاریخ و فرهنگ بیزانس شناخته می‌شود.

معماری شگفت‌انگیز آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا با 336 ستون مرمرین بلند، که هر کدام 9 متر ارتفاع دارند، و سقف‌های طاقی‌شکل، فضایی اسرارآمیز و جادویی را ایجاد می‌کند. این ستون‌ها از بناهای باستانی دیگر جمع‌آوری شده‌اند و هر کدام دارای تزئینات و کنده‌کاری‌های منحصربه‌فردی هستند.

یکی از ویژگی‌های جالب توجه آب انبار، دو سر مدوسا است که در پایه دو ستون قرار دارند. این سرها که از افسانه‌های یونانی الهام گرفته شده‌اند، به دلایل نامعلومی وارونه و کج قرار داده شده‌اند. برخی معتقدند که این کار برای جلوگیری از نگاه سنگ‌کننده مدوسا انجام شده است، در حالی که برخی دیگر آن را نمادی از قدرت و مقاومت امپراتوری بیزانس می‌دانند.

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern
آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

ستون‌های اشک‌ها: یادبودی از رنج بردگان

دو ستون دیگر در آب انبار باسیلیکا، به نام “ستون‌های اشک‌ها” شناخته می‌شوند. بر روی این ستون‌ها، اشک‌هایی حک شده است که گفته می‌شود نمادی از رنج و زحمت بردگانی است که در ساخت این سازه عظیم جان خود را از دست داده‌اند.

بازدید از آب انبار باسیلیکا: سفری فراموش‌نشدنی به اعماق تاریخ استانبول

بازدید از آب انبار باسیلیکا، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی است که شما را به سفری در زمان و به اعماق تاریخ و فرهنگ بیزانس می‌برد. این آب انبار زیرزمینی با معماری خیره‌کننده، نورپردازی‌های هنرمندانه و فضای مرموز خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری برتر استانبول است که نباید از دست داد.

آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern
آب انبار باسیلیکا استانبول | Basilica Cistern

بازدید از آب انبار باسیلیکا: نکات و توصیه ها

بازدید از آب انبار باسیلیکا یک تجربه منحصر به فرد است که نباید از دست داد. برای لذت کامل از بازدید خود، در اینجا چند نکته و توصیه وجود دارد:

بلیط های خود را از قبل خریداری کنید تا از صف های طولانی جلوگیری کنید
کفش های راحت بپوشید زیرا زمین ممکن است لغزنده باشد
دوربینی به همراه داشته باشید تا از معماری چشمگیر آب انبار و سرهای مدوزا عکس بگیرید
برای جلوگیری از شلوغی، صبح یا اواخر بعد از ظهر از آب انبار بازدید کنید
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه و اسرار مخزن، یک تور با راهنما داشته باشید.

قیمت ورودی آب انبار باسیلیکا 

قیمت بلیت ورودی این آب انبار باسلیکا استانبول ۳۰۰ لیر میباشد.

ساعت و روزهای بازدید از آب انبار

موزه آب انبار باسیلیکا همه روزه از ساعت 09:00 تا 19:00 پذیرای بازدیدکنندگان است.

آدرس آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا در سلطان احمد در سمت اروپایی استانبول و روبروی ایاصوفیه واقع شده است. با استفاده از اتوبوس عمومی یا تراموا می توان به راحتی به آن رسید.

این آب انبار یک جاذبه زیرزمینی است به این معنی که کم نور است. این ممکن است گرفتن عکس را سخت کند – پس مطمئن شوید که دوربین مناسبی دارید!

Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul

بازدید از آب انبار باسیلیکا تجربه ای است که شما را به گذشته می برد. همانطور که در گذرگاه‌های چوبی قدم می‌زنید، با صدای ملایم آب زیر پایتان، نمی‌توانید حسی از هیبت و شگفتی را احساس کنید. نور کم به رمز و راز می افزاید و فضایی ماورایی ایجاد می کند که واقعا فراموش نشدنی است.

چه از علاقه مندان به تاریخ باشید و چه صرفاً به دنبال یک تجربه منحصر به فرد در استانبول هستید، باسیلیکا سیسترن مقصدی است که باید از آن دیدن کنید. نگاهی اجمالی به گذشته شهر دارد و دستاوردهای معماری قابل توجه دوران بیزانس را به نمایش می گذارد. بنابراین، دفعه بعد که خود را در استانبول پیدا کردید، فرصت کشف این گنج پنهان در زیر خیابان های شلوغ را از دست ندهید.

yerebatansarnici.com

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه