روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه

روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه

جومالی کیزیک بورسا ترکیه روستایی دوست داشتنی در منطقه مرمره با کوچه ها و خیابان هایی که رنگ و بوی تاریخ دارند. این دهکده میزبان گردشگرانی است که درباره زندگی امپراتوری عثمانی در آناتولی کنجکاو هستند.

جومالی کیزیک به همراه بورسا در سال 2014 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این منطقه از آنجا که شاهد تأسیس امپراتوری عثمانی است از اهمیت برخوردار است .

روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه
روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه

میراث جهانی بورسا و جومالی کیزیک: ظهور امپراتوری عثمانی شامل شش اثر در بورسا است.

این شش اثر عبارتند از:

مجتمع اورهان قاضی و منطقه کاروانسرای اطراف آن ، مجموعه خداوندگار ، مجتمع یلدیریم ، مجتمع یشیل ، مجتمع مرادیه و روستای جومالی کیزیک 

بورسا ، اولین پایتخت امپراتوری عثمانی ، از اوایل قرن چهاردهم به لحاظ فرهنگی و تجاری توسعه یافته است. در دوره عثمانی ، مساجد ، مدارس ، مقبره ها ، مسافرخانه ها ، عمارت ها ، بیمارستان ها و حمام ها برای دهه ها ساخته شده است.

مدل شهری بورسا به عنوان الگویی برای شهرهای بعدی عثمانی-ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

اطلاعات روستای تاریخی جومالی کیزیک 

روستای جومالی کیزیک واقع در دامنه های اولوداغ در 13 کیلومتری مرکز بورسا ، هم بافت تاریخی خود و هم سبک زندگی سنتی خود را تا به امروز حفظ کرده است.

خانه های منحصر به فرد به سبک عثمانی ، کانالهای ساخته شده برای جریان آب باران ، کوچه های سنگفرش شده و بناهای تاریخی ، این روستا را به موزه ای در فضای باز تبدیل کرده است.

خانه های آجری ، دیوارهای رنگارنگ ، چشمه های آب در کوچه ها مردم را از زمان حال به گذشته های دور می برد.

روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه
روستای تاریخی جومالی کیزیک بورسا ترکیه

در جومالی کیزیک که هر ساله میزبان هزاران گردشگر است ، تولید محصولات کشاورزی همچنان ادامه دارد و محصولات روستایی در میدان شهر به فروش می رسند.

تیم ترکیه خانه به دوستان عزیزی که قصد سفر به بورسا را دارند ، پیشنهاد میکند بدون دیدن اولوداغ ، لذت بردن از آبهای گرم و شفابخش ، بدون خرید ابریشم بورسا ، بدون خوردن شیرینی های کباب سنتی اسکندر و کمال پاشا و شیرینی های بلوط این شهر را ترک نکنید.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه