دانشگاه های آلانیا

دانشگاه های آلانیا

آموزش و تحصیل در دانشگاه های شهر آلانیا

با توجه به موقعیت آلانیا از نظر تاریخی و تمدنی و با توجه به افزایش شدید جمعیت و نیاز روزافزون ساکنان این شهر، ایجاد دانشگاه در این شهر نه چندان بزرگ در راستای توسعه چشمگیری که در سایر نقاط آن مشاهده می شود، به ضروری نظر می رسد.

اکنون سه دانشگاه در شهر آلانیا فعالیت می کنند که در این مقاله به آن ها می پردازیم. خوشبختانه دانشگاه های آلانیا در طول زمان از نظر تنوع رشته های تحصیلی و افزایش تعداد دانشجویان داخلی و خارجی که هر ساله به این دانشگاه می روند پیشرفت چشمگیری داشته اند.

دانشگاه های آلانیا

سه دانشگاه در آلانیا، دو دانشگاه دولتی و یک دانشگاه خصوصی وجود دارد. علاوه بر این دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، موسسات، مراکز آموزشی، مراکز فنی و حرفه ای، مراکز فرهنگی و دانشکده های مختلفی وجود دارد که به شرکت کنندگان در رشته های مختلف مدرک حرفه ای اعطا می کنند. با این توصیف می توان گفت که تحصیل در شهر آلانیا با توجه به مساحت کم این شهر و تعداد کم ساکنان آن بسیار مناسب است.

 دانشگاه های دولتی در آلانیا

 دانشگاه علاء الدین کیقباد

علاءالدین کقی‌باد یکی از دانشگاه‌های دولتی آلانیا است که در سال 2015 تأسیس شده است. این دانشگاه دارای 10 دانشکده با بیش از 60 رشته تحصیلی و دارای چندین مرکز علمی-پژوهشی در بخش‌های مختلف می‌باشد.

 • نام انگلیسی : Alanya Alaaddin Keykubat University
 • نوع : دولتی
 • شهر : آلانیا
 • رتبه جهانی : ۵۷۸۱
 • رتبه در ترکیه : ۱۲۸
 • زبان تحصیل : ترکی / انگلیسی
 • نحوه پذیرش : آزمون یوس/ SAT / شرط معدل

دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا شعار خود را “ریشه ما در گذشته و هدف ما در آینده ” قرار داده است و در پی تربیت دانشجویانی وطن دوست، دانشمند و خلاق می باشد. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی و انگلیسی بوده و مناسب دانشجویان بین المللی می باشد که به زبان ترکی تسلط نداشته و یا قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی یا آمریکایی را دارند. هم اکنون این دانشگاه شامل ۸ دانشکده، ۳ موسسه و ۳ مدرسه حرفه ای است.
دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا با شرکت در برنامه تبادل دانشجویی همچون اراسموس، فارابی و مولانا به مبادله دانشجویان خود با دانشگاه های کشور های خارجی می پردازد و امکان تحصیل در برترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی را برای دانشجویان خود فراهم می نماید. هم اکنون هزاران دانشجوی خارجی از ۴۰ کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
هر ساله این دانشگاه پذیرای هزارن دانشجوی خارجی و داخلی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. تمامی رشته های این دانشگاه به صورت روزانه و شبانه ارائه می شوند. از رشته های گوناگون ارائه شده در این دانشگاه می توان به رشته هایی همچون رشته مدیریت بازرگانی، اقتصاد و امور مالی، تجارت بین الملل، مدیریت گردشگری و منابع انسانی، مهندسی بازرگانی، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، ریاضیات، بانکداری و بیمه، حسابداری، مهندسی برق، تکنولوژی کنترل و اتوماسیون، دکوراسیون، باغبانی، مدیریت هتل و … اشاره کرد.

دانشکده ها

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده علوم بهداشتی
 4. دانشکده مهندسی
 5. دانشکده گردشگری
 6. دانشکده آموزش
 7. دانشکده بازرگانی
 8. دانشکده علوم ورزشی

موسسات

 • موسسه علوم
 • موسسه علوم اجتماعی
 • موسسه علوم بهداشتی

مدارس حرفه ای

 • مدرسه حرفه ای دانشگاه علاالدین کیقباد
 • مدرسه حرفه ای اتاق بازگانی و صنایع آلانیا
 • مدرسه حرفه ای Akseki

ویژگی ها و امکانات دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا

دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا امکانات علمی، آموزشی و رفاهی گسترده ای را برای دانشجویان خود ایجاد کرده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
فاصله تا فرودگاه قاضی پاشا ۴۰ دقیقه و تا فرودگاه بین المللی آنتالیا ۲ ساعت
امکان رفت و آمد زمینی با اتوبوس از طریق ترمینال آلانیا
دسترسی دانشجویان به اتوبوس های شهری به دانشگاه و مرکز شهر
قرار گرفتن دانشگاه در یک منطقه توریستی، ورزشی، رفاهی و …
انجمن های متعدد دانشجویی در شاخه های مختلف
برگزاری فستیوال های بهاره به صورت سالیانه
برگزاری همایش ها، سمنیار ها، کنفرانس ها
ارائه امکانات ورزشی گوناگون به دانشجویان
برگزاری نمایشگاه ها و گالری ها
برگزاری کنسرت و انواع مسابقات
امکان اسکان در خوابگاه های دانشجویی دولتی دانشگاه
و …

شهریه دانشگاه علاء الدین کیقباد

 • پزشکی (ترکی) : ۳۷/۱۳۸ لیر
 • دندانپزشکی (ترکی) : ۳۳/۴۹۰ لیر

 دانشگاه باشكنت آلانيا

دانشگاه باشکنت آلانیا یک بیمارستان دانشگاهی- دولتی است که می توان آن را یکی از مهم ترین مراکز تحقیقاتی و علوم پزشکی کاربردی کشور دانست. این مرکز خدمات درمانی مختلفی را به شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی در آلانیا ارائه می دهد.

دانشگاه های خصوصی در آلانیا

دانشگاه آلانیا حمد الله امین پاشا 

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های آلانیا است. این دانشگاه در ابتدا یک مدرسه بود که در سال 1936 تأسیس شد و سپس در سال 2011 به دانشگاه تبدیل شد.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه