اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار

اگر به فکر مهاجرت به ترکیه و گرفتن مجوز کار هستید، چند نکته وجود دارد که باید بدانید. در این مقاله توضیحات اقامت ترکیه از طریق کار در مورد انواع مشاغل موجود، مدارک مورد نیاز، نرخ بیکاری و سایر اطلاعات مهم مرتبط با این نوع مهاجرت صحبت خواهیم کرد. آیا امکان اخذ مجوز کار در ترکیه وجود دارد؟ آیا ترکیه کشور خوبی برای کار است؟ مشاغل مورد تقاضا در ترکیه چیست؟ آیا گرفتن مجوز کار منجر به شهروندی می شود؟ ما به همه این سوالات و بیشتر پاسخ خواهیم داد.

درباره ترکیه


ترکیه کشوری است که در اوراسیا قرار دارد و به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته می شود. در سال های اخیر افراد زیادی برای کار به ترکیه مهاجرت کرده اند. اما آیا ترکیه کشور خوبی برای کار است؟ بیایید شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه را از نزدیک بررسی کنیم.

ترکیه یکی از اعضای ناتو، سازمان ملل متحد و بانک جهانی است. بخشی در اروپا و بخشی در آسیا واقع شده است. بزرگترین شهر ترکیه استانبول است که در بخش اروپایی این کشور واقع شده است. پایتخت ترکیه آنکارا است. ترکیه از شرق با ایران، از شمال غربی و شمال با بلغارستان و یونان و از جنوب شرقی با سوریه و عراق مرز مشترک دارد. حدود 15 تا 20 درصد جمعیت را کردها و 80 درصد را شهروندان ترکیه تشکیل می دهند. زبان رسمی ترکیه ترکی استانبولی است. اکثریت مردم ترکیه مسلمان هستند.

ترکیه همچنین یک مقصد گردشگری محبوب است و به عنوان ششمین مقصد گردشگری محبوب در جهان شناخته می شود. واحد پولی که در ترکیه استفاده می شود لیر است. در سال گذشته، نرخ بیکاری ترکیه 14 درصد بود که برای کسانی که به دنبال کار در این کشور هستند، مهم است.

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار را چگونه دریافت کنیم؟


اگر می خواهید به ترکیه مهاجرت کنید، گرفتن مجوز کار یکی از راه های انجام آن است. با این حال، برخلاف خرید ملک در ترکیه، مجوز کار تضمین کننده اقامت دائم نیست. این روند به این صورت است:

دریافت پیشنهاد شغلی


ابتدا باید از یک کارفرمای ترکیه ای پیشنهاد شغلی دریافت کنید. شما می توانید از طریق پورتال های شغلی آنلاین یا آموزشگاه های زبان که دوره های زبان ترکی را ارائه می دهند، فرصت های شغلی را در ترکیه جستجو کنید. به خاطر داشته باشید که یافتن کار در ترکیه به زبان انگلیسی یا فارسی دشوار است، بنابراین یادگیری زبان ترکی ضروری است.

همچنین شایان ذکر است که ثبت شرکت در ترکیه و کار به عنوان کارفرما نیز واجد شرایط دریافت مجوز کار می باشد.

درخواست برای مجوز کار در ترکیه


هنگامی که یک پیشنهاد شغلی دارید، کارفرمای شما حداکثر 10 روز فرصت دارد تا از طرف شما برای مجوز کار در وزارت کار و تامین اجتماعی در ترکیه درخواست دهد. پس از آن، تا 90 روز فرصت دارید تا برای مجوز کار در سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود درخواست دهید.

ذکر این نکته ضروری است که انواع دیگری از ویزای کار در ترکیه وجود دارد، مانند ویزا برای هنرمندان، ورزشکاران، روزنامه نگاران و اساتید دانشگاه. اما مهمترین آنها کارت فیروزه است که به افرادی اعطا می شود که دارای تحصیلات دانشگاهی سطح بالا، تجربه کاری کافی و نقش مهمی در اقتصاد ترکیه هستند. کارت فیروزه تمامی مزایای شهروندی ترکیه از جمله بیمه و حق تحصیل را در اختیار شما قرار می دهد.

انواع ویزای کار در ترکیه


دو نوع ویزای کار در ترکیه وجود دارد:

ویزای کار موقت ترکیه


این نوع ویزا به شما این امکان را می دهد که یک سال در ترکیه بمانید و در حرفه های خاصی کار کنید. اگر با کارفرمای خود به توافق رسیدید، مجوز کار شما می تواند تا دو یا سه سال پس از سال اول تمدید شود. پس از سه سال، می توانید مجوز کار خود را تا شش سال تمدید کنید. پس از پنج سال اقامت در ترکیه، همسر و فرزندان شما نیز می توانند برای مجوز کار اقدام کنند.

ویزای کار نامحدود ترکیه


اگر ۸ سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده اید و ۶ سال مجوز کار خود را با موفقیت تمدید کرده اید، می توانید برای ویزای کار نامحدود اقدام کنید. این قانون مشابه قانون اقامت دائم است که پس از هشت سال اقامت در ترکیه قابل درخواست است.

به طور کلی، مهاجرت به ترکیه از طریق کار مستلزم یافتن پیشنهاد شغلی، درخواست مجوز کار و یادگیری زبان ترکی است. اگرچه ممکن است اقامت دائم را تضمین نکند، اما می تواند راهی عالی برای تجربه زندگی در ترکیه و بهره مندی از مزایای فراوان آن باشد.

بسته به نوع شغل مورد انتخابتان، کاریابی می تواند راه های مختلفی داشته باشد. جهت انجام کارهایی مثل کارگری ساختمان، ارسون یا نیروی خدماتی کافی است تا سری به کافه ها، رستوران ها و ساختمان های بزنید. اما برای کارهای تخصصی مثل برنامه نویسی، مهندسی یا دیگر شغل ها که به مهارت نیاز دارند، باید از طریق موسسات کاریابی معتبر یا وبسایت های کاریابی اقدام به پیدا کردن شغل در ترکیه کنید..

وبسایت های کاریابی ترکیه

سوالات زیادی در این زمینه ایجاد میشود . متاسفانه اخبار اشتباه باعث میشود این افراد متحمل ضرر و زیان بزرگی شوند. البته راه های دیگری همچون خرید ملک در ازمیر و آلانیا سایر شهرها نیز وجود دارد.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه