مشاغل ممنوعه در ترکیه برای خارجی ها

مشاغل ممنوعه برای خارجی ها در ترکیه

اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید و می خواهید مدتی در ترکیه بمانید، مهم است که مشاغل ممنوعه در ترکیه برای خارجی ها بدانید، مشاغل خاصی وجود دارد که خارجی ها مجاز به انجام آنها نیستند. این قوانین برای همه اتباع خارجی اعمال می شود، مگر اینکه آنها شهروند ترکیه شوند.

مشاغل ممنوعه در ترکیه برای خارجی ها

از سال 1932 تا 2007 چندین شغل وجود داشت که فقط شهروندان کشور ترکیه می توانستند انجام دهند. اینها شامل عکاسی، آرایشگری، نگهداری از کودکان، کارهای سرایداری، خدمات خانگی و غیره بود. اما در سال 2007 قانون تغییر کرد و فهرست مشاغل ممنوعه برای خارجی ها شکل دیگری به خود گرفت. اکنون، اتباع خارجی در ترکیه اجازه کار به عنوان تکنسین هواپیما و خدمات عمومی را ندارند.

حوزه سلامت

حوزه بهداشت بیشترین تعداد مشاغل ممنوعه برای خارجی ها را دارد. بر اساس این قانون، خارجی ها نمی توانند به عنوان پزشک، دندانپزشک، پرستار، ماما، داروساز یا متخصص دامپزشکی کار کنند. با این حال، یک استثنا برای متخصصان خارجی وجود دارد که می توانند در موسسات بهداشتی در ترکیه کار کنند.

کشتی سازی

اگر به مشاغل مرتبط با آب های ترکیه علاقه مند هستید، باید بدانید که این مشاغل منحصراً برای شهروندان ترکیه اختصاص دارد. این شامل کاپیتان یک کشتی یا قایق کروز، انجام کارهای بندری و راهنمایی، و کار به عنوان راهنمای تور، منشی یا خدمه در کشتی های ماهیگیری است.

زمینه عدالت

حوزه عدالت تقریباً به طور کامل به روی اتباع خارجی بسته است. دفاتر اسناد رسمی، وکلا، قضات، دادستان و سایر دستیاران حقوقی باید شهروند ترکیه باشند. همین امر در مورد مشاوران گمرکی، دستیاران گمرک و افسران امنیتی در مؤسسات خصوصی یا دولتی صدق می کند.

بنابراین، به طور خلاصه، از سال 2016، مشاغل ممنوعه در ترکیه برای خارجی ها شامل دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی، مشاغل مرتبط با داروسازی، دامپزشکی، مدیر مسئول بیمارستان های خصوصی، کار به عنوان کاپیتان است. یا کاپیتان در آبهای دریا، صید و صادرات ماهی و سایر فراورده های دریایی، غواصی، اکتشاف، مشاوره و راهنمایی، منشی یا خدمه بودن و کار در صنایع دفاعی، دفتر اسناد رسمی و یا کارگزار گمرک. به خاطر داشته باشید که این قوانین برای اتباع خارجی با ریشه ترک یا کسانی که اجازه کار در ترکیه را دارند اعمال نمی شود. این قوانین بر اساس قانون شماره 4817 است و هیچ حکم دولتی را شامل نمی شود.

مشاغل ممنوعه برای خارجی ها در ترکیه
مشاغل ممنوعه برای خارجی ها در ترکیه

آیا خارجی ها می توانند در ترکیه کار کنند؟

بله، اتباع خارجی به شرط داشتن مجوز کار و ویزای لازم می توانند در ترکیه کار کنند. اما برخی مشاغل برای خارجی ها ممنوع است.

مجازات کار در مشاغل ممنوعه در ترکیه چیست؟

کار در یک شغل ممنوعه در ترکیه می تواند عواقب قانونی از جمله جریمه، اخراج و ممنوعیت ورود به ترکیه در آینده را به همراه داشته باشد.

مشاغل در ترکیه برای اتباع خارجی در کدام بخش ها ممنوع است؟

مشاغل در بخش هایی مانند امنیت ملی و دفاع، مدیریت دولتی و خدمات ملکی، بخش بهداشت، رسانه و صدا و سیما و بخش آموزش برای خارجی ها در ترکیه ممنوع است.

شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه چیست؟

شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه بسته به نوع مجوز کار درخواستی متفاوت است. به طور کلی، اتباع خارجی باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ترکیه ای داشته باشند و دارای شرایط خاص و شرایط تجربه باشند.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه