تابعیت نوزاد متولد شده در ترکیه

تابعیت نوزاد متولد شده در ترکیه

زایمان و تولد نوزاد در ترکیه  اقامت نوزاد متولد ترکیه

درست است که در ترکیه تولد نوزاد برای اتباع خارجی بسیار آسان است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

اما برای اینکه نوزاد  تابعیت ترکیه را اخذ کند، باید شرایط خاصی را از جمله داشتن یکی از والدین با تابعیت ترکیه و یا مدارکی از این قبیل داشته باشد که با توجه به شرایط خاصی که ممکن است وجود داشته باشد، اخذ تابعیت ترکیه برای کودک ممکن است.

در واقع می توان گفت در کشور ترکیه هیچ گونه محدودیتی برای تولد نوزاد وجود ندارد.

ولی باید در نظر داشته باشید که موضوع ذکر شده بدین معنی نیست که در صورتی نوزادی در ترکیه متولد شود می تواند تابعیت کشور ترکیه را اخذ نماید در واقع باید بدانید که اخذ شهروندی ترکیه با تولد کودکان غیرممکن می باشد زیرا که این کشور تابعیت را بر اساس قوانین خاک ارائه نمی دهد.

یعنی می توان این موضوع را به این صورت اعلام نمود که در تابعیت کشور ترکیه مهم ترین اصل مسئله خون می باشد و سپس قوانین جدیدی که برای اخذ شهروندی ترکیه گذاشته شده است . به مانند سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و خرید ملک در استانبول ، افتتاح حساب در ترکیه و سپرده گذاری به مبلغ 500 هزاردلار آمریکا.

یعنی اتباع کشورهای دیگر فقط از این طریق می توانند موفق به اخذ تابعت ترکیه شوند.

اتباع خارجی در کشور ترکیه هم در بیمارستان های دولتی و هم بیمارستان های خصوصی می توانند کودک خود را به دنیا آورند و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد.

البته در نظر داشته باشید که بر خلاف بیمارستان های دولتی ، هزینه زایمان در بیمارستان های خصوصی در ترکیه بالا می باشد.

همچنین هزینه زایمان با توجه به نوع آن متفاوت است . بسته به اینکه شما زایمان طبیعی را انتخاب کرده باشید یا عمل سزارین را ، هزینه ها متفاوت میباشد.

تابعیت نوزاد متولد شده در ترکیه
تابعیت نوزاد متولد شده در ترکیه

هزینه زایمان و تولد نوزاد در ترکیه

هزینه زایمان در بیمارستان های دولتی و خصوصی و همچنین نوع زایمان ( طبیعی/ سزارین) با هم بسیار متفاوت می باشد.

مثلا می توان گفت به طور متوسط هزینه زایمان در بیمارستان های دولتی ترکیه برای اتباع خارجی که اقامت ترکیه را ندارند از ۲۰۰۰ هزار لیر برای زایمان های طبیعی شروع می شود این در حالی است که برای عمل سزارین به طور متوسط این هزینه از ۵۰۰۰ لیر آغاز می شود.

در صورتی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید و درصدد هستید که در ترکیه زایمان نمایید حتما از بیمه SSK استفاده نمایید.

به این ترتیب هزینه های زایمان و بعد از زایمان برای شما رایگان میباشد. البته زمانی که همسر شما هم بیمه باشد این خدمات برای خانواده شخص نیز رایگان خواهد بود.

تابعت نوزاد متولد شده در ترکیه

در صورتی که هر دو والدین از اتباع خاجی باشد فقط محل تولد کودک کشور ترکیه خواهد بود. این در حالی است که در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا نوزادان متولد شده در خاک این دو کشور تابعیت آنها را به دست می آورند.

اما در صورتی که یکی والدین شهروند ترکیه باشد به عنوان مثال پدر تبعه خارجی و مادر تبعه ترک باشد نوزاد نیز از بدو تولد تابعیت ترکیه را اخذ می کند.

البته لازم به ذکر است که صدور شناسنامه در ترکیه با اعلام رسمی به والدین انجام می شود. بر اساس قانون تابعیت و ماده ۷/۳، در صورتی که پدر تابعیت ترک داشته باشد و مادر تابعیت خارجی و البته ازدواج به صورت رسمی ثبت نشده باشد بر اساس قوانین در صورتی که اصول و اساس مربوط به ایجاد نسبیت به جای آورده شود برای کودک می توانند تابعیت ترکیه را اخذ کنند.

اما در صورتی که ازدواج به صورت رسمی ثبت شده باشد کودک بدون هیچ شرطی از بدو تولد تابعیت کشور ترکیه را به دست خواهد آورد.

مدارک لازم ثبت تواد نوزاد خارجی در ترکیه

در صورتی که شهروند ترکیه نباشید و یا دارای دو تابعیت باشید زمانی که کودک متولد شد به شما توصیه می شود که در سفارت یا کنسولگری کشور خودتان نسبت به ثبت تولد کودک خود اقدام کنید.

این کار سبب می شود که شما بتوانید گواهی تولد از کشور خودتان را نیز داشته باشید.

البته لازم به ذکر است که قبل از مراجعه به سفارت کشور خودتان ابتدا نسبت به ثبت تولد نوزاد خود در ثبت احوال ترکیه کارهای لازم را انجام دهید. البته برای این کار در حدود ۳۰ روز به شما زمان داده می شود که در طی آن بتوانید کارهای اداری ثبت احوال و سفارت را انجام دهید. در صورتی که در طی این ۳۰ روز نتوانید کارهای خود را به پایان برسانید مشمول جریمه خواهید شد.

برای انجام کارهای خود باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

  • گواهی تولد بیمارستانی که کودک در انجا به دنیا آمده است
  • تکمیل فرم A اداره ثبت احوالاصل و کپی از پاسپورت والدین کودک
  • سند ازدواج والدین ( ترجمه ترکی شود)
  • سند طلاق ( در صورتی که والدین از هم جدا شده باشند)
  • پرداخت هزینه ثبت مشخصات کودک در ثبت احوال ترکیه
  • دریافت گواهی تولد کودک از ثبت احوال ترکیه
  • ارائه گواهی تولد به سفارت کشور خود در ترکیه

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه