ابراهیم تاتلیسس: زندگی نامه اسطوره موسیقی ترکیه و فراتر از آن

زندگینامه ابراهیم تاتلیس | بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ابراهیم تاتلیسس، با نام اصلی ابراهیم تاتلی، در سال 1952 در شانلی‌اورفه، شهری در جنوب شرقی ترکیه، به دنیا آمد. او در خانواده‌ای پرجمعیت و کم‌بضاعت بزرگ شد و دوران کودکی‌اش با فقر و سختی‌های بسیاری همراه بود. اما این شرایط سخت، روحیه‌ی جنگنده و تسلیم‌ناپذیر او را شکل داد و او را به سمت رویای بزرگش، یعنی خوانندگی، سوق داد.

هنگامی که ابراهیم تاتلیس به دنیا آمد ، پدرش در زندان بود و برای اولین بار پسرش را از پشت میله های زندان دید و نام ابراهیم را به او داد ، نام پدرش . دوران کودکی ابراهیم تاتلیسس با فقر و سختی گذشت. تا سن ۱۰ سالگی به همراه ۷ برادرش ، در خانه ای کوچک زندگی کردند و بزرگترین فرزند از ۷ فرزند خانوده بود.

بچگی ابراهیم تاتلیس

در دوران کودکی اش پدرش درگذشت و کودکی ابراهیم تاتلیسس از آن پس با فروش آب ، شاگردی ، کار در مغازه و کارهای بنایی سپری شد. او سپس به شهر آدنا رفت و مدتی کارگر ساختمان بود و سپس فروشنده آهن آلات ساختمانی شد.

براهیم تاتلیس برای اولین بار در سن ۱۵ سالگی عاشق شد ولی دختری که عاشقش بود از این عشق بی خبر بود. ابراهیم هم جرات صحبت با او را نداشت و سواد هم نداشت تا احساساتش را بر روی کاغذ نوشته و به او بدهد. روزی از دوستش که سواد نوشتن داشت ، می خواهد تا نامه ای برای او بنویسد. سپس نامه را داخل روزنامه گذاشته ، به دوستش میدهد. به او میگوید برو در را بزن و اگر دختری که عاشقش هستم در را باز کرد ، این روزنامه را به او بده . ولی از شانس بد او مادرش در را باز کرده و روزنامه را میگیرد و بعد از آن برای شکایت از ابراهیم به منزل آنها میرود. به مادرابراهیم میگوید ، اول یک شلوار برای پوشیدن بخرد ، بعد به دختر من نامه بنویسد.

زندگینامه ابراهیم تاتلیس
زندگینامه ابراهیم تاتلیس

در همه مراحل زندگی بدون عقب نشینی و بدون ترس به راهش ادامه داد و به آنچه که می خواست رسید. ابراهیم از همون دوران کودکی و نوجوانی همانند همه ساکنین اورفا ، با ترانه های محلی بزرگ شد. با صدای گیرا و تاثیرگذارش شهرت پیدا کرد، او از سن ۱۸ سالگی با شرکت در مراسهای سنتی خاصی مثل تعزیه خوانی که به آن “Sıra gecesi” گفته میشود که در بسیاری از شهرهای آناتولی برگزار میشود ، در کنار بزرگانِ مراسم ، آواز میخواند. حتی در آن دوره چند صفحه گرامافون نیز تهیه کرد. در آن زمان فامیلی تاتلی را به تاتلی سس تغییر دادند. او با دیدن صفحه گرامافون و نام تغییر یافته اش ، تصمیم گرفت که خواننده شود. بغچه و سازش را در دست گرفته و به راه افتاد.

مهاجرت ابراهیم تاتلیسس به استانبول


ابراهیم زمانی که به استانبول مهاجرت کرد ، در ابتدا بیکاری و بی پولی او را بسیار خسته کرد. کم کم با کمک عرفایی هایی که در استانبول زندگی میکردند ، در ساختمانها شروع به کار کرد. او در استانبول به عنوان فروشنده ، کارگر ساختمان ، جگرپزی و غیره نیز فعالیت کرد…

او میدانست برای اینکه به جایی برسد ، باید تلاش کند. در همه جا ترانه می خواند و سعی میکرد صدایش را به گوش شرکتهای ترانه سازی برساند. تا اینکه یک روز همای سعادت رسیده و شانس به درش آمد. صدایی پرسید ، “او کیست؟”
البته که در زندگی واقعی یک چنین اتفاقی ، امکان ناپذیر است. ولی “یشیل چام” یعنی هالیوود ترکیه در آن دوران ، این موضوع را پسندیده و او را در بسیاری از برنامه ها و فیلمها استفاده کرد. داستان تغییر زندگی ابراهیم تالتی فرزند احمد جگرکی به ابراهیم تاتلی سس خواننده معروف ترکیه ، امیدی شد برای کسانی که امید و آرزوی زندگی راحت و مرفه را داشتند . سالهای سال نام ابراهیم زبانزد خاص و عام شد.

آثار ماندگار در سینما و موسیقی ابراهیم تاتلیس

تاتلیسس در طول فعالیت هنری خود، در ده‌ها فیلم و سریال تلویزیونی بازی کرد و به یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سینمای ترکیه تبدیل شد. از جمله فیلم‌های معروف او می‌توان به “Mavi Mavi” و “Ayşem” اشاره کرد.

در عرصه موسیقی نیز، تاتلیسس با بیش از 40 آلبوم و صدها ترانه، میراثی گرانبها از خود به جای گذاشته است. برخی از محبوب‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از:

 • “Ayağımda Kundura”
 • Mavi Mavi
 • “Haydi Söyle”
 • “Aramam”
 • “Mutlu Ol Yeter”

تأثیرگذاری فراتر از موسیقی

تأثیرگذاری ابراهیم تاتلیسس فراتر از دنیای موسیقی و سینما بود. او با شخصیت کاریزماتیک و داستان زندگی الهام‌بخش خود، به یک الگو برای بسیاری از جوانان ترک تبدیل شد.

فراز و نشیب‌های زندگی شخصی ابراهیم تاتلیس

زندگی شخصی تاتلیسس نیز با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود. او چندین بار ازدواج کرد و صاحب چند فرزند شد. در سال 2011، او در یک سوءقصد به شدت مجروح شد، اما با اراده قوی و حمایت بی‌دریغ طرفدارانش، توانست سلامتی خود را بازیابد و به صحنه موسیقی بازگردد.

میراث جاودان یک امپراطور

ابراهیم تاتلیسس با بیش از 40 آلبوم موسیقی و ده‌ها فیلم و سریال، میراثی گرانبها از خود به جای گذاشته است. موسیقی او، ترکیبی از موسیقی سنتی ترکی و پاپ مدرن، همچنان قلب‌های میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تسخیر می‌کند. او با صدای قدرتمند، احساسات عمیق و اجراهای پرشور خود، به یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های موسیقی ترکیه تبدیل شده است و نامش برای همیشه در تاریخ موسیقی این کشور جاودان خواهد ماند.

ورود به عرصه سینما

فیلمهای ابراهیم تاتلیسس


او نه مانند اورحان گنجه بای و نه مانند مسلم گورسس بود. او راهی متفاوت را در پیش گرفته بود و این را در اولین فیلمش جیلان که در سال ۱۹۷۸ به تصویر کشیده شد نشان داد. ابراهیم با کت سفید ، شلوار و بلوز مشکی و یک پاپیون بزرگ سفید و با ترانه ayağımda kundura ، به حضور دوستدارانش رفت. ترانه ها را با صدای زیبای شهرستانی اش به صدا در می آورد ولی صدایش در اجرای نقش ، متعلق به دوبلور و بدون هیچ لهجه ای بود.
او این موضوع رو هیچ وقت انکار نمیکنه! همیشه میگه “خیلی خوب میدونم کی بودم!”

ابراهیم تاتلیسس: زندگی نامه اسطوره موسیقی ترکیه و فراتر از آن
زندگینامه ابراهیم تاتلیس

شهرت ابراهیم تاتلیسس بعد از ورود به عرصه سینما صد چندان شد. ظهور سینمای آرابسک زمینه شهرت هنرمندانی مثل اون را فراهم کرد. اون دیگه ایبوی محبوب مردم بود و با انتشار هر فیلم و کاستش رکورد تازه ای تو عرصه موسیقی و سینما شکسته میشد.

ابراهیم بعد از اون در حین بازی در فیلم “Kara Yazma” د سال ۱۹۷۹ با پریحان ساواش هنرمند معروف آشنا شد. زندگی مشترک آنها ٤ سال طول کشید و در طول این سالها نیز صاحب فرزند دختری با نام ملک زبیده شدند. تاتلی سس سال ۱۹۸۳ با دریا تونا در فیلم “گناه” بازی کرده و با او آشنا شد ، این بار ابراهیم به زندگی اش با دریا ادامه داد و از این رابطه نیز پسری با نام ابراهیم و یا ایدو ، به دنیا آمد.
سالهای دهه هشتاد سالهای آشنایی تمامی اروپا و کشورهای خاورمیانه با آثارش بود. محبوبیت او در جغرافیای وسیعی از یونان گرفته تا افغانستان انتشار یافت. ایران هم از جمله کشورهایی بود که فیلم ها و ترانه های ایبو در آن از محبوبیت خاصی برخوردار گشته بود. سالهای دهه هشتاد پربار ترین سالهای ابراهیم تاتلیسس به شمار میرفت. کاستها ، فیلمها و حتی پوسترهای اون از پولسازترین سوژه ها به شمار میرفت. ابراهیم تاتلیسس در سالهای دهه ۹۰ به سرمایه گذاری و تجارت مشغول شد. او بعدها به عنوان سناریست ، کارگردان و تولید کننده هم در عرصه سینما فعالیت کرد. ابراهیم در طول حیات هنری خودش در فیلمهایی چون “Yalan”، “Yorgun”، “Mavi Mavi”، “Ayşem”، “Hülya”، “Sarhoş” و “Alah Alah” بازی کرده است.

زندگینامه ابراهیم تاتلیس
زندگینامه ابراهیم تاتلیس

بسیاری از شما کاربران عزیز فیلمهای “Mavi Mavi”و “Ayşem” را خیلی خوب به خاطر دارید… همان فیلمهایی که زمانی با ویدئو و نوارهای کوچک ، خانوادگی تماشا میکردیم! همان سالهایی که مدل لباس و موی حولیا مدتها مد رایج سال شده بود… همان سالهایی که اسم حولیا افشار را نمیشناختیم و همه او را بنام عایشه میشناختیم… همان سالهایی که همه به ابراهیم تاتلیسس علاقه مند شدیم و در سایه او ترکیه را شناختیم…
اگه به خاطر داشته باشید ابراهیم تاتلیسس در اول مارس ۲۰۱۱ میلادی ، در محله شیشلی استانبول از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و ترور شد. تاتلیسس هنگامی که پس از ضبط برنامه تلویزیونی مشهور خود «ایبو شو» از کانال تلویزیونی «بیاض تی‌وی» خارج می‌شد هدف این حمله قرار گرفت. بنا به اعلام پزشکان ، گلوله از پشت وارد جمجمه ابراهیم تاتلیسس شده و از قسمت جلوی سر او خارج شد. پس از یک عمل جراحی ۱۲ ساعته پزشکان اعلام کرده‌اند که حتی اگر تاتلیسس از این ترور جان سالم به در برد ، احتمال دارد باقی عمر خود را فلج باشد. او یک سال تمام در بهترین بیمارستانها تحت معالجه قرار گرفت و خوشبختانه تمامی تلاشها برای مداوای ابراهیم نتیجه بخش شد. اگر چه هنوز نمیتواند دست راستش رو حرکت بدهد ولی سلامتی نسبی خودش را به دست آورد اما نباید فراموش کرد که ایبو از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفته بود و هر آن امکان این وجود داشت که از دنیا برود. به اعتقاد خود ابراهیم به دست آوردن سلامتیش یکی از معجزه های خداست.
ابراهیم تاتلی سس در مدتی که در بیمارستان بستری بود ، از آیشه گل ییلماز ، تقاضای ازدواج کرد. ابراهیم از آیشه گل نزد خانواده اش خواستگاری کرد. این زوج در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱، در بیمارستان ازدواج کردند.

تاتلی سس در کل زندگیش ٥ رابطه ناموفق داشت. همسر اولش عدالت دوراک بود ، که در اورفا زندگی میکند ،۱ پسر و ۲ دختر به دنیا آورده است . پریحان ساواش ، دختری با نام ملک زبیده به دنیا آورد . دریا تونا پسری با نام ایدو دارد . آسنا رقاصه مشهور ترکیه نیز به مدت ٥ سال با ابراهیم تاتلی سس ارتباط داشت و آخرین همسر ابراهیم که آیشه گل ییلماز بود ، در سال ۲۰۰۹ دختری با نام الیف آدا به دنیا آورد و روز ۲۹ نوامبر سال گذشته از ابراهیم جدا شد.
ابراهیم تاتلی سس ٤۲ آلبوم موسیقی دارد و در ۳۹ فیلم و سریال ایفای نقش کرد.

او دارای هتل ، رستوران ، شرکت توریستی ، مغازه های لباس و شرکت فیلمسازی میباشد.
ابراهیم تاتلیسس در یکی از مصاحبه های اخیرش اعلام کرد که میخواد در ترکیه یک بیمارستان مخصوص بیماران فلج هم تاسیس کند.
ابراهیم تاتلی سس حالا به چه کاری مشغول است؟ ابراهیم بعد از جدا شدن از آخرین همسرش آیشه گل ییلماز ، عکسی که در اتاق مطالعه اش بود را منتشر کرد و گفت که مشغول شعر سرایی هست همچنین امسال آخرین آلبوم ابراهیم تاتلی سس منتشر شد که ، تاتلی سس کلاسیغی نام دارد و دارای ۱۰ ترانه است. اولین ترانه این آلبوم ele ne نام داره که این ترانه آخرین ترانه ای هست که ابراهیم تاتلی سس قبل از اینکه هدف گلوله قرار بگیره به صدا درآورده بود. ترانه های دیگر این آلبوم هیتهای این خواننده هست که از گذشته تا به امروز گوش کردیم.

ارول کوسه که پروداکشن این آلبوم را بر عهده دارد ، گفته که متاسفانه آقای تاتلی سس قادر نخواهد بود از این پس همانند گذشته ترانه هاش رو به صدا در بیاورد . در مورد ترانه ele ne هم گفته شده که این ترانه یک برلیان است. این ترانه آخرین ترانه ابراهیم قبل از حمله مسلحانه است.
خود ابراهیم هم به خبرهای منتشره در مورد اینکه در تارهای صوتی او تخریبات جدی به وجود آمده و دیگر نمی تواند همانند گذشته آواز بخواند ، پاسخ داد و گفت : “در روزنامه ها خواندم که نوشته بود ابراهیم دیگر نمیتواند مانند گذشته آواز بخواند. صدای من هیچ مشکلی ندارد. دوستدارانم غصه نخورند. دشمنانم خوشحال نشوند. سه سال است که آواز نمیخوانم و تنها مشکل این است که حنجره ام تنبل شده است.

ابراهیم یکی از هنرمندهای محبوب ترکیه و بسیاری از کشور های دیگر است.از خدای بزرگ برای او آرزوی سلامتی داریم و دوست داریم صدای دلنشینش را سالیان سال بشنویم.

پیوست به گفتگو

One thought on “ابراهیم تاتلیسس: زندگی نامه اسطوره موسیقی ترکیه و فراتر از آن”

 • ابراهیم تاتلیسس دوباره عاشق شد

  […] ابراهیم تاتلیسس، امپراتور موسیقی ترکیه که پس از جدایی از همسر خود مدت‌ها از وارد شدن به رابطه عاطفی اجتناب کرده بود، دوباره عاشق شد. […]

  پاسخ
 • دختر ابراهیم تاتلیسس، پیشنهاد همخوانی جاستین تیمبرلیک را رد کرد

  […] چیتاک، دختر ابراهیم تاتلیسس، امپراطور موسیقی ترکیه، گفت: چند سال پیش از طرف جاستین […]

  پاسخ

مقایسه ملک ها

مقایسه