سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه

سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه

سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه


برنامه بین‌المللی پرچم آبی، که در بیش از ۵۰ کشور جهان فعالیت دارد، به عنوان یکی از شاخص‌ترین استانداردها در حوزه گردشگری شناخته می‌شود. این برنامه مایلملک زیست محیطی بین‌المللی است که به سواحل و استراحتگاه‌هایی که بالاترین استانداردهای کیفیت، مدیریت محیط زیستی، امنیت، آگاهی‌رسانی و تسهیلات را ارائه می‌دهند، اعطا می‌گردد.

وجود پرچم آبی، به‌معنای برخورداری از آب دریا بی‌نقص، مدیریت زیست محیطی کارا، وجود برنامه‌های آموزشی در رابطه با حفظ محیط زیست، و امکانات پاسخگویی به حداقل استانداردهای امنیتی است. این پرچم که به‌منزله “مارک” یا “برچسب اکو” در نظر گرفته شده، در بازار گردشگری بین‌المللی از ارزش ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی در انتخاب مقصد گردشگران داشته باشد.

برنامه Blue Flag نخستین بار در سال ۱۹۸۵ در فرانسه راه‌اندازی شد و در سال ۱۹۸۷، با تشویق اتحادیه اروپا و در راستای اعلام “سال محیط زیست”، به بنیاد بین‌المللی آموزش محیط زیست (FEE) واگذار گردید. از سال ۱۹۹۲، برنامه به مبادرتی جهانی تبدیل شده و در کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز پذیرفته شده است.

سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه
سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه

سواحل دارای پرچم آبی در ترکیه

بنیاد بین المللی آموزش محیطی درخواست می کند که کشورهایی که مایل به انجام پروژه پرچم آبی هستند، توسط سازمان های غیردولتی نمایندگی شوند.

بنابراین ، در سال 1993 ، بنیاد آموزش محیط زیست ترکیه (TÜRÇEV) با هدف راه اندازی برنامه پرچم آبی به ابتکار وزارت فرهنگ و جهانگردی تأسیس شد.

این بنیاد از سال ۱۹۹۳ به بعد فعالیت های خود را در زمینه های آب سالم برای شنا،‌ ساحل مجهز و مدیریت مناسب محیط زیست به همراه افزایش آگاهی در زمینه محیط زیست، از نظر گردشگری و محیط زیست ادامه می دهد.

ترکیه دارای 10٪ پرچم های آبی جهان است. در نتیجه اقدامات انجام شده در ترکیه برای جلوگیری از آلودگی دریاها ، هر سال تعداد پرچم های آبی که نمادی از دریا و سواحل تمیز هستند ، در حال افزایش است.

آب دریا به فاصله ۱۵ روز تجزیه تحلیل می شود

در سواحل دارای پرچم آبی ، که نمایانگر دریا و ساحل تمیز است ، آب دریا هر 15 روز یک بار در طول فصل گردشگری آزمایش می شود.

از جمله معیارهای سواحل دارای پرچم آبی وجود نجات غریق، تفکیک مناطق شنا با ورزش های آبی ، برنامه اضطراری ، مدیریت محیط زیست و امکانات مدرن برای تحرک معلولان است.

بخش های دارنده بیشترین پرچم آبی در ازمیر، به شرح زیر می باشند:

چشمه : ۱۳ ساحل

مِندِرِس : ۱۲ ساحل

سفر حیصار : ۹ ساحل

فُچا : ۸ ساحل

منابع:

izmirkulturturizm.gov.tr

izmirmag.net

izmirdergisi.com

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه