استانبول کارت چیست و چه مزایایی دارد؟

   ویژگی های استانبول کارت چیست و مزایای آن چیست؟

کشور ترکیه و شهر استانبول از اصلی ترین و مهم ترین مقصد سفر خارجی بسیاری از ایرانی ها است. اگر شما نیز از آن دسته متقاضیان ایرانی هستید که سفر به استانبول را به هر شهر و کشور دیگر ترجیح می دهید و به دنبال راهی برای کاهش هزینه های سفر خود می باشید، می توانید از برخی اقدامات مانند خرید استانبول کارت استفاده کنید. بر این اساس در این مقاله اطلاعات لازم در مورد استانبول کارت و مزایای آن را ارائه می دهیم.

مطالب این مقاله بر اساس جدیدترین اطلاعات و آخرین قوانین مهاجرتی به ترکیه و از منابع زبان اصلی تهیه و تدوین شده است و در صورت لزوم در زمان های مختلف به روز رسانی می شود. در تهیه این مقاله از تجربه های وکلای برجسته در ترکیه استفاده شده است و حاوی نکات جالب و به روز برای اقامت و زندگی در ترکیه می باشد. برای پاسخ به سوال استانبول کارت چیست و چه مزایایی دارد؟ مطالعه این مقاله را از دست ندهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل و کار و اقامت در ترکیه از روش های مختلف و مطالعه سلسله مقاله های مفید در این مورد به سایت1.turkeykhane.com  مراجعه کنید.

سایت ترکیه خانه از معتبرترین سایت ها برای راهنمایی خرید خانه در ترکیه است که به عنوان برترین تیم مشاور املاک و مستغلات در ترکیه شناخته شده است و دارای بیش از 1200 کارشناس متخصص در 12 شهر مهم ترکیه شامل استانبول، ازمیر، ترابزون، آنتالیا، آنکارا، بورسا و غیره می باشد. سایت ترکیه خانه و مشاوران و کارشناسان متخصص آن راهنمایی های لازم در مورد شرایط خرید ملک در ترکیه، شرایط اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه، اطلاعات لازم در مورد شهرهای ترکیه، قوانین اتباع خارجی در ترکیه و شرایط سرمایه گذاری در ترکیه و چگونگی انتقال مالی به ترکیه را به متقاضیان ایرانی علاقمند به کار و تحصیل و سرمایه گذاری در ترکیه ارائه می دهد.

استانبول کارت چیست؟

تا چند سال قبل مسافران برای حمل و نقل عمومی در استانبول از ژتون هایی استفاده می کردند. اما استانبول کارت با ارائه حجم بیشتری از خدمات و با کاهش بیشتر هزینه های حمل و نقل جای این ژتون ها را گرفت.

استانبول کارت مشابه عابر بانک ها با 12 رقم و متعلق به شهرداری استانبول است. در واقع استانبول کارت مشابه کارت های اعتباری حمل و نقلی در ایران است که برای اتوبوس و مترو استفاده می شود و شامل هزینه های کمتر حمل و نقل عمومی می باشد. اما استانبول کارت دارای امکانات بیشتر و گستره وسیع تر خدمات است.

بالا بودن هزینه های سوخت و بنزین در ترکیه موجب بالا بودن هزینه های حمل و نقل به ویژه در مورد تاکسی ها شده است. لازمه سفر به استانبول و یا هر شهر جدید دیگری گشت و گذار و خرید در شهر است که استفاده از تاکسی و مترو و اتوبوس برای رفت و آمد را الزامی می کند.

استانبول کارت در ماه مارس 2009 معرفی و جایگزین بلیط الکترونیکی اکبیل شد. این کارت هوشمند به راحتی در کیف جا می شود و میزان شارژ آن از قبل پرداخت می شود.

اما با استفاده از استانبول کارت هزینه های جابجایی با وسایل نقلیه عمومی از حدود 30% تا 50% کاهش می یابد. استانبول کارت برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی است که با شارژ شدن دوباره قابلیت استفاده چندین باره را دارد.

متقاضیان سفر به استانبول ترکیه می توانند استانبول کارت را از دکه های ایستگاه های مترو و یا دکه های روزنامه فروشی استانبول خریداری کنند.

انواع استانبول کارت

استانبول کارت بر اساس استفاده شهروندان استانبول و همچنین مسافران به انواع مختلفی تقسیم می شود که عبارت است از:

 • استانبول کارت بی نام Anonim Kart که نیاز به ثبت نام ندارد و همه شهروندان و مسافران می توانند آن را تهیه کنند.
 • کارت آبی Mavi Kart که ماهانه شارژ می شود و مختص شهروندان استانبول و دارندگان کارت اقامت دائم ترکیه است.
 • کارت تخفیف Indirimli Kart که مختص متقاضیان مجاز به استفاده از تعرفه تخفیف مانند دانشجویان می باشد.
 • کارت رایگان Ucretsiz Kart مختص متقاضیانی است که مجاز به استفاده از تعرفه رایگان مانند افراد بالای 65 سال ترکیه ای می باشند.

استانبول کارت چه مزایایی دارد؟

با استفاده از استانبول کارت هزینه های حمل و نقل عمومی در استانبول تا حدود زیادی کاهش می یابند. مسافران با استفاده از استانبول کارت برای بار اول در حدود 2.6 لیر از شارژ آن ها کم می شود. اگر تا 2 ساعت دیگر باز از این کارت استفاده کند، 1.85 لیر از شارژ استانبول کارت کم می شود. در استفاده سوم از این کارت در حدود 1.4 لیر از شارژ آن کم می شود و بار چهارم و پنجم به کمتر از یک لیر 0.9% می رسد.

قیمت استانبول کارت در حال حاضر فروردین 1401 در حدود 13 لیر است که دارای هیچ شارژی نمی باشد و پس از خرید باید آن را شارژ کرد. پس از خرید می توان به میزان 5 لیر، 10 لیر و یا 20 لیر آن را شارژ کرد.

مهم ترین مزایای استانبول کارت

مسافران با خرید استانبول کارت می توانند هزینه های حمل و نقل عمومی را کاهش دهند و از جاذبه های گردشگری و تاریخی استانبول با هزینه های کمتر بازدید کنند. از دیگر مزایای استانبول کارت کاهش هزینه های سرویس های آنلاین شبانه روزی و اینترنت است. برخی دیگر از مهم ترین مزایای استانبول کارت عبارت است از:

 • حمل و نقل با کمترین هزینه در شهر استانبول
 • اینترنت رایگان در سطح شهر استانبول
 • راهنمای شبانه روزی آنلاین در استانبول
 • سرویس رایگان از فرودگاه استانبول تا محل اقامت
 • حمل و نقل رایگان به همراه تخفیف در سطح شهر
 • بازدید رایگان از جاذبه های تاریخی شهر استانبول
 • بازدید رایگان از موزه های استانبول
 • تفریحات رایگان تعریف شده برای کارت
 • استفاده رایگان از دستشویی های پولی در سطح شهر استانبول
 • استفاده رایگان از تله کابین ها
 • تخفیف در خرید از حدود 30 فروشگاه

استانبول کارت در فرودگاه های استانبول

مسافرانی که تازه به استانبول پرواز کرده اند و به فرودگاه استانبول رسیده اند، اگر قصد خرید استانبول کارت را دارند، می توانند از همان دکه های واقع در مترو این کارت را خریداری کنند. اگر مقصد مسافر فرودگاه آتاتورک استانبول است، می تواند استانبول کارت را از ایستگاه مترو فرودگاه تهیه کند.

استانبول کارت در دکه های خروجی ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه صبیحا گوکجن به مسافراه عرضه می شود. برای رفت و آمد با اتوبوس های سریع السیر فرودگاه علاوه بر استانبول کارت می توانید از پول نقد نیز استفاده کنید اما اتوبوس های درون شهری و مترو و تراموا پول نقد قبول نمی کنند.

استانبول کارت در متروهای استانبول

اگر مسافران به زبان ترکی تسلط داشته باشند و روش استفاده از نقشه را بدانند بدون نیاز به راهنمای سفر و تور لیدر می توانند در شهر استانبول گشت و گذار کنند. مسافران آگاه و آشنا به نقشه با تعیین مسیرهای مشخص شده برای گشت و گذار بر روی نقشه یا گوگل مپ و انتخاب بهترین مسیر مترو می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از طریق استانبول کارت به مقصد مورد نظر بروند و این شهر زیبا و تاریخی را ببینند.

کدام وسایل نقلیه استانبول کارت را قبول می کنند؟

مسافران با تهیه استانبول کارت می توانند هزینه های حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی استانبول را تا حد زیادی کاهش دهند. در واقع همه وسایل نقلیه عمومی در استانبول شامل مترو، اتوبوس، تراموا، مارماری یا قطار کابلی زیرزمینی، متروباس، قایق، اتوبوس فرودگاهی، قایق های کروز، قایق توریل، قایق دنتور و تی سی دی دی استانبول کارت را قبول می کنند.

نحوه شارژ کردن استانبول کارت

مسافران می توانند استانبول کارت را در ایستگاه های مترو و از طریق دستگاه های ATM شارژ کنند. برای شارژ مسافر باید کارت را بر روی سطح شیشه ای مخصوص کارت دستگاه ATM بگذارد. موجودی کارت در مانیتور دستگاه نمایش داده می شود و مسافر با آگاهی از موجودی باید اسکناس کاملا صاف را وارد دستگاه کند. سپس کارت را باید دوباره روی سطح شیشه ای دستگاه گذاشت تا از شارژ شدن آن مطمئن شد. استانبول کارت به اندازه اسکناسی که داخل دستگاه گذاشته شد شارژ می شود.

امکان شارژ اینترنتی و آنلاین استانبول کارت نیز وجود دارد. برای این کار کارت استانبول را باید از سایت فروش آنلاین استانبول کارت www.istanbultouristpass.com تهیه کنید. پس از خرید اینترنتی این کارت از سایت ذکر شده، یک ایمیل به خریدار ارسال می شود و کد فعال سازی کارت ارائه می شود.

نکات مهم در مورد استانبول کارت

در این بخش از مقاله به ارائه نکات مهم در استفاده از استانبول کارت برای کاهش هزینه های حمل و نقل در استانبول ترکیه می پردازیم:

 • مدت زمان اعتبار استانبول کارت تا 2 سال است. بر این اساس اگر سفر شما به پایان رسید و هنوز در استانبول کارت پول موجود است، می توانید آن را برای سفر بعد که کمتر از 2 سال دیگر است استفاده کنید و یا در غیر اینصورت آن را به دوستان خود بدهید که قرار است به زودی به استانبول سفر کنند.
 • تا قبل از سال 2009 به جای استانبول کارت از اکبیل با همین ویژگی های استانبول کارت استفاده می شد. در حال حاضر نیز برخی استانبول کارت را با نام اکبیل می شناسند.
 • علاوه بر استانبول کارت از بلوکارت نیز می توانید برای حمل و نقل عمومی استفاده کنید. بلوکارت یک کارت اعتباری شخصی است و مختص یک نفر است و فرد دیگری نمی تواند از آن استفاده کند. مدت زمان اعتبار بلوکارت از یک ماه تا 6 ماه می باشد.
 • متروی استانبول از ساعت 6 صبح تا 12 شب بدون وقفه کار می کند و مسافران را در سرتاسر شهر بزرگ استانبول جابجا می کند.
 • مارماری یا قطار زیرمینی کابلی در برخی از نقاط استانبول از ساعت 6 صبح تا 12 شب مسافران را به مقصد می رساند.
 • وسایل نقلیه مسیرهای آبی در ترکیه فری نام دارد که کرایه کمتر از اتوبوس دارند.
 • می توانید برای امنیت بیشتر و نبردن پول نقد با خود در هنگام گشت و گذار در استانبول مقدار پول لازم را در این کارت شارژ کنید و برای خرید از فروشگاه های طرف قرارداد استانبول کارت استفاده کنید.
 • از اسفند 1400 برای سفر به استانبول نیاز به حس کد و سینک کردن با استانبول کارت نمی باشد. در دوران کرونا هر فرد حس کد خود را باید بر روی کارت سینک می کرد.

استانبول کارت و مزایای آن و سخن آخر

در این مقاله در مورد استانبول کارت اطلاعات لازم ارائه شد و مزایای آن مورد بررسی قرار گرفت. اگر قصد کار و اشتغال و اخذ ویزای کار ترکیه را دارید، اگر قصد خرید املاک و مستغلات را در ترکیه دارید، مشاوران و کارشناسان متخصص در تیم مشاور املاک و مستغلات خانه ترکیه با دارا بودن تخصص کاری و حرفه ای در حوزه املاک و مستغلات در ترکیه مشاوره ها و راهنمایی های ارزشمندی را به شما ارائه می دهند.

پرسنل حرفه ای آموزش دیده و دارای آگاهی کامل در زمینه املاک و مستغلات در ترکیه به عنوان بهترین تیم حرفه ای املاک ترکیه شرایط لازم برای خرید خانه و اقامت کاری و تحصیلی ترکیه را برای متقاضیان ایرانی فراهم می کنند.

 1200 کارشناس و متخصص املاک تیم حرفه ای ما در 12 شهر مهم ترکیه آماده ارائه اطلاعات لازم و مشاوره های مفید به متقاضیان ایرانی برای سفر راحت به ترکیه و خرید خانه یا اخذ اقامت کاری و تحصیلی می باشند.

سوالات متداول در مورد استانبول کارت و مزایای آن

 1. استانبول کارت چیست؟

تا چند سال قبل مسافران برای حمل و نقل عمومی در استانبول از ژتون هایی استفاده می کردند. اما استانبول کارت با ارائه حجم بیشتری از خدمات و با کاهش بیشتر هزینه های حمل و نقل جای این ژتون ها را گرفت.

استانبول کارت مشابه عابر بانک ها با 12 رقم و متعلق به شهرداری استانبول است. در واقع استانبول کارت مشابه کارت های اعتباری حمل و نقلی در ایران است که برای اتوبوس و مترو استفاده می شود و شامل هزینه های کمتر حمل و نقل عمومی می باشد. اما استانبول کارت دارای امکانات بیشتر و گستره وسیع تر خدمات است.

بالا بودن هزینه های سوخت و بنزین در ترکیه موجب بالا بودن هزینه های حمل و نقل به ویژه در مورد تاکسی ها شده است. لازمه سفر به استانبول و یا هر شهر جدید دیگری گشت و گذار و خرید در شهر است که استفاده از تاکسی و مترو و اتوبوس برای رفت و آمد را الزامی می کند.

استانبول کارت در ماه مارس 2009 معرفی و جایگزین بلیط الکترونیکی اکبیل شد. این کارت هوشمند به راحتی در کیف جا می شود و میزان شارژ آن از قبل پرداخت می شود.

اما با استفاده از استانبول کارت هزینه های جابجایی با وسایل نقلیه عمومی از حدود 30% تا 50% کاهش می یابد. استانبول کارت برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی است که با شارژ شدن دوباره قابلیت استفاده چندین باره را دارد.

متقاضیان سفر به استانبول ترکیه می توانند استانبول کارت را از دکه های ایستگاه های مترو و یا دکه های روزنامه فروشی استانبول خریداری کنند.

 • مهم ترین مزایای استانبول کارت چیست؟

مسافران با خرید استانبول کارت می توانند هزینه های حمل و نقل عمومی را کاهش دهند و از جاذبه های گردشگری و تاریخی استانبول با هزینه های کمتر بازدید کنند. از دیگر مزایای استانبول کارت کاهش هزینه های سرویس های آنلاین شبانه روزی و اینترنت است. برخی دیگر از مهم ترین مزایای استانبول کارت عبارت است از:

 • حمل و نقل با کمترین هزینه در شهر استانبول
 • اینترنت رایگان در سطح شهر استانبول
 • راهنمای شبانه روزی آنلاین در استانبول
 • سرویس رایگان از فرودگاه استانبول تا محل اقامت
 • حمل و نقل رایگان به همراه تخفیف در سطح شهر
 • بازدید رایگان از جاذبه های تاریخی شهر استانبول
 • بازدید رایگان از موزه های استانبول
 • تفریحات رایگان تعریف شده برای کارت
 • استفاده رایگان از دستشویی های پولی در سطح شهر استانبول
 • استفاده رایگان از تله کابین ها
 • تخفیف در خرید از حدود 30 فروشگاه

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه