آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

بسیاری از ما با شنیدن یا دیدن نام آنتالیا به یاد دریا و ساحل می افتیم. آنتالیا شهری ساحلی است اما تمام جاذبه های گردشگری این شهر به ساحل و دریا ختم نمی شود. آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است. جاذبه های گردشگری زیادی دارد. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه به حساب می آید که می توان آن را با آمفی تئاتر آسپندوس ثابت کرد.

بی شک یکی از محبوب ترین و منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری آنتالیا که توانسته بر تعداد گردشگران آنتالیا بیفزاید، آمفی تئاتر آسپندوس است.

گردشگرانی که به آنتالیا سفر می کنند می توانند با قدم گذاشتن در ساختمان باستانی آمفی تئاتر آسپندوس وقایع تاریخی را لمس و تجربه کنند و لحظات شاد و مفرحی را برای خود و اعضای خانواده خود رقم بزنند.

آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا
آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

معرفی آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

آمفی تئاتر آسپندوس یکی از قدیمی ترین مقاصد گردشگری آنتالیا است و هر ساله اغلب مردم از آن بازدید می کنند. این آمفی تئاتر تماماً از سنگ ساخته شده است و پس از گذشت سال ها همچنان استحکام و مقاومت خود را حفظ کرده است. این مکان تاریخی مورد توجه بسیاری از افراد از جمله مورخان و گردشگران قرار گرفته است و هر بار با محیط زیبا و کنده کاری های داخل آن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

این آمفی تئاتر یک ساختمان قدیمی و زیبا است که به وضوح کار معماران رومی است.شاید با خود فکر کنید که آمفی تئاتر آسپندوس چیست و چه عملکردی در گذشته و حال داشته است.

در گذشته و در زمان گلادیاتورها، رومی ها این آمفی تئاترها را برای برگزاری مسابقات گلادیاتورها ساختند. گلادیاتورها با اسب  و نیزه های مختلف با یکدیگر می جنگیدند و مردم از بالای سکوها آنها را تشویق می کردند. تا اینکه زمان گلادیاتورها به پایان رسید. و از آنجایی که دیگر جنگی وجود نداشت، اکنون از این آمفی تئاترها برای جشنواره های مهم و آثار هنری استفاده می شود.

آمفی تئاتر آسپندوس در گذشته برای نبرد مورد استفاده قرار می گرفت، اما با گذشت زمان به یک مکان گردشگری تفریحی تبدیل شده و علاقه مندان به تاریخ را به خود جذب می کند.

این مکان با حجم زیاد و تعداد صندلی هایش برای انواع جشنواره ها بسیار مناسب است و برخی از جشنواره های بزرگ شهر آنتالیا در آن برگزار می شد. این مجموعه زیبا حدود 1200 تا 1500 نفر ظرفیت دارد.

تاریخچه آمفی تئاتر آسپندوس

قدمت تاریخی آسپندوس نامشخص است زیرا برخی معتقدند که در 1000 سال قبل از میلاد توسط یک فرد یونانی تأسیس شده است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که قدمت آن به 800 سال قبل از میلاد می رسد. زیرا با توجه به شواهد موجود مشخص می شود که شهر آسپندوس یکی از اولین شهرهایی بوده که توانسته به سیستم ضرب سکه دست یابد. در نتیجه سکه های ضرب شده توسط این شهر مربوط به قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد است.

شهر آسپندوس در قرن دوم و سوم پس از میلاد از رونق برخوردار بود و این رونق باعث خلق شاهکارهای هنری بسیاری شد. آمفی تئاتر آسپندوس، یکی از این شاهکارها، یکی از باشکوه ترین و خیره کننده ترین سازه های شهر است.

معماری آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر  آسپندوس بر روی تپه ای ساخته شدهاست و این بنا  سبک معماری رومی دارد. سقف بزرگ به دو قسمت تقسیم می شود و در بالاترین قسمت ساختمان به صورت دایره کامل در می آید.

در راهروها پله هایی برای نشستن افراد وجود دارد و ردیف اول صندلی ها برای بازرگانان و قضات است. ردیف دوم هم مخصوص افراد مشهور شهر بود و خانم ها در صندلی های بالایی که با سنگ مرمر تزئین شده بود می نشستند.

مردان در کرسی‌های پایین می‌نشستند و پادشاه و خاندان سلطنتی جایگاه ویژه و انحصاری داشتند. همچنین لازم به ذکر است که این صندلی ها در 20 ردیف برای تماشای جنگ ها و مبارزات انسان ها و حیوانات در نظر گرفته شده بود

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه