سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 

سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 

وقتی صحبت از غذاهای ترکی به میان می‌آید، غذاهای بی‌شماری وجود دارند که به دلیل طعم‌های منحصربه‌فرد و اهمیت فرهنگی‌شان شهرت بین‌المللی پیدا کرده‌اند. یکی از این خوراکی ها سوسیس معروف ترکیه است که به سوجوک معروف است. این سوسیس خوش طعم و همه کاره به یکی از مواد اصلی غذاهای ترکی تبدیل شده است که مورد علاقه مردم محلی و بازدیدکنندگان است. در این مقاله، ما به دنیای سوجوک می پردازیم و منشا، مواد تشکیل دهنده و راه های محبوب لذت بردن از آن را بررسی می کنیم.

ریشه های سوجوک

سوجوک که به آن سوچوک نیز می گویند، نوعی سوسیس خشک و تند است که در ترکیه بسیار مصرف می شود. منشا آن را می توان به امپراتوری عثمانی جستجو کرد، جایی که برای اولین بار به عنوان راهی برای نگهداری گوشت معرفی شد. کلمه “سوجوک” از کلمه عربی “سوجوک” به معنای “خشک شده” گرفته شده است. با گذشت سالها، سوجوک تکامل یافته و به بخشی جدایی ناپذیر از غذاهای ترکی تبدیل شده است.

مواد تشکیل دهنده و آماده سازی سوجوک

به طور سنتی، سوجوک از گوشت چرخ کرده گوساله یا گوسفند مخلوط با انواع ادویه ها از جمله سیر، زیره، فلفل قرمز و نمک درست می شود. این مواد ترکیب شده و در یک محفظه طبیعی که معمولاً از روده بره درست می‌شود، پر می‌شوند. سپس سوسیس را می‌گذاریم تا خشک شود و برای مدتی تخمیر شود تا طعم‌های آن ایجاد شود.

سپس آن را در اندازه مختلف بریده و مورد استفاده قرار می دهند. به گفته محققان ترکیه، این خوراکی در حدود هزار و پانصد سال پیش برای اولین بار در شهر کایسری ترکیه ساخته و استفاده شد.

هم اکنون نیز شهر کایسری به عنوان پایتخت سوجوک در کشور ترکیه شناخته می شود و کیفیت ساخت سوجوک محلی در این منطقه بسیار بیشتر از سایر نقاط ترکیه است.

سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 
سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 

سوجوک در طی سال ها توانست به سایر مناطق مانند یونان ، قسمت هایی از روسیه و نیز همسایه های شمالی ترکیه سفر کند و در آن مناطق نیز به عنوان یک خوراکی محبوب شناخته شود.

در ساخت سوجوک از انواع و اقسام ادویه و سیفی جات استفاده می شود . همچنین گوشت مورد استفاده در سوجوک نیز می تواند متفاوت باشد که همین تفاوت باعث ایجاد انواع مختلف سوجوک شده است.

انواع سوجوک

سوجوک کانگال ، سوجوک باتوم ، سوجوک انگشتی و سوجوک واریانتا چند نمونه از انواع مختلف سوجوک به شمار می روند . سوجوک به دلیل استفاده از مواد طبیعی و نداشتن هرگونه ماده صنعتی (البته ممکن است در سوجوک های کارخانه از مواد نگهدارنده یا طعم دهنده غیرطبیعی هم استفاده شود) از نظر ارزش غذایی جایگاه بسیار بالایی دارد.

اگر بخواهید سوجوک خالص را بخورید ، بهترین راه سرخ کردن آن در روغن است و یا می توانید آن را به صورت کبابی نیز مصرف کنید. اما در خود ترکیه از سوجوک به عنوان بخشی از سایر غذاها استفاده می کنند.

در ترکیه سوسیس تخم مرغ با استفاده از سوجوک برای صبحانه بسیار پرطرفدار است و البته سوجوک در بسیاری از ساندویچ ها‌ ، پیتزا ها و غذاهای انگشتی نیز استفاده می شود . اما نکته اینجاست که آنها سوجوک را در ظروف مسی و بدون استفاده از روغن سرخ می کنند!

قیمت یک کیلوگرم سوجوک کانگال در حدود پنجاه تا صد و پنجاه لیر، سوجوک انگشتی نیز پنجاه تا صد لیر، سوجوک گوشت بره در حدود صد تا صد و پنجاه لیر و قیمت های دیگری که با توجه به درصد و نوع گوشت مورد استفاده متفاوت خواهند بود.‌

سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 

نتیجه

سوجوک، سوسیس معروف ترکی، هم در داخل ترکیه و هم در خارج از آن به یک لذت آشپزی محبوب تبدیل شده است. تاریخ غنی، طعم های بی نظیر و تطبیق پذیری آن، آن را به گزینه ای محبوب در میان علاقه مندان به غذا تبدیل کرده است. چه به تنهایی لذت ببرید، چه به عنوان بخشی از یک غذای سنتی، یا در خلاقیت های آشپزی، Sujuk همچنان ذائقه های چشایی را مجذوب خود می کند و تاثیری ماندگار بر جای می گذارد. بنابراین، اگر فرصتی برای امتحان این غذای لذیذ ترکی پیدا کردید، حتما هر لقمه ای را میل کنید!

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه