سوسیس معروف ترکیه

سوسیس معروف ترکیه

سوسیس معروف ترکیه سوجوک چیست؟ 

حتماً نام Sujuk را در فروشگاه ها یا رستوران ها دیده اید و همیشه تعجب کرده اید که سوجوک چیست و چه مزه ای دارد.


سوجوک طعمی لذیذ و ترکیباتی مغذی دارد و قابلیت استفاده آن در بسیاری از غذاها از ویژگی های انکار ناپذیر این خوراکی تاریخی ترکیه است.

نحوه فرآوری سوجوک به این صورت است که گوشت چرخ کرده یا تکه تکه شده بره یا گاو را همراه با ادویه های مخصوص و فلفل قرمز در داخل روده گوسفند پر می کنند. سپس آن را که به شکلی مانند طنابی ضخیم در می آید به مدت چند روز (به نسبت آب و هوا) در مقابل نور آفتاب قرار می دهند تا دیواره آن کاملا خشک شود.

سپس آن را در اندازه مختلف بریده و مورد استفاده قرار می دهند. به گفته محققان ترکیه، این خوراکی در حدود هزار و پانصد سال پیش برای اولین بار در شهر کایسری ترکیه ساخته و استفاده شد.

هم اکنون نیز شهر کایسری به عنوان پایتخت سوجوک در کشور ترکیه شناخته می شود و کیفیت ساخت سوجوک محلی در این منطقه بسیار بیشتر از سایر نقاط ترکیه است.

سوسیس معروف ترکیه
سوسیس معروف ترکیه

سوجوک در طی سال ها توانست به سایر مناطق مانند یونان ، قسمت هایی از روسیه و نیز همسایه های شمالی ترکیه سفر کند و در آن مناطق نیز به عنوان یک خوراکی محبوب شناخته شود.

در ساخت سوجوک از انواع و اقسام ادویه و سیفی جات استفاده می شود . همچنین گوشت مورد استفاده در سوجوک نیز می تواند متفاوت باشد که همین تفاوت باعث ایجاد انواع مختلف سوجوک شده است.

سوجوک کانگال ، سوجوک باتوم ، سوجوک انگشتی و سوجوک واریانتا چند نمونه از انواع مختلف سوجوک به شمار می روند . سوجوک به دلیل استفاده از مواد طبیعی و نداشتن هرگونه ماده صنعتی (البته ممکن است در سوجوک های کارخانه از مواد نگهدارنده یا طعم دهنده غیرطبیعی هم استفاده شود) از نظر ارزش غذایی جایگاه بسیار بالایی دارد.

اگر بخواهید سوجوک خالص را بخورید ، بهترین راه سرخ کردن آن در روغن است و یا می توانید آن را به صورت کبابی نیز مصرف کنید. اما در خود ترکیه از سوجوک به عنوان بخشی از سایر غذاها استفاده می کنند.

در ترکیه سوسیس تخم مرغ با استفاده از سوجوک برای صبحانه بسیار پرطرفدار است و البته سوجوک در بسیاری از ساندویچ ها‌ ، پیتزا ها و غذاهای انگشتی نیز استفاده می شود . اما نکته اینجاست که آنها سوجوک را در ظروف مسی و بدون استفاده از روغن سرخ می کنند!

قیمت یک کیلوگرم سوجوک کانگال در حدود پنجاه تا صد و پنجاه لیر، سوجوک انگشتی نیز پنجاه تا صد لیر، سوجوک گوشت بره در حدود صد تا صد و پنجاه لیر و قیمت های دیگری که با توجه به درصد و نوع گوشت مورد استفاده متفاوت خواهند بود.‌

به بحث وارد شوید

One thought on “سوسیس معروف ترکیه”

 • ادا

  ● سوجوک یکی از محصولات مشهور و پر طرفدار ترکیه است که طعمی لذیذ و ترکیباتی مغذی دارد و قابلیت استفاده آن در بسیاری از غذاها از ویژگی های انکار ناپذیر این خوراکی تاریخی ترکیه است.⁣

  ● نحوه فراوری سوجوک به این صورت است که ⁣
  گوشت چرخ کرده یا تکه تکه شده برّه یا گاو را همراه با ادویه های مخصوص و فلفل قرمز در داخل روده گوسفند پر می کنند، سپس آن را که به شکل طنابی ضخیم در می آورند و به مدت چند روز (به نسبت آب و هوا) در مقابل نور آفتاب قرار می دهند تا دیواره آن کاملا خشک شود. سپس آن را در اندازه مختلف بریده و مورد استفاده قرار می دهند.⁣

  ● به گفته محققان ترکیه، این خوراکی در حدود
  ۱۵۰۰ سال پیش برای اولین بار در شهر کایسری⁣
  ‏(Kayseri) ترکیه ساخته و استفاده شد.
  هم اکنون نیز شهر کایسری به عنوان پایتخت سوجوک در کشور ترکیه شناخته می شود و کیفیت ساخت سوجوک محلی در این منطقه بسیار بیشتر از سایر نقاط ترکیه است.

  ● سوجوک در طی سال ها توانست به سایر مناطق
  مانند یونان، قسمت هایی از روسیه و نیز
  همسایه های شمالی ترکیه سفر کند و در آن مناطق نیز
  به عنوان یک خوراکی محبوب شناخته شود.⁣

  ● در ساخت سوجوک از انواع و اقسام ادویه و سیفی جات استفاده می شود. همچنین گوشت مورد استفاده در سوجوک نیز می تواند متفاوت باشد که همین تفاوت باعث ایجاد انواع مختلف سوجوک شده است. سوجوک کانگال، سوجوک باتوم، سوجوک انگشتی و سوجوک واریانتا چند نمونه از انواع مختلف سوجوک به شمار می روند.⁣

  ● سوجوک به دلیل استفاده از مواد طبیعی و نداشتن هرگونه ماده صنعتی (البته ممکن است در سوجوک های کارخانه از مواد نگهدارنده یا
  طعم دهنده غیرطبیعی هم استفاده شود)،⁣
  از نظر ارزش غذایی جایگاه بسیار بالایی دارد.

  ● اگر شخص بخواهد سوجوک خالص را بخورد،
  بهترین راه سرخ کردن آن در روغن است و یا می تواند
  آن را به صورت کبابی نیز مصرف کند.
  اما در خود ترکیه از سوجوک به عنوان
  بخشی از سایر غذاها استفاده می کنند.⁣

  ● قیمت سوجوک با توجه به درصد و نوع گوشت
  مورد استفاده آن متفاوت خواهند بود.‌⁣

  پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه