مانتی غذای معروف ترکیه

مانتی غذای معروف ترکیه

مانتی غذای معروف ترکیه

مانتی یک غذای معروف ترکی است که بسیار بسیار خوشمزه است و می تواند یک وعده غذایی کامل باشد یعنی نمی توان آن را به عنوان یک پیش غذا یا یک میان وعده میل کرد و می توان آن را به عنوان یک غذای اصلی میل کرد.

مانتی یکی ازمعروف ترین غذاهای مردم ترکیه است که حتی تا افغانستان و چین نیز پیش رفته است. همچنین در قبرس و ارمنستان بسیار محبوب است.

در هر صورت ، این غذا از اواسط قرن پانزدهم میلادی در بین عثمانی ها رواج داشته است و از آن زمان تا کنون به عنوان یکی از پایه های اصلی سفره ترک مورد استفاده قرار گرفته است.

اصلی ترین نوع مانتی ، مانتی کایسری است که نازک و با دقت درست میشود. در کایسری ، وقتی یک دختر و پسر ازدواج می کنند ، مادر داماد روز بعد از عروسی برای دیدن عروس خود می رود و عروس باید برای داماد خود مانتی درست کند. اما آنقدر کوچک و دقیق که بتواند 40 عدد را در  یک قاشق جا دهد !!!!

مانتی غذای معروف ترکیه چطور درست میشه

این غذا یک تکه خمیر بسیار کوچک است که به اندازه یک نخود گوشت چرخ کرده داخل آن قرار داده می شود. خمیر مانتی از آرد ، تخم مرغ ، آب ، نمک تهیه می شود و بسیار ساده است و با وردنه  پخش و نازک می شود. سپس آنها خمیر صاف شده را با چاقو و خیلی حرفه ای به مربع های کوچک تقسیم می کنند و به سرعت گوشت را داخل این خمیر کوچک قرار می دهند و مانند یک بغچه می چسبانند. 

این مانتی ها را برای چند دقیقه در آب جوش قرار میدهند و آنها را بیرون می آورند یک سس خوشمزه برای مانتی تهیه می شود که بسیار خوشمزه است و البته باعث خوشحال شدن طرفداران سیر می شود.

از آنجا که این سس با ماست تهیه می شود ، آنها سیر را در ماست رنده می کنند و مقداری رب را با فلفل قرمز  که هم شیرین و هم تند است و  مقداری کره سرخ می کنند.

ابتدا ماست را روی مانتی ها ریخته و سپس سس آماده شده را بریزید و در صورت تمایل نعنا یا سماق را به دلخواه بپاشید و از میل کردن آن لذت ببرید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه