قبرس شمالی

قبرس شمالی

قبرس شمالی جزیره ای خودمختار است که در جنوب ترکیه قرار دارد. پایتخت آن، نیکوزیا، تنها پایتخت مشترک بین دو کشور (قبرس شمالی و جنوبی) در جهان است. زبان رسمی قبرس شمالی ترکی اساتانبولی است، اما برخی از مردم یونانی نیز صحبت می کنند. اگرچه قبرس شمالی به طور رسمی توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشده است، ترکیه و چند کشور دیگر که با آن روابط سیاسی دارند، آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسند.

محتوا نمایش

جغرافیا قبرس شمالی

قبرس جزیره ای در شرق دریای مدیترانه است که سومین جزیره بزرگ بعد از سیسیل و ساردینیا است. این کشور از شمال با ترکیه، از شرق با سوریه، از جنوب با مصر، از شمال غربی با یونان و از جنوب شرقی با لبنان و فلسطین اشغالی همسایه است. در سال 1960 قبرس به دو ایالت جداگانه تقسیم شد و از سال 1974 قسمت شمالی آن جمهوری ترک قبرس شمالی نامیده شد.

جغرافیای قبرس شمالی ترکیبی منحصر به فرد از کوه ها، دشت ها و سواحل است. رشته کوه گیرنه با قله های سنگ آهک دندانه دار خود که بلندترین آن کوه سلویلی با ارتفاع 3357 فوتی است، در امتداد خط ساحلی شمالی قرار گرفته و منظره خیره کننده ای را در این منطقه ایجاد کرده است.

جمعیت و گردشگری قبرس شمالی

از سال 2021، قبرس شمالی دارای 313626 نفر جمعیت است که در 3355 کیلومتر مربع مساحت دارد. قبرس شمالی سالانه پذیرای هزاران گردشگر از طریق هوا و دریا است. علاوه بر سواحل شنی فراوان در این کشور، جنگل های سرسبز قبرس شمالی نیز قابل توجه است.

شهرهای مهم قبرس شمالی

قبرس شمالی به خاطر مایل ها خط ساحلی و سواحل شنی سفید خالص معروف است. در جنوب رشته کوه گیرنه، دشت مساریا قرار دارد. پایتخت تقسیم شده نیکوزیا (Lefkosa) در اینجا قرار دارد. سایر مناطق مهم این کشور عبارتند از گوزلیورت در غرب که منبع اصلی مرکبات است، شهر تفریحی گیرنه (گیرنه) در ساحل شمالی و دومین شهر تفریحی فاماگوستا (گازیماگوسا) در شرق. اگر هوای گرم و مرطوب را دوست دارید، قبرس شمالی مقصد مناسبی برای شماست.

هزینه زندگی و اشتغال

هزینه زندگی در قبرس شمالی بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. این کشور با نرخ بیکاری کمتر از 5 درصد یکی از امن ترین کشورهای جهان است که منجر به افزایش مهاجرت و اقامت در قبرس شمالی شده است.

قبرس شمالی
قبرس شمالی

آشنایی با قبرس شمالی

قبرس شمالی یک کشور خود اعلام شده در شرق مدیترانه است که تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است. این جزیره قسمت شمالی جزیره قبرس را اشغال می کند، که از سال 1974 تقسیم شده است. این جزیره کوچک دارای تاریخ و فرهنگ غنی است، با سواحل خیره کننده، خرابه های باستانی، و غذاهای لذیذ. در این مقاله، جغرافیا، جمعیت، زبان، مذهب، تاریخ، فرهنگ، جامعه، گردشگری و جاذبه های قبرس شمالی را بررسی خواهیم کرد.

زبان و دین در قبرس شمالی

زبان رسمی قبرس شمالی ترکی است، اما بسیاری از مردم به زبان انگلیسی و سایر زبان ها نیز صحبت می کنند. اکثریت جمعیت مسلمان هستند و اقلیت های کوچکی از مسیحیان و سایر ادیان دارند.

تاریخ قبرس شمالی

تاریخ اولیه قبرس شمالی

جزیره قبرس تاریخ طولانی و متنوعی دارد و شواهدی از سکونت انسان به دوره نوسنگی باز می گردد. در طول تاریخ، این جزیره توسط امپراتوری های متوالی از جمله ایرانی ها، یونانی ها، رومی ها و عثمانی ها اداره می شده است.

تاریخ قبرس شمالی

تقسیم قبرس

بین سال های 1963 و 1974، تنش ها بین جوامع ترک و یونانی در قبرس به دلیل تفاوت های فرهنگی به جنگ تبدیل شد. با مداخله نظامی ترکیه، جزیره قبرس به دو کشور مستقل تقسیم شد. جمهوری ترک قبرس شمالی در شمال جزیره تأسیس شد، در حالی که قبرس (یونانی) در جنوب قرار داشت. منطقه ترک قبرس در سال 1983 اعلام استقلال کرد و جمهوری ترک قبرس شمالی را تشکیل داد.

درخواست استقلال

در سال 1975، قبرس شمالی به عنوان اولین گام به سمت یک کشور فدرال درخواست استقلال کرد، اما این درخواست توسط جمهوری قبرس، سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی رد شد. پس از هشت سال مذاکرات ناموفق به رهبری جامعه یونانی، قبرس شمالی در 15 نوامبر 1983 استقلال خود را به عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) اعلام کرد. سازمان ملل، جمهوری قبرس و 76 درصد از یونانیان قبرس این اعلامیه استقلال یکجانبه را رد کردند، در حالی که 65 درصد از ترک‌های قبرس آن را پذیرفتند.

توافقنامه صلح

در سال 2004، یک توافق صلح به قبرس شمالی و جنوبی از طریق یک همه پرسی با میانجیگری سازمان ملل پیشنهاد شد. رئیس جمهور قبرس جنوبی، تاسوس پاپادوپولوس، و رئیس جمهور قبرس شمالی، رئوف دنکتاش، پیشنهاد صلح را رد کردند. اکثر ترک‌های قبرس این پیشنهاد را پذیرفتند، اما اکثریت یونانی‌های قبرسی آن را رد کردند. در نتیجه قبرس جنوبی به اتحادیه اروپا پیوست، اما عضویت قبرس شمالی به حالت تعلیق درآمد.

آب و هوا را در قبرس شمالی

آسمان خاکستری و باران سرد را فراموش کنید

وقتی به قبرس شمالی فکر می کنید، آسمان خاکستری، باران و هوای سرد را فراموش کنید. در عوض، سواحل آفتابی زیبا و دمای گرم را تصور کنید. در طول ماه های تابستان، بهتر است زمانی را در فضای باز بگذرانید، زیرا دمای هوا از اواسط ژوئن تا ژوئیه به 30 درجه سانتیگراد می رسد.

زیبایی بهار را تجربه کنید

در فصل بهار، قبرس شمالی زیباترین رنگ های خود را به نمایش می گذارد تا مناظر خیره کننده خود را به نمایش بگذارد. دمای هوا به ندرت به کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و این زمان بسیار خوبی برای بازدید است.

دمای ملایم در پاییز و زمستان

در طول پاییز و زمستان، جزیره با دمای ملایم بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد وارد دوره آرامش و استراحت می شود. بهترین زمان برای بازدید از قبرس شمالی است.

دمای هوا در قبرس شمالی

در اینجا میانگین دما در قبرس شمالی برای هر فصل آمده است:

بهار:

محدوده دما: 16 تا 27 درجه سانتیگراد

تابستان:

محدوده دما: 25 تا 35 درجه سانتیگراد

پاییز:

محدوده دما: 20 تا 22 درجه سانتیگراد

زمستان:

محدوده دما: 16 تا 20 درجه سانتیگراد

فصول مختلف را در قبرس شمالی تجربه کنید

قبرس شمالی فصول مختلفی دارد که هر کدام آب و هوا و زیبایی خاص خود را دارند. چه بخواهید از آفتاب گرم در تابستان لذت ببرید و چه از مناظر رنگارنگ در بهار، قبرس شمالی چیزی برای همه دارد.

قبرس شمالی
قبرس شمالی

فرهنگ در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای تاریخ طولانی و افتخارآمیز فرهنگی است. این جزیره توسط بسیاری از افراد مختلف از جمله فنیقی ها، آشوری ها، یونانی ها و عثمانی ها اشغال شده است و میراثی غنی در هنر و موسیقی به آن بخشیده است.

صحنه فرهنگی در قبرس شمالی زنده و سرزنده است و فرصت های زیادی برای لذت بردن از انواع هنرها وجود دارد. هنرمندان محلی اغلب شهریه ارائه می دهند و هنرمندان خارجی نیز سخنرانی و نمایش برگزار می کنند.

همچنین تعداد زیادی رستوران عالی برای انتخاب وجود دارد، با طیف گسترده ای از ماهی های تازه موجود.

غذا و نوشیدنی در قبرس

در قبرس شمالی طیف گسترده ای از غذاها، نوشیدنی ها و دسرهای خوشمزه برای امتحان کردن وجود دارد. غذاهای سنتی از جمله مزه در طول روز سرو می شود.

مزه از مجموعه ای از پیش غذای سرد یا گرم تشکیل شده است و یک راه محبوب برای شروع هر وعده غذایی است. می توانید انتظار داشته باشید که زیتون، انواع ترشی سبزی و سیر، ماست با خیار تازه، فلفل سبز تند، دلمه (گوشت چرخ کرده آب پز شده در برگ انگور)، پنیر سرخ شده هلیم، ژامبون دودی خانگی گوسفند و سایر خوراکی ها را پیدا کنید.

تعدادی نوشیدنی محلی نیز وجود دارد، از آبجو ترکی Efes گرفته تا Gold Fassly و آب میوه هایی مانند آب پرتقال قبرسی. شراب، راکی و براندی ترش نیز موجود است.

محل اقامت

قبرس شمالی محل اقامت های متنوعی است که برای هر نوع تعطیلات مناسب است. از هتل‌های ارزان‌قیمت خانوادگی گرفته تا هتل‌های مجلل پنج ستاره اسپا و ساحل، چیزی برای همه وجود دارد.

یک انتخاب محبوب برای زوج ها و خانواده ها گیرنه است که تعدادی از هتل های ساحلی معروف در آن واقع شده اند. این استراحتگاه ها برای مسافرانی که مایل به استراحت و لذت بردن از مناظر زیبا و امتداد طولانی سواحل شنی سفید که در خط ساحلی پراکنده هستند، ایده آل هستند.

علاوه بر این، قبرس شمالی نرخ جرم و جنایت پایینی را ارائه می دهد که آن را به مکانی امن و مطمئن برای سفر تبدیل می کند. این امر به ویژه برای گردشگرانی که فرزندان یا اقوام مسن خود را در کنار آنها اقامت دارند بسیار مهم است.حتی بعضی از خوانواده ها تصمیم به خرید خانه در قبرس شمالی میگیرند.

گردشگری و جاذبه های قبرس شمالی

سواحل و ورزش های آبی در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای برخی از زیباترین سواحل دریای مدیترانه است. از خلیج های منزوی گرفته تا استراحتگاه های شلوغ، چیزی برای همه وجود دارد. ورزش های آبی مانند غواصی، و موج سواری از فعالیت های محبوب هستند.

مکان ها و بناهای تاریخی در قبرس شمالی

قبرس شمالی تاریخی غنی دارد و خرابه ها و بناهای باستانی زیادی برای کاوش وجود دارد. برخی از مکان‌هایی که باید از آنها بازدید کرد عبارتند از: شهر باستانی سالامیس، قلعه سنت هیلاریون و صومعه بلاپایس.

زندگی شبانه و سرگرمی در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای صحنه‌های شب زنده‌داری پرجنب‌وجوش است که بارها، کلوب‌ها، و کازینوها تا اواخر شب باز هستند. چه بخواهید شبانه روزی برقصید یا شانس خود را روی میز رولت امتحان کنید، چیزی برای همه وجود دارد.

 سیاست و حکومت در قبرس شمالی

ساختار دولتی قبرس شمالی

قبرس شمالی به عنوان یک ساختار دولتی دموکراتیک نماینده نیمه ریاست جمهوری عمل می کند. رئیس جمهور قبرس شمالی رئیس دولت است، در حالی که نخست وزیر قدرت اجرایی را در اختیار دارد و قدرت قانونگذاری در اختیار مجلس جمهوری است. قوه قضائیه مستقل از قوه مجریه و مقننه دولت است و کنترل و تعادل را تضمین می کند.

احزاب سیاسی و انتخابات در قبرس شمالی

چندین حزب سیاسی در قبرس شمالی وجود دارد که بزرگترین آنها حزب وحدت ملی، حزب جمهوری خواه و حزب مردم است. احزاب سیاسی دیدگاه های سیاسی متفاوتی را نمایندگی می کنند و انتخابات هر پنج سال یکبار برگزار می شود. آخرین انتخابات پارلمانی در سال 2018 برگزار شد که منجر به تشکیل دولت ائتلافی به رهبری حزب وحدت ملی شد.

روابط بین الملل و دیپلماسی در قبرس شمالی

رئیس جمهور قبرس شمالی

قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است و به طور گسترده ای به عنوان یک دولت بالفعل در نظر گرفته می شود. در نتیجه، این کشور با انزوای دیپلماتیک از اکثریت جامعه بین المللی مواجه است. با این حال، روابط اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورها و همچنین تلاش برای حل مشکل قبرس از طریق گفتگوهای صلح را دنبال کرده است.

در قبرس شمالی، رئیس جمهور برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود. مصطفی آکینجی رئیس جمهور فعلی با بیش از 60 درصد آرا انتخاب شد. قوه مقننه دولت دارای 50 عضو است که از طریق نمایندگان نسبی از شش حوزه انتخاباتی انتخاب می شوند. زنان در قبرس شمالی دارای حقوق کامل سیاسی هستند، اما مشارکت آنها در سیاست، به ویژه در مناصب سیاسی، در عمل محدود است.

رئیس جمهور رئیس دولت و دولت در قبرس شمالی است. آنها از طریق رای مردم انتخاب می شوند و یک دوره پنج ساله خدمت می کنند. رئیس جمهور این اختیار را دارد که نخست وزیر و سایر اعضای دولت را منصوب کند. آنها همچنین دارای قدرت وتوی قوانین مصوب قوه مقننه هستند.

شعبه مقننه

شاخه قانونگذاری دولت در قبرس شمالی مجمع جمهوری نامیده می شود. دارای 50 عضو است که از طریق نمایندگان تناسبی از شش حوزه انتخاباتی انتخاب می شوند. اعضای مجمع برای مدت پنج سال انتخاب می شوند. مجلس صلاحیت تصویب قوانین و تصویب بودجه را دارد.

زنان در سیاست

زنان در قبرس شمالی دارای حقوق کامل سیاسی هستند، اما مشارکت آنها در سیاست در عمل محدود است. در حالی که زنان حق رای دادن و کاندیداتوری دارند، آنها در مناصب سیاسی کمتر حضور دارند. این مشکلی است که باید به آن توجه شود تا اطمینان حاصل شود که زنان از نمایندگان برابر در دولت برخوردار هستند.

اقتصاد و تجارت در قبرس شمالی

مروری بر اقتصاد قبرس شمالی

اقتصاد قبرس شمالی تا حد زیادی به بخش خدمات از جمله گردشگری، آموزش و امور مالی متکی است. بخش‌های کشاورزی و تولیدی کوچک‌تر هستند اما همچنان در اقتصاد نقش دارند. اقتصاد تا حد زیادی به ترکیه وابسته است که کمک های مالی، سرمایه گذاری و بازاری برای کالاهای قبرس شمالی فراهم می کند.

صنایع و مشاغل کلیدی در قبرس شمالی

گردشگری بزرگترین صنعت در قبرس شمالی است که با سواحل زیبا و مکان های دیدنی تاریخی بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می کند. آموزش و خدمات مالی نیز صنایع در حال ظهور هستند. به دلیل موقعیت منحصر به فرد این کشور، قبرس شمالی به مرکزی برای تجارت دریایی تبدیل شده است.

فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

قبرس شمالی چندین فرصت سرمایه گذاری از جمله گردشگری، املاک و مستغلات، آموزش و خدمات مالی را ارائه می دهد. با این حال، عدم به رسمیت شناختن اکثریت جامعه بین المللی و مشکل جاری قبرس ممکن است برخی از سرمایه گذاران را منصرف کند. علاوه بر این، این کشور به دلیل همه گیری COVID-19 با چالش های اقتصادی مواجه شده است.

 آموزش و مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی

سیستم آموزشی و فرصت ها در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای سیستم آموزشی بسیار توسعه یافته ای است و چندین دانشگاه و کالج در زمینه های مختلف تحصیل می کنند. این کشور فرصت‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند، با دانشجویانی متنوع از سراسر جهان. زبان انگلیسی به طور گسترده در بسیاری از دانشگاه ها به عنوان زبان آموزشی صحبت می شود.

سیستم و خدمات بهداشتی و درمانی در قبرس شمالی

سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی بر اساس مدل ترکی است و خدمات بهداشتی با کیفیتی را به شهروندان خود ارائه می دهد. این کشور گزینه های مراقبت های بهداشتی عمومی و خصوصی را ارائه می دهد و هزینه های مراقبت های بهداشتی به طور کلی کمتر از سایر کشورها است.

تحقیق و توسعه در قبرس شمالی

قبرس شمالی در تحقیق و توسعه به ویژه در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و محیط زیست سرمایه گذاری کرده است. این کشور همچنین بر توسعه بخش فناوری خود و ترویج نوآوری تمرکز کرده است.

چشم انداز آینده برای قبرس شمالی

اتحاد مجدد و ادغام احتمالی با قبرس جنوبی

اخیراً چندین تلاش برای حل مشکل قبرس و اتحاد مجدد جزیره صورت گرفته است. یک قبرس متحد می تواند به رشد و توسعه اقتصادی و همچنین افزایش روابط دیپلماتیک با جامعه بین المللی منجر شود.

رشد و توسعه اقتصادی در قبرس شمالی

قبرس شمالی پتانسیل رشد و توسعه اقتصادی در بخش های مختلف از جمله گردشگری، آموزش و فناوری را دارد. این کشور بر ترویج سرمایه گذاری و کاهش تشریفات اداری برای تشویق رشد اقتصادی تمرکز کرده است.

چالش ها و فرصت ها برای قبرس شمالی

قبرس شمالی با چالش های متعددی از جمله انزوای دیپلماتیک، همه گیری کووید-19 و مشکل جاری قبرس روبرو است. با این حال، این کشور فرصت های متعددی برای رشد و توسعه به ویژه در بخش خدمات و تحقیق و توسعه دارد.

موقعیت منحصر به فرد و جمعیت متنوع این کشور همچنین فرصت هایی را برای تبادل فرهنگی و اقتصادی ارائه می دهد. در نتیجه، قبرس شمالی مکانی جذاب و پیچیده با تاریخ غنی، فرهنگ پر جنب و جوش و زیبایی طبیعی خیره کننده است. اگرچه چالش‌ها همچنان وجود دارد، اما آینده این کشور کوچک پر از پتانسیل است و همچنان مقصدی جذاب برای بازدیدکنندگان و محققان است.

خواه به کاوش در خرابه های باستانی، استراحت در سواحل زیبا یا یادگیری در مورد پیچیدگی های درگیری قبرس علاقه مند باشید، قبرس شمالی چیزی برای ارائه به همه دارد.

درگیری قبرس چیست و چگونه بر قبرس شمالی تأثیر می گذارد؟

درگیری قبرس در دهه 1950 به عنوان مبارزه بین قبرس یونانی و ترک قبرس بر سر آینده این جزیره آغاز شد. در سال 1974، کودتای یونانی‌های قبرس منجر به  تقسیم جزیره شد. امروزه قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به عنوان یک کشور جداگانه به رسمیت شناخته می شود، در حالی که جمهوری قبرس که کنترل دو سوم جنوبی جزیره را در اختیار دارد، توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است. این درگیری تأثیر قابل توجهی بر قبرس شمالی داشته و سیاست، جامعه و اقتصاد آن را شکل داده است.

آیا قبرس شمالی برای گردشگران امن است؟

قبرس شمالی به طور کلی یک مقصد امن برای گردشگران در نظر گرفته می شود. نرخ جرم و جنایت پایین است و منطقه تحت تأثیر نگرانی های امنیتی مشابهی قرار نگرفته است که در سال های اخیر بر سایر بخش های دریای مدیترانه تأثیر گذاشته است. با این حال، مسافران باید احتیاط کنند و اقدامات احتیاطی عقل سلیم را انجام دهند، مانند پرهیز از مناطق بدون نور در شب و عدم رها کردن اشیاء قیمتی بدون مراقبت.

در قبرس شمالی به چه زبانی صحبت می شود؟

زبان رسمی قبرس شمالی ترکی است، اگرچه انگلیسی به طور گسترده در مناطق توریستی صحبت می شود و بسیاری از مردم یونانی نیز صحبت می کنند. برخی از افراد مسن ممکن است هنوز به گویش یونانی معروف به قبرسی صحبت کنند که از یونانی مدرن متمایز است.

آیا سفر بین قبرس شمالی و جمهوری قبرس آسان است؟

گذرگاه‌هایی بین قبرس شمالی و جمهوری قبرس وجود دارد، اما این گذرگاه‌ها توسط سازمان ملل کنترل می‌شوند و دارای محدودیت‌های مختلفی هستند. بازدیدکنندگان قبرس شمالی که مایل به بازدید از قسمت جنوبی جزیره هستند باید از ایست های بازرسی تعیین شده عبور کرده و پاسپورت خود را نشان دهند. این فرآیند می‌تواند زمان‌بر باشد و مسافران باید بدانند که نقاط عبور ممکن است به‌دلیل تنش‌های سیاسی یا عوامل دیگر به‌طور غیرمنتظره بسته شوند

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه