نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی

نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی

نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی شهری جذاب برای بازدید است. علیرغم تاریخ پر دردسرش، همچنان مرکز جزیره و مکانی عالی برای کاوش است.

اگر از خط سبز به سمت نیکوزیا شمالی عبور می کنید، فروشگاه های جذاب ترکی و کافه های پیاده رو در امتداد خیابان لدرا را از دست ندهید.

شهر قدیمی نیکوزیا

نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی، شهری جهانی پر از تاریخ و فرهنگ است. این کشور در گذشته بخشی از چندین تمدن مختلف از جمله رومی، یونانی، آشوری، ایرانی و ونیزی بوده است و همچنین توسط لوزیگنان ها، عثمانی ها و بریتانیایی ها اداره می شده است.

این یک شهر تقسیم شده است، اما این باعث نمی شود که از جذابیت کمتری برخوردار شود. شما می توانید رد پای تمام آن تمدن ها را در دیوارهای آن ببینید.

اما شما همچنین می توانید چهره های جنگ را پیدا کنید، خط سبز که هنوز شهر را به دو قسمت تقسیم می کند. منظره بسیار غم انگیزی است.

خط سبز یک منطقه غیرنظامی به طول 180 کیلومتر است که از زمان آغاز درگیری قبرس در سال 1963 برقرار بوده است، اما اخیراً توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل برداشته شده است. تا کنون، عبور از خط سبز از جنوب به شمال غیرممکن بوده است، اما پس از پیوستن قبرس جنوبی به اتحادیه اروپا در سال 2004، اکنون می توانید بین جمهوری و بخش شمالی جزیره سفر کنید.

نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی
نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی

دیوارهای ونیزی در نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی

در سال 1567، جمهوری ونیز به مهندسان نظامی ایتالیایی جولیو ساورگنانو و فرانچسکو باربارو مأموریت داد تا استحکامات جدیدی در اطراف نیکوزیا طراحی کنند تا از تهدید حمله قریب الوقوع عثمانی محافظت کنند. این دیوارهای جدید جایگزین استحکامات قرون وسطایی به سبک قدیمی شد که مهندسان آن را برای دفاع از شهر ناکافی می دانستند.

آنها با استفاده از کارهای خاکی عظیم ساخته شده اند که در سنگ ساخته شده اند. حلقه 11 سنگر به شکل قلب توسط خندقی به عرض 80 متر محافظت می شد.

بخش بزرگی از دیوارهای اصلی ونیزی هنوز دست نخورده باقی مانده است و شهر قدیمی و اطراف نیکوزیا شمالی (Lefkosia) را احاطه کرده است. این خندق اکنون برای پارک خودروها، زمین های ورزشی و باغ های عمومی استفاده می شود.

دیوارها به سه بخش تقسیم می شوند – شهر پایین، شهر بالا و Plateia Eleftherias. بخش پایین شهر شامل سنگر فلترو (زیتلنی) است که توسط نیروهای نظامی ترک، یونانی قبرس و سازمان ملل اشغال شده است. بخش بالا شهر دارای تالار شهر در یکی از سنگرهای خود است. Plateia Eleftherias یا میدان آزادی در مجاورت این سنگر قرار دارد و به طور سنتی محل تجمع یونانیان قبرس است.

نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی
نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی

کاخ اسقف اعظم در نیکوزیا

کاخ اسقف اعظم محل اقامت و دفتر رسمی اسقف اعظم نیکوزیا است. ساختمان نئو بیزانسی در سال 1960 تکمیل شد و در مناسبت های خاص برای بازدیدکنندگان باز است.

موزه موجود در محوطه، غنی ترین مجموعه هنر بیزانسی در قبرس را در خود جای داده است. این برای هر بازدید کننده ای از جزیره ضروری است.

این شامل بسیاری از بازمانده‌های اولیه از پاکسازی‌های شمایل‌بازان، مانند گنبد نقاشی‌شده سنت یوفمیانوس و شش موزاییک از کلیسای پانایا کاناکاریا است.

همچنین در کاخ کتابخانه ای حاوی کتاب ها و نمادهای باستانی و همچنین آثار هنری و جواهرات عتیقه وجود دارد. همچنین یک مجسمه برنزی از اسقف اعظم ماکاریوس در اتاق خواب او نگهداری می شود که فقط در رویدادهای خاص قابل مشاهده است.

بویوک هان

بویوک هان که در اصل یک کاروانسرا بود، یکی از چشمگیرترین نقاط دیدنی پایتخت است. ساختمانی دو طبقه است که با حیاط مرکزی احاطه شده است.

طبقه همکف دارای 68 اتاق است که هر اتاق دارای درها و پنجره های کم طاق است. دیوارها از لایه های سنگ تراشیده با دودکش های هشت ضلعی و شش ضلعی بالای شومینه ها ساخته شده است.

در طبقه فوقانی دو راه پله سنگی متقارن در گوشه شمال غربی و جنوب شرقی حیاط وجود دارد. اتاق هایی با سقف های طاق دار بشکه ای و گالری های طاق کشاله ران وجود دارد.

در داخل، طیف وسیعی از مغازه‌ها را پیدا خواهید کرد که هنرهای محلی و صنایع دستی می‌فروشند. کافه‌هایی هم پیدا خواهید کرد.

هان به طور کامل بازسازی شده است و اکنون یک خروجی شلوغ و پر رونق برای هنرمندان محلی، نقاشان و سازندگان توری است. این یک مکان عالی برای گذراندن چند ساعت و جستجوی سوغاتی است.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه