موزه های ترکیه که باید حتما ببینید در یک نگاه

موزه های ترکیه که باید حتما ببینید در یک نگاه

کشور ترکیه در ایام گرم پاییز، اکنون یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر در این کشور می‌باشد. از سواحل رویایی مدیترانه ترکیه که هنوز هم تابستانی است، تا شرق زیبا، این جغرافیای غنی بسیاری از مکانهای زیبا را برای گردش ارائه می‌دهد و ۲۲ مکان در ترکیه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. علاوه بر این، ترکیه از موزه‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار است که نماد شهرهایی که در آنها واقع شده‌اند و نور بر تاریخ غنی آناتولی می‌اندازند.

موزه‌های باستان‌شناسی استانبول: جایی که تاریخ زنده می‌شود

موزه‌های باستان‌شناسی استانبول، واقع در محوطه کاخ توپ‌کاپی، با بیش از یک میلیون اشیاع، یکی از غنی‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی جهان است. در اینجا، شما می‌توانید آثاری چون م کوره و کوروس، مجسمه شیر موزولئوم هالیکارناسوس، سر آفرودیته زئوس از معروفترین های پرگامون، تصویر الکساندر بزرگ و آثار مجسمه‌سازی کشف‌شده در آفرودیسیا، افسوس و میلتوس – شهرهای مرمری بزرگ دوره رومی – را ببینید. اینجا همچنین خاکستری گنج‌هایی از کاوش‌های عثمان حمدی بیگ، بنیان‌گذار موزئولوژی در ترکیه، از جمله مطلب معروف آلکساندر را خواهید دید. موزه با زیبایی معماری نئوکلاسیک خود، یکی از زیباترین ساختمان‌های استانبول، نیز به نمایش گذاشته شده است.

موزه‌های باستان‌شناسی استانبول: جایی که تاریخ زنده می‌شود

موزه افسوس: یک نمایشگاه از تاریخ جهانی

شهر باستانی افسوس در منطقه سلچوک در شهر ازمیر، که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، تاریخ ۹٬۰۰۰ ساله خود را به ما نشان می‌دهد. موزه افسوس، یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه، تاریخچه این منطقه را از دوره‌های هلنیستیک، رومی، روم شرقی، امپراتوری‌ها و دوران عثمانی نشان می‌دهد. مجموعه حاوی گنجینه‌های باستانی چون مجسمه‌های آرتمیس افسوس، پریاپوس، ایزیس و کاهن مصری، همچنین مجسمه‌های عروسک اروس با دلفین‌ها و عروسک اروس با خرگوش‌ها، سرهای مجسمه اروس و سقراط، و تصویر‌سازی‌های دیگر از خدایان افسانه‌ای است. با پروژه “میراث به آینده، افسوس جاودانه”، هر آثاری که از محوطه کاوش شده، به افزونگی موزه افسوس اضافه می‌شود. همچنین، موزه تجربه دیجیتال افسوس، یک سفر منحصر به فرد در دنیای مجازی باستان را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

موزه تمدن‌های آناتولی: سفری به تاریخ آناتولی

پایتخت ترکیه، آنکارا، میزبان یک موزه بسیار مهم است: موزه تمدن‌های آناتولی که در دو ساختمان عثمانی نزدیک به قلعه انقره قرار دارد. این مجموعه که در سال ۱۹۹۷ به عنوان “موزه سال در اروپا” تشویق شد، آثار تمدن‌های آناتولی از گذشته تا حال را به ترتیب زمانی نشان می‌دهد. از دوره‌های هیتیت‌ها تا فریگی‌ها، از دوران‌های پالئولیتیک، کالکولیتیک و برنز باستان گرفته تا دوره‌های تجارت آشوری، هیتیت‌های قدیمی و امپراتوری، فریگی، هیتیت دیره و اورارتو، همچنین آثاری از شهر باستانی گوردیون نیز در موزه ارائه شده است. بخش‌های “آنکارا از دورانها” و “دورانهای کلاسیک” همچنین دارای آثاری از کاوش‌های اجرا شده در شهر باستانی گوردیون هستند که به تازگی به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شده است.

موزه تمدن‌های آناتولی: سفری به تاریخ آناتولی

موزه آنتالیا: جواهر توریستی ریویِرای ترکیه

آنتالیا، قلب ریویِرای ترکیه با ۳۰۰ روز آفتاب در سال، میزبان یکی از بزرگترین موزه‌های ترکیه است. موزه آنتالیا به سه منطقه فرهنگی باستانی لیسیا، پامفیلیا و پیسیدیا اختصاص دارد و مجسمه‌های کاوش شده از شهر باستانی پرگه نیز در آن نمایش داده می‌شود. این موزه که در سال ۱۹۸۸ جایزه “موزه سال شورای اروپا” را به دست آورده است، دارای مجموعه‌ای از آثار مهم است که به ترکیه از خارج از کشور بازگشته‌اند. کلیهٔ ۱۲ آثار، از جمله مجسمه سپتیمیوس سوروس از شهر باستانی بوبون، دو سر مجسمه از پرگه و مادر خدایی از چتالهویوک، که در سال جاری از ایالات متحده به ترکیه بازگشتند، اکنون می‌توانند در وطن خود، در موزه آنتالیا دیده شوند.

موزه آنتالیا: جواهر توریستی ریویِرای ترکیه

موزه موزایی زیوگما گازیانتپ: مجسمه‌های زیبا در یک موزه بزرگ

شهر باستانی زیوگما میزبان موزه موزایی زیوگما است که یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای دوره رومی بوده است. در این موزه، مجسمه نمادین مارس (آرس)، خدای جنگ، و موزایی معروف جهان “دختر زن‌تمو” از جمله آثار نمایش داده شده است. اینجا شما می‌توانید مجسمه‌های گرافیکی جذابی چون “دختر زن‌تمو” را مشاهده کنید.


پیوست به گفتگو

One thought on “موزه های ترکیه که باید حتما ببینید در یک نگاه”

  • aziz

    سلام
    این موزه هارو با کارت موزه میشه بازدید کرد؟

    پاسخ

مقایسه ملک ها

مقایسه