نحوه گرفتن وام در ترکیه

نحوه گرفتن وام در ترکیه

روش های اخذ وام در ترکیه

متقاضیانی که قصد اقامت کاری و شغلی در ترکیه را دارند، برای خرید ملک در ترکیه می توانند از وام های بانکی استفاده کنند. بر این اساس در این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد نحوه گرفتن وام در ترکیه می پردازیم.

مطالب این مقاله بر اساس جدیدترین اطلاعات و آخرین قوانین مهاجرتی به ترکیه و از منابع زبان اصلی تهیه و تدوین شده است و در صورت لزوم در زمان های مختلف به روز رسانی می شود. در تهیه این مقاله از تجربه های وکلای برجسته در ترکیه استفاده شده است و حاوی نکات جالب و به روز در مورد نحوه گرفتن وام در ترکیه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی روند گرفتن وام در ترکیه مطالعه این مقاله را از دست ندهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل و کار و اقامت در ترکیه از روش های مختلف و مطالعه سلسله مقاله های مفید در این مورد به سایت 1.turkeykhane.com  مراجعه کنید.

سایت ترکیه خانه از معتبرترین سایت ها برای راهنمایی خرید خانه در ترکیه و همچنین گرفتن وام از روش های مختلف است که به عنوان برترین تیم مشاور املاک و مستغلات در ترکیه شناخته شده است و دارای بیش از 1200 کارشناس متخصص در 12 شهر مهم ترکیه شامل استانبول، ازمیر، ترابزون، آنتالیا، آنکارا، بورسا و غیره می باشد. سایت ترکیه خانه و مشاوران و کارشناسان متخصص آن راهنمایی های لازم در مورد شرایط خرید ملک در ترکیه، شرایط اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه، اطلاعات لازم در مورد شهرهای ترکیه، قوانین اتباع خارجی در ترکیه و شرایط سرمایه گذاری در ترکیه و چگونگی انتقال مالی به ترکیه را به متقاضیان ایرانی علاقمند به کار و تحصیل و سرمایه گذاری در ترکیه ارائه می دهد.

شرایط گرفتن وام در ترکیه

شرایط گرفتن وام در ترکیه

متقاضیان خارجی برای راه اندازی کسب و کار، خرید خانه و ملک و یا خرید برخی از نیازمندی های خود برای دریافت وام ترکیه اقدام کنند. تا همین اواخر متقاضیان خارجی برای گرفتن وام در ترکیه با مشکلات زیادی مواجه بودند اما در سال های اخیر دولت ترکیه به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی و حمایت از سرمایه گذاران برای خرید خانه و املاک در این کشور شرایط اعطای وام به متقاضیان خارجی را تسهیل داده است.

از مهم ترین شرایط گرفتن وام در ترکیه اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت اقساط وام می باشد. در واقع بازپرداخت اقساط ماهانه وام نباید بیشتر از 45% درآمد و حقوق ماهانه متقاضی خارجی باشد. البته درآمد اجاره بهای خانه و ملک خریداری شده برای اثبات توانایی مالی متقاضی محاسبه نمی شود.

شرط دیگر برای نحوه گرفتن وام در ترکیه دارا بودن شرایط سنی از 25 تا 70 سال می باشد. در واقع از آن جا که زمان بازپرداخت وام ها در ترکیه از 10 تا 20 سال می باشد، دارا بودن شرایط سنی کمتر از 80 سال الزامی است. نرخ بهره وام ها در ترکیه از 8% تا 13% درصد می باشد که در مدت زمان 10 سال، 15 سال و 20 سال باید پرداخت شوند.

از دیگر شرایط مهم نحوه گرفتن وام در ترکیه دارا بودن مجوز کار و اقامت و دارا بودن کار و اشتغال در ترکیه است. در واقع دارا بودن کار و اشتغال در ترکیه از مهم ترین شرایط اخذ وام در ترکیه است که بدون شغل نمی توان وام دریافت کرد. البته در برخی موارد متقاضی با ارائه گردش حساب بانکی در بانک های کشور ایران به بانک مورد نظر در ترکیه می تواند شرایط دریافت وام را هموار کند.

روش های گرفتن وام در ترکیه

گرفتن وام در ترکیه همانند دیگر کشورهای جهان بر اساس قوانین و مقررات خاص دولت ترکیه است. متقاضیان وام های بانکی ترکیه را می توانند از دو طریق خرید خانه و ملک و یا از طریق شرکت های ساختمانی دریافت کنند. برای خرید خانه و ملک در ترکیه دارا بودن مبلغ سرمایه گذاری و تامین مالی آن اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات متقاضی فاقد تمکن مالی برای خرید خانه و ملک در ترکیه است و گاهی دارای تمکن مالی کافی است، اما قصد پرداخت نقدی همه مبلغ خرید خانه را ندارد. در هر دو حالت متقاضی می تواند از وام های مسکن در ترکیه برای کمک به خرید خانه استفاده کند. در ادامه به بررسی هر دو روش نحوه دریافت وام در ترکیه می پردازیم:

 1. گرفتن وام در ترکیه از طریق خرید ملک
 2. گرفتن وام در ترکیه از طریق شرکت های ساختمانی
شرایط گرفتن وام در ترکیه

نحوه گرفتن وام در ترکیه از طریق خرید ملک

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه را دارند، باید دارای تمکن مالی کافی و هزینه لازم برای سرمایه گذاری باشند. اگر متقاضی برای خرید خانه در ترکیه با مشکل مالی مواجه شود و دارای سرمایه لازم برای خرید خانه و ملک مورد نظر نباشد، می تواند از طریق اخذ وام های بانکی کشور ترکیه اقدام به خرید خانه در این کشور کند. برای اخذ وام های بانکی متقاضی باید در ابتدا باید درخواست دریافت وام را به بانک مورد نظر ارائه دهد.

در واقع گرفتن وام در ترکیه برای خرید املاک و مستغلات از کاربردی ترین روش های دریافت وام می باشد که بسیار ساده و در کوتاه ترین زمان انجام می شود. اما جدا از روند راحت گرفتن وام در ترکیه، نرخ بهره های وام بانک های این کشور بسیار سنگین است.

شرایط گرفتن وام در ترکیه از طریق خرید خانه

به طور کلی بانک های ترکیه در حدود 75% مبلغ خرید کل خانه را پرداخت می کنند. ذکر این نکته ضروری است که بانک های ترکیه این وام را به متقاضی پرداخت نمی کنند و فقط فروشنده ملک و می تواند آن را دریافت کند.

البته روش دیگری به جای اخذ وام های بانکی برای خرید خانه در ترکیه وجود دارد. متقاضی می تواند به جای دریافت وام بانکی و پرداخت ماهانه سود به بانک، خانه های در حال ساخت در ترکیه را پیش خرید کند. متقاضی با این روش باید در حدود 20% تا 30% کل ارزش خانه را در ابتدا و بقیه را در طی مدت 1 تا 5 سال به صورت اقساط پرداخت کند.

در روش خرید خانه های در حال ساخت در ترکیه متقاضی با پرداخت مبلغ جزئی در ابتدا و مابقی به صورت اقساط بلند مدت نه تنها می تواند در ترکیه خانه خریداری کند، بلکه می تواند تابعیت و شهروندی این کشور را در کمترین زمان ممکن دریافت کند. در این روش متقاضی به جای یک خانه می تواند چندین خانه را با مبلغ 250.000 دلار آمریکا خریداری کند.

مدارک لازم برای گرفتن وام در ترکیه از طریق خرید ملک

متقاضی برای اخذ وام بانکی ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات باید مدارک لازم شامل پاسپورت معتبر و اسناد رسمی برای خرید میک و خانه را ارائه دهد. علاوه بر این شناسه مالیاتی و آدرس دقیق خانه در ترکیه نیز مورد نیاز است. همچنین ارائه مجوز اقامت ترکیه و دارا بودن قبض آب و برق برای اثبات سکونت در ترکیه الزامی است. متقاضی باید گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات درآمد مالی مناسب را ارائه دهد و صورت حساب بانکی گردش مالی حداقل 3 ماه اخیر شرکت تجاری و یا کسب و کار خود را ارائه دهد.

نحوه گرفتن وام در ترکیه از طریق خرید ملک

متقاضی پس از ارائه مدارک لازم باید در یکی از بانک های ترکیه حساب بانکی افتتاح کند و برای درخواست اخذ وام اقدام کند. متقاضی با ارائه اسناد و مدارک بانکی باید درخواست خود برای اخذ وام بانکی را ارائه دهد. پس از 3 تا 4 روز متقاضی باید تاییدیه اولیه را از بانک مورد نظر دریافت کند. بانک پس از تایید مدارک مالی متقاضی یک کارشناس املاک را برای بررسی ملک و خانه مورد نظر می فرستد. اگر کارشناس املاک صحت موارد موجود در مورد اخذ وام برای خرید خانه متقاضی را تایید کرد، متقاضی می تواند برای انتقال سند اقدام کند.

انواع وام های مسکن در ترکیه

برخی از بانک های ترکیه برای خرید خانه و ملک وام اعطا می کنند. بیشتر بانک های ترکیه از 50% تا 70% ارزش ملک و خانه را به صورت وام به خریدار اعطا می کنند. برخی از موسسه های مالی ترکیه نیز تا میزان بیشتری از بانک ها به متقاضیان وام می دهند. به طور کلی مبلغ وام مسکن در ترکیه در حدود 75.000 دلار است.

متقاضیانی که دارای درآمد و حقوق ماهانه ثابت می باشند، می توانند از امکان بازپرداخت ماهانه اقساط با نرخ ثابت برخوردار شوند. بانک های ترکیه وام های مسکن را با نرخ ثابت به متقاضیان خرید خانه و ملک اعطا می کنند. از انواع وام های بانکی در ترکیه می توان به وام های زیر اشاره کرد:

 • وام مسکن با نرخ ثابت
 • وام مسکن بلندمدت
 • وام مسکن کوتاه مدت

گرفتن وام مسکن با نرخ ثابت در ترکیه

این نوع وام مسکن با نرخ ثابت بیشتر برای متقاضیانی مناسب است که دارای درآمد و حقوق ماهانه ثابت باشند. حداکثر مدت زمان بازپرداخت اقساط این نوع وام های با نرخ ثابت در حدود 20 سال یا 240 ماه می باشد. نرخ سود ثابت در زمان صدور وام تعیین می شود و اگر متقاضی اقدام به پرداخت زودهنگام وام کند، هزینه بازپرداخت اولیه به متقاضی تعلق می گیرد. گرچه برای دریافت وام مسکن با نرخ ثابت وجود ضامن ضروری نمی باشد، اما بانک ها آن را درخواست می کنند. برای خرید خانه و ملک در ترکیه از طریق وام مسکن با نرخ ثابت می توان در حدود 65% از ارزش خانه را از طریق گرفتن وام در ترکیه تامین کرد.

گرفتن وام مسکن بلندمدت در ترکیه

وام مسکن بلندمدت از رایج ترین وام های بانکی ترکیه برای خرید خانه و ملک در این کشور است. متقاضی با دریافت وام مسکن بلندمدت حتی با نرخ بهره متغیر دارای اقساط یکسان می باشد. متقاضی به جای تغییر مبلغ اقساط وام می تواند مدت زمان پرداخت وام خود را کوتاه تر و یا تمدید کند. حداکثر زمان بازپرداخت اقساط وام مسکن بلندمدت در ترکیه برای خرید خانه و ملک در حدود 20 سال یا 240 ماه است. نرخ بهره متغیر بانک در زمان صدور اعمال می شود و هر گونه هزینه پرداخت اولیه مطالبه نمی شود.

گرچه وجود ضامن برای دریافت وام مسکن در ترکیه الزامی نیست، اما بانک ها آن را درخواست می کنند. متقاضیان می توانند تا حدود 65% از ارزش خانه و ملک در ترکیه را با گرفتن وام تامین کنند.

گرفتن وام مسکن کوتاه مدت در ترکیه

وام مسکن کوتاه مدت از دیگر وام های مسکن در ترکیه برای کمک به خرید خانه و ملک است. اگر متقاضی قصد کوتاه تر شدن مدت زمان بازپرداخت وام خود را دارد، باید اقساط بیشتر با دوره های پرداخت کمتر را انتخاب کند. اگر متقاضی دوره های بازپرداخت وام را کاهش دهد، بهره بانکی تا 40% کاهش می یابد.

نرخ سود ثابت بانک در وام های کوتاه مدت مسکن در ترکیه در زمان صدور اعمال می شود و در صورت بازپرداخت زودهنگام هزینه های بازپرداخت اولیه به متقاضی تعلق می گیرد. گرچه وجود ضامن برای دریافت وام مسکن در ترکیه الزامی نیست، اما بانک ها آن را درخواست می کنند. متقاضیان می توانند تا حدود 65% از ارزش خانه و ملک در ترکیه را با گرفتن وام تامین کنند.

نحوه گرفتن وام در ترکیه از طریق شرکت های ساختمانی

متقاضیانی که قصد خرید خانه ای نوساز در ترکیه را دارند و یا قصد پیش خرید یک خانه در ترکیه را دارند، می توانند از طریق شرکت های ساختمانی وام مورد نظر را از بانک های ترکیه دریافت کنند. وام های بانکی از طریق شرکت های ساختمانی در ترکیه بدون بهره می باشند و برای یک دوره زمانی 5 ساله مناسب می باشند. متقاضی دریافت وام در ترکیه پس از اخذ وام بانکی می تواند پس از پرداخت 70% وام خود سند ملک را از بانک بگیرد.

پیش خرید پروژه های ساختمانی در حال ساخت در ترکیه

از آن جا که وام های بانکی مسکن ترکیه برای خرید پروژه های ساختمانی در حال ساخت تقریبا پس از تمام شدن 90% ساختمان به متقاضی خریدار اعطا می شود، متقاضی می تواند پروژه های ساختمانی در حال ساخت را در این کشور خریداری کند.

در واقع برای خرید پروژه های ساختمانی در حال ساخت در ترکیه متقاضی فقط باید در حدود 20% تا 30% از ارزش ملک را به عنوان پیش پرداخت بپردازد و مابقی را بر اساس زمانبندی پروژه و توافق های انجام شده با مالک پروژه ساختمانی به صورت اقساط پرداخت می کند. متقاضی با این روش خرید ملک در ترکیه نیاز به پرداخت بهره های بانکی ندارد و دیگر نیاز به اخذ وام نیز نخواهد داشت. برخی از پروژه های ساختمانی دارای شرایط خرید یک تا 5 ساله می باشند و سند خانه را پس از تسویه کامل به نام خریدار سند می زنند.

بانک های ارائه دهنده وام به متقاضیان خارجی در ترکیه

بر اساس قوانین بانکداری کشور ترکیه متقاضیان خارجی می توانند برای خرید خانه و ملک، خرید ماشین و وام های مصرفی از بانک های ترکیه وام دریافت کنند. علاوه بر برخی از بانک های ترکیه که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت، می توان گفت که همه بانک های خارجی مشغول فعالیت در ترکیه به متقاضیان خارجی غیر ترک وام های مختلف اعطا می کنند. از موسسه های مالی و بانک های ارائه دهنده وام های بانکی در ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • هالک بانک Hallkbank
 • زراعت بانک Ziraat bank
 • واکیف بانک Vakifbank
 • آک بانک Akbank
 • ایش بانک Isbank
 • گارانتی بانک Garantibank
 • بانک ملت Bankmellat
 • سیتی بانک Citibank

نکات مهم برای گرفتن وام در ترکیه

 • متقاضیان خارجی برای گرفتن وام در ترکیه باید دارای مجوز کار و اقامت قانونی ترکیه باشند.
 • مدت زمان اعتبار مجوز اقامت ترکیه برای متقاضیان خارجی به منظور دریافت وام از 12 ماه تا 24 ماه می باشد.
 • متقاضیان خارجی برای دریافت وام در ترکیه باید علاوه بر مجوز اقامت دارای ضامن معتبر نیز باشند.
 • ارائه فیش حقوقی و اسناد درآمد و حقوق متقاضی حداکثر به مدت 3 ماه برای متقاضیان خارجی شاغل در ترکیه برای اخذ وام الزامی است.
 • متقاضیان خارجی که بیکار می باشند، دارای شرایط لازم برای اخذ وام در ترکیه نمی باشند.
 • ارائه پاسپورت با اعتبار کافی، فرم تکمیل شده درخواست وام و مجوز اقامت و کار در ترکیه برای گرفتن وام در ترکیه ضروری است.
 • بهترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه و ملک در رتبه اول استانبول، ازمیر و آنتالیا و سپس بدروم و فتحیه و کالکان می باشد.

امکان اخذ اقامت ترکیه با گرفتن وام و خرید خانه

متقاضیان خارجی با اخذ وام در ترکیه و خرید خانه و ملک می توانند مجوز اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند. تا زمانی که خانه خریداری شده متعلق به متقاضی باشد، متقاضی می تواند مجوز اقامت ترکیه را تمدید کند. متقاضی با خرید خانه و ملک در ترکیه و دارا بودن شغل در این کشور می تواند پس از مدتی مجوز تابعیت و شهروندی ترکیه را نیز دریافت کند و از مزایای شگرف شهروندی ترکیه بهره مند شود.

قیمت خانه در ترکیه

قیمت خانه و ملک در ترکیه بر اساس شهر محل اقامت، ساختمان نوساز یا قدیمی، امکانات خانه و محل قرارگیری در شهرهای ترکیه تعیین می شود. به طور میانگین قیمت هر متر مربع خانه و ملک در ترکیه از حدود 3000 تا 7000 لیر است. بر این اساس برای خرید یک خانه حدود 50 متری باید بیش از 150.000 لیر ترکیه هزینه کرد. بر طبق قیمت هر لیر ترکیه معادل 3500 تومان ایران متقاضی برای خرید یم خانه 150.000 لیری باید در حدود 500 میلیون تومان هزینه کند.

مزایای خرید خانه و ملک در ترکیه

متقاضیان با گرفتن وام و خرید ملک و خانه در ترکیه می توانند از مزیت های فراوان اخذ اقامت و تابعیت و شهروندی ترکیه برخوردار شوند. برخی از مهم ترین مزیت های خرید خانه و ملک در ترکیه عبارت است از:

 • امکان اخذ اقامت دائم ترکیه و سپس تابعیت و شهروندی ترکیه
 • امکان سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی بدون اخذ ویزا
 • امکان اخذ ویزای آمریکا و اخذ مصاحبه از سفارت آمریکا برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا
 • امکان حفظ تابعیت قبلی و اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه و اخذ تابعیت دوگانه
 • استفاده از تسهیلات و وام های بانکی ترکیه برای خرید خودرو و وسایل دیگر
 • امکان زندگی و اقامت در ترکیه و کشور متقاضی به طور متناوب
 • برخورداری از حق رای برای شهروندان ترکیه و شرکت در انتخابات
 • اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی
 • کار و اشتغال در مشاغل خدمات عمومی ترکیه
 • اخذ راحت تر ویزای کشورهای اروپایی و آمریکایی
 • امکان اقامت بدون نیاز به اخذ ویزا به مدت 1 تا 3 ماه در بسیاری از کشورهای جهان
 • ·          امکان اخذ ویزا برای شهروندان و اتباع ترکیه پس از ورود به یک کشور
 • امکان اخذ پاسپورت قرمز ترکیه و برخورداری از مزیت های آن
 • امکان استفاده از خدمات درمانی ترکیه به طور رایگان
 • امکان اخذ مجوز کار در ترکیه و راه اندازی کسب و کار در این کشور
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان متقاضی در مدارس دولتی ترکیه
 • امکان معافیت از پرداخت مالیات و امکان اخذ وام های بانکی
 • امکان شرکت در کلاس های زبان ترکی به صورت رایگان

نحوه گرفتن وام در ترکیه و سخن آخر

در این مقاله نحوه گرفتن وام در ترکیه مورد بررسی قرار گرفت. اگر قصد خرید املاک و مستغلات را در ترکیه دارید، اگر قصد گرفتن وام در ترکیه را دارید، مشاوران و کارشناسان متخصص در تیم مشاور املاک و مستغلات خانه ترکیه با دارا بودن تخصص کاری و حرفه ای در حوزه املاک و مستغلات در ترکیه مشاوره ها و راهنمایی های ارزشمندی را به شما ارائه می دهند. پرسنل حرفه ای آموزش دیده و دارای آگاهی کامل در زمینه املاک و مستغلات در ترکیه به عنوان بهترین تیم حرفه ای املاک ترکیه شرایط لازم برای خرید خانه و اقامت کاری و تحصیلی ترکیه را برای متقاضیان ایرانی فراهم می کنند. 1200 کارشناس و متخصص املاک تیم حرفه ای ما در 12 شهر مهم ترکیه آماده ارائه اطلاعات لازم و مشاوره های مفید به متقاضیان ایرانی برای سفر راحت به ترکیه و خرید خانه یا اخذ اقامت کاری و تحصیلی می باشند.

سوالات متداول در مورد نحوه گرفتن وام در ترکیه

 1. روش های دریافت وام در ترکیه کدامند؟

گرفتن وام در ترکیه همانند دیگر کشورهای جهان بر اساس قوانین و مقررات خاص دولت ترکیه است. متقاضیان وام های بانکی ترکیه را می توانند از دو طریق خرید خانه و ملک و یا از طریق شرکت های ساختمانی دریافت کنند. برای خرید خانه و ملک در ترکیه دارا بودن مبلغ سرمایه گذاری و تامین مالی آن اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات متقاضی فاقد تمکن مالی برای خرید خانه و ملک در ترکیه است و گاهی دارای تمکن مالی کافی است، اما قصد پرداخت نقدی همه مبلغ خرید خانه را ندارد. در هر دو حالت متقاضی می تواند از وام های مسکن در ترکیه برای کمک به خرید خانه استفاده کند.

شرایط و نحوه گرفتن وام در ترکیه چگونه است؟

متقاضیان خارجی برای راه اندازی کسب و کار، خرید خانه و ملک و یا خرید برخی از نیازمندی های خود برای دریافت وام ترکیه اقدام کنند. تا همین اواخر متقاضیان خارجی برای گرفتن وام در ترکیه با مشکلات زیادی مواجه بودند اما در سال های اخیر دولت ترکیه به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی و حمایت از سرمایه گذاران برای خرید خانه و املاک در این کشور شرایط اعطای وام به متقاضیان خارجی را تسهیل داده است.

از مهم ترین شرایط گرفتن وام در ترکیه اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت اقساط وام می باشد. در واقع بازپرداخت اقساط ماهانه وام نباید بیشتر از 45% درآمد و حقوق ماهانه متقاضی خارجی باشد. البته درآمد اجاره بهای خانه و ملک خریداری شده برای اثبات توانایی مالی متقاضی محاسبه نمی شود.

شرط دیگر برای نحوه گرفتن وام در ترکیه دارا بودن شرایط سنی از 25 تا 70 سال می باشد. در واقع از آن جا که زمان بازپرداخت وام ها در ترکیه از 10 تا 20 سال می باشد، دارا بودن شرایط سنی کمتر از 80 سال الزامی است. نرخ بهره وام ها در ترکیه از 8% تا 13% درصد می باشد که در مدت زمان 10 سال، 15 سال و 20 سال باید پرداخت شوند.

از دیگر شرایط مهم نحوه گرفتن وام در ترکیه دارا بودن مجوز کار و اقامت و دارا بودن کار و اشتغال در ترکیه است. در واقع دارا بودن کار و اشتغال در ترکیه از مهم ترین شرایط اخذ وام در ترکیه است که بدون شغل نمی توان وام دریافت کرد. البته در برخی موارد متقاضی با ارائه گردش حساب بانکی در بانک های کشور ایران به بانک مورد نظر در ترکیه می تواند شرایط دریافت وام را هموار کند.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه