وزیر خارجه ترکیه به اوکراین سفر می‌کند


منابع دیپلماتیک در ترکیه اعلام کردند «هاکان فیدان» وزیر خارجه این کشور ۲۵ اوت (جمعه سوم شهریور) به اوکراین سفر خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، منابع مذکور ناشناس اطلاعات بیشتری درباره این سفر ارائه نکردند. پیش‌تر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفته بود فیدان ممکن است به زودی برای گفت‌وگوهای رو در رو به روسیه سفر کند. 
ماه گذشته، روسیه مشارکتش در توافق غلات دریای سیاه را که تابستان گذشته با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل امضا کرده بود، تعلیق کرد. این توافق صادرات غلات از سه بندر اوکراین در دریای سیاه را که پس از آغاز درگیری‌ها در این کشور متوقف شده بود، میسر می‌کرد.
 مسکو بارها از اجرایی نشدن تعهدات این توافق شکایت کرده است. آنکارا در تلاش است این توافق را احیا کند.
ترکیه همچنین تلاش می‌کند در نقش میانجی برای پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین که بیش از ۵۰۰ روز از آن گذشته، ظاهر شود.
فیدان ۱۶ مرداد طی سخنرانی در چهاردهمین کنفرانس سالیانه سفرای ترکیه در کشورهای خارجی که در آنکارا برگزار شد، گفت: «ما نگران تحولات جنگ اوکراین هستیم و به تلاش‌ها و کمک برای پایان دادن به این بحران ادامه خواهیم داد».
 وی در ادامه گفت: به تماس‌ها و ارتباط با همه طرف‌ها [در جنگ اوکراین] برای احیای توافق صادرات غلات در سراسر دریای سیاه ادامه خواهیم داد.
پیش از این نیز منابع مطلع در آنکارا گفته بودند دولت ترکیه در حال مذاکره با غرب جهت گرفتن ضمانت‌هایی برای اجرای بخش مربوط به روسیه در توافق صادرات غلات و امکان تمدید دوباره آن است. 

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه