تولیدکنندگان زردآلو در مناطق شمالی پاکستان خواهان همکاری با ترکیه در زمینه تولید انواع مختلفی زردآلو هستند


تولیدکنندگان زردآلو در منطقه گیلگیت-بالتستان پاکستان خواهان همکاری با ترکیه که کشور تولید کننده برتر جهان در این زمینه است، در انواع مختلفی زردآلو با ترکیه هستند و قصد دارند از تجربه های کشاورزان ترکیه در تولید این میوه استفاده کنند.
پاکستان که در زمینه زردآلو ششمین تولیدکننده برتر در جهان است، 70 درصد تولید زردآلو در منطقه گیلگیت-بالتستان واقع در شمال این کشور انجام می شود.
محی الدین وانی، دبیر کل ناحیه گیلگیت-بالتستان پاکستان در این باره به خبرنگار آناتولی گفت که ترکیه در تولید زردآلو جایگاه مهمی دارد.
وانی افزود: ما حاضریم در زمینه تولید زردآلو با ترکیه همکاری کنیم و مقامات مربوطه ما به زودی با مقامات ترکیه در این زمینه تماس خواهند گرفت.
آصف مهدی، یکی از تولیدکنندگان زردآلو خشک در شهر اسکاردو واقع در شمال شرقی پاکستان، از پیشتازی ترکیه در تولید و صادرات زردآلو قدردانی کرد و گفت: «به عنوان تولیدکنندگان پاکستانی، ما انتظار حمایت آموزشی از ترکیه در زمینه تولید زردآلو را داریم. من شخصا قصد دارم برای این کار به ترکیه بروم.»
مهدی با اشاره به اینکه زردآلو خشک تولید شده در پاکستان از کیفیت بالایی برخوردار است، گفت: «اما نمی توانم بگویم که از نظر کیفیت به ترکیه رسیده‌ایم.
او با بیان اینکه مقدار قابل توجهی زردآلو در گیلگیت-بلتستان به دلایل مختلف هدر می رود، گفت: «برای به حداقل رساندن ضایعات، کشاورزان باید در زمینه برداشت، فرآوری و روش های نگهداری مناسب آموزش ببینند.
آتیکور رحمان یکی از اهالی منظقه هونزا، تاکید کرد که آنها صمیمانه از تولیدکنندگان ترکیه می خواهند که به گیلگیت-بالتستان بیایند و به آنها کمک کنند تا ظرفیت خود را افزایش دهند.
رحمان با اشاره به اینکه بیشتر تولیدکنندگان ساکن در این منطقه فعالیت های کوچکی انجام می دهند، گفت: «اکثر تولیدکنندگان در موقعیتی نیستند که به ترکیه بروند و هزینه های آموزشی را در آنجا پرداخت کنند به همین دلیل برای ما اهمیت بیشتری دارد که کشاورزان متخصص در این زمینه از ترکیه به اینجا می آیند.»
در بسیاری از شهرها و شهرستان های این منطقه پاکستان، به ویژه در هونزا، گیلگیت، ناگار و اسکاردو می توان صدها مغازه زردآلو را مشاهده کرد. در این منطقه زردآلو در زمینه های مختلف از بستنی گرفته تا آب میوه، از غذا تا شیرینی استفاده می شود.
بر اساس داده های سال 2018 در پاکستان، تولید سالانه زردآلو تقریبا 179 هزار تن بود. از سوی دیگر، بر اساس داده های گیلگیت-بالتستان سال 2017، بیش از 2 میلیون و 900 هزار درخت زردآلو در این منطقه وجود دارد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه