آشنایی با هزینه های پزشکی در ترکیه

هزینه های پزشکی در ترکیه


اگر به دنبال اخذ اقامت یا تابعیت ترکیه هستید، باید با هزینه های پزشکی در ترکیه نیز آشنا باشید. هزینه های پزشکی هزینه هایی هستند که شما باید حداقل سالی یک بار آن را بپردازید. با این حال، بیماری خود را اعلام نمی کند. بنابراین، عاقلانه است که با سیستم مراقبت های بهداشتی ترکیه آشنا باشید.

برخلاف ایران، در ترکیه کلینیک خصوصی دیده نمی شود. می توان گفت 80 درصد پزشکان عمومی بیماران را در بیمارستان ها ویزیت می کنند. داشتن یک کلینیک خصوصی در بین دندانپزشکان رایج تر است.

ترکیه سیستم بهداشتی خوبی دارد که تا حد زیادی به استانداردهای اروپایی نزدیک است. هزینه های پزشکی در ترکیه کمتر از استاندارد جهانی است. اما اگر قیمت ها را با کشور خودمان مقایسه کنیم، می توان گفت که هزینه ها کمی بالاتر است. در ادامه به توضیح انواع بیمه درمانی و هزینه های پزشک می پردازیم.

هزینه های پزشکی در ترکیه

خوب است بدانید که ترکیه رتبه دهم ارزان ترین و با کیفیت ترین خدمات پزشکی را در جهان دارد. تنها در استانبول بیش از 1000 مرکز درمانی فعال هستند. بر خلاف کشور ما، هزینه بیمارستان های خصوصی و دولتی متفاوت است. به عنوان مثال هزینه بیمارستان های دولتی کمتر از نصف هزینه بیمارستان های خصوصی است. بیمارستان های دولتی فقط بیمه SGK را می پذیرند. این بیمه در کشور ما مانند بیمه تامین اجتماعی است. البته این بیمه فقط برای شهروندان است.

همچنین بیمه های خصوصی فقط در بیمارستان های خصوصی و داروخانه های طرف قرارداد قابل قبول است. نوبت دهی برای مراجعه به مراکز درمانی دولتی از طریق سایت mhrs.gov.tr انجام می شود. البته در صورت وجود شرایط اورژانسی (مثل تصادف) می توانید وارد قسمت اورژانس بیمارستان نیز شوید. تعداد محدودی از بیمارستان های دولتی نیز خدمات خود را در منزل بیمار ارائه می دهند.

تقریبا مثل کشور ما اگر بیمه ندارید باید هزینه های زیادی برای درمان بپردازید. حتی با بیمه هم باید 10 تا 40 درصد هزینه های درمان را پرداخت کنید. برخی از بیمه ها تمام هزینه های پزشکی، هزینه های دارو و هزینه های پزشک را پوشش می دهند. این نوع بیمه ها قطعا به پرداخت سالانه بالاتری نیاز دارند.

آشنایی با هزینه های پزشکی در ترکیه

خدمات درمانی در ترکیه


خدمات ضروری اورژانس


اگر تصادفی رخ دهد، می توانید با گزارش پلیس درمان رایگان دریافت کنید. اگر گزارش پلیس ندارید، باید هزینه درمان را خودتان بپردازید. گردشگران فقط می توانند از مراکز درمانی خصوصی برای درمان های غیر اورژانسی استفاده کنند. شماره اورژانس (112) معاینات اولیه پزشکی را در محل در تمام شهرهای ترکیه ارائه می دهد.

هزینه های بیمه درمانی در ترکیه


تمامی شهروندان و افرادی که قصد اقامت بیش از 1 سال در ترکیه را دارند باید دارای بیمه درمانی باشند. استانبول همچنین استفاده از بیمه را برای اقامت کوتاه مدت توصیه می کند. ساکنان خارجی در ترکیه می توانند شخصا خود را بیمه کنند.

هزینه بیمه درمانی در ترکیه به عواملی مانند نوع بیمه و مبلغی که سالانه پرداخت می کنید بستگی دارد. طبق قوانین ترکیه، تمامی افراد زیر 17 سال و بالای 65 سال ملزم به پرداخت بیمه نیستند. هزینه بیمه سلامت برای افراد 18 تا 23 سال حدود 400 لیر و برای افراد 23 تا 65 سال حدود 3000 لیر در سال است. اگر روند درمان شما نیاز به ادامه چندین جلسه داشته باشد، باید بین ده تا چهل درصد هزینه را خودتان بپردازید. در صورت نداشتن بیماری خاص و شدید می توانید از خدمات رایگان موجود در داروخانه ها بهره مند شوید.

بیمه درمانی در ترکیه چه مواردی را پوشش می دهد؟


اگر در ترکیه بیمه درمانی دارید، موارد زیر را پوشش می دهد:

هزینه های بستری شدن در بیمارستان
درمان های سرپایی
خدمات بیمارستانی مانند اتاق عمل، بیهوشی، آزمایشگاه، رادیولوژی و ….
هزینه های پیوند عضو
شیمی درمانی، پرتودرمانی و دیالیز
درمان های دندانپزشکی و جراحی بینی ناشی از تصادف یا جراحات
کلیه آزمایشات میکروبیولوژی و پاتولوژی
رادیولوژی و تصویربرداری
ام آر آی
هزینه های بستری شدن در واحدهای مراقبت ویژه
هزینه های دارویی
ویزیت پزشک و انجام کلیه آزمایشات لازم جهت تشخیص و پیشگیری از بیماری ها


چه مواردی تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی گیرد؟


موارد زیر تحت پوشش بیمه درمانی در ترکیه نیستند:

بلایای طبیعی (مانند سیل، زلزله، رانش زمین)
جراحات جنگی
صدمات ناشی از شورش
جراحات ناشی از اقدامات تروریستی
صدمات ناشی از تشعشعات هسته ای
آسیب های ورزشی حرفه ای مانند اسکی
واکسیناسیون ها
بیماری های مرتبط با مصرف الکل و مواد مخدر
اقدامات توانبخشی
مبحث اعضای مصنوعی
خرید عینک، عصا
کووید 19
همچنین صدمات ناشی از استفاده از اقلامی که به عنوان حمل و نقل عمومی شناخته نمی شوند و هزینه های مربوط به بیماری هایی که مسافر قبل از آمدن به ترکیه داشته است مشمول بیمه نمی شود.

هزینه ویزیت پزشک در ترکیه


اگر اقامت یا بیمه معتبر داشته باشید، هزینه های شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به عنوان مثال، اگر شما اقامت دائم ترکیه را دارید، نیازی به پرداخت هزینه ویزیت پزشک عمومی ندارید. هزینه ویزیت پزشک متخصص بستگی به محل ویزیت (بیمارستان خصوصی یا دولتی) و نوع بیمه دارد. هزینه تقریبی ویزیت پزشک متخصص در ترکیه بین 70 تا 200 لیر ترکیه می باشد.

هزینه های پزشکی و آزمایشات در ترکیه


هزینه بالای دارو


در مقایسه با ایران، دارو در ترکیه بسیار گران است. با این حال، داروها دارای استانداردهای اروپایی هستند. برخی از بیمه های درمانی داروهای خاصی را پوشش می دهند. اما اگر بدون بیمه مقیم ترکیه هستید، هزینه دارو می تواند سنگین باشد.

آزمایشات در ترکیه


آزمایشات در ترکیه مراحل جالبی دارند. حتی ساده ترین مریضی ها ممکن است نیاز به آزمایش آزمایشگاهی داشته باشند. با این حال، برای دریافت نتایج لازم نیست تا روز بعد صبر کنید. پزشک می تواند نتایج را روی مانیتور در همان روز به شما نشان دهد. جالب است بدانید که آنتی بیوتیک به ندرت تجویز می شود.

مهم است که بدانید هزینه های پزشکی و آزمایشات در ترکیه می تواند با آنچه شما به آن عادت کرده اید متفاوت باشد. در حالی که داروها کیفیت بالایی دارند، اما اگر بیمه نداشته باشید، ممکن است گران باشند. مهم است که مراقب سلامتی خود باشید و آزمایشات لازم را انجام دهید، حتی اگر ممکن است غیرعادی به نظر برسند. به یاد داشته باشید، پزشک شما برای کمک به شما و پاسخ به هر سوالی که ممکن است داشته باشید وجود دارد.

هزینه های پزشکی در ترکیه
آشنایی با هزینه های پزشکی در ترکیه

لیست اسامی و آدرس پزشکان ایرانی در ترکیه

انواع بیمه در ترکیه


بیمه دولتی برای شرکت های خصوصی در ترکیه


این بیمه به طور خاص برای افرادی است که در ترکیه شرکت ثبت کرده اند. سرمایه گذاران نیز می توانند از این بیمه بهره مند شوند. اگر فردی در یک شرکت ترکیه ای مشغول به کار باشد نیز مشمول این بیمه می شود.

بیمه خصوصی برای شرکت های خصوصی


این یکی از رایج ترین و ضروری ترین بیمه های درمانی برای اتباع خارجی در ترکیه است. فرقی نمی کند اقامت کوتاه مدت داشته باشید یا بلند مدت. این بیمه در بین ایرانیان نیز رواج دارد. اگر اقامت ترکیه را از راه هایی غیر از سرمایه گذاری اخذ کرده اید از این بیمه استفاده کنید.

مقدمه ای بر بیمه SGK


خدمات بهداشتی و درمانی در ترکیه دارای بخش های گسترده ای است. تمامی این خدمات توسط موسسه تامین اجتماعی ترکیه یا به اختصار SGK ارائه می شود. به عبارت دیگر انواع بیمه های دولتی ترکیه به بیمه SGK معروف هستند. این بیمه هم خدمات درمانی را پوشش می دهد و هم برای بازنشستگی تسهیلات ارائه می کند.

بیمه های SGK به طور کلی به سه نوع تقسیم می شوند:

بیمه تامین اجتماعی (SSK)


این بیمه معمولا توسط کارفرمایان برای کارمندان و کارگران ارائه می شود. همچنین ایرانیان در صورت داشتن کار قانونی و مجوز کار در ترکیه می توانند از بیمه دولتی بهره مند شوند. این بیمه خدمات بازنشستگی نیز ارائه می دهد.

بیمه های خوداشتغالی (باگ کور)


این بیمه به طور خاص برای افراد خوداشتغال است، کسانی که صاحب کسب و کار خود هستند یا شرکتی را در ترکیه به نام خود ثبت کرده اند. ایرانیان نیز می توانند از این بیمه استفاده کنند. این بیمه خدمات و تسهیلات بازنشستگی را نیز ارائه می دهد.

بیمه های سلامت عمومی (GSS)


این بیمه نسبت به دو نوع قبلی خدمات کمتری دارد و از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است. افراد بیکار نیز می توانند از این بیمه نامه استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که این بیمه تنها امکان استفاده از امکانات درمانی دولتی را به شما می دهد و خدمات بازنشستگی ارائه نمی دهد.

شرکت های خصوصی بیمه درمانی در ترکیه


شرکت های خصوصی بیمه سلامت چیست؟


شرکت های خصوصی بیمه درمانی در ترکیه در صورت بروز حوادث و موارد اضطراری نیازهای پزشکی را پوشش می دهند. با بیمه درمانی خصوصی، می توانید پزشک یا متخصص خود را برای درمان انتخاب کنید. برای یافتن مناسب ترین قیمت برای شرکت های بیمه درمانی خصوصی در ترکیه بر اساس نوع بیمه مورد نیاز خود می توانید به سایت Sigortam.net مراجعه کنید.

لیست شرکت های خصوصی بیمه درمانی در ترکیه


Acıbadem Sağlık و Hayat Sigorta
Aksigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Ergo Sigorta
Groupama Sigorta
Güneş Sigorta
Mapfre Genel Sigorta
آکسا سیگورتا

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه